350 archivarissen in Amersfoort zaam in Plaats van Grote problemen Maandag 8 juni Kennis is Kracht Redactie Archievenblad l ie De positie van de archivaris is veranderd. Had hij - letterlijk en figuurlijk - ooit de sleutel tot het archief. 'Kennis is macht' dus, maar inmiddels is er een proces van democratisering in gang gezet. Archivarissen dragen actief bij aan een open informatie samenleving. Dit proces is in volle gang, getuige de discussies over open data en open overheid. Het gaat de moderne archivaris niet om het uitoefenen van macht, maar om het breed toegang geven tot kennis, vandaar 'kennis is kracht'. Op de omslag van de programmafolder rent een superman/archivaris door het depot met een zware doos onder zijn arm: soms kost kennis kracht. Tijdens de KVAN-dagen wisselden archivarissen/informatie professionals inzichten en de laatste ontwikkelingen uit. In het programma kwamen onderwerpen en thema's aan de orde als democratisering, open data en open overheid, de informatie samenleving, digitale duurzaamheid en documenteren van de samenleving. Archivarissen (en historici) staan voor grote problemen die om grote oplossingen vragen. Per jaar wordt meer digitale informatie geboren dan de afgelopen acht eeuwen op papier is verzameld. Die informatie kent een korte omloopsnelheid en is voor een deel, bijvoorbeeld op sociale media, dynamisch (actie/reactie). Wie bewaart wat met eerbiediging van de context? Archiefinstellingen/ bibliotheken kunnen zich niet alleen op deze tsunami aan informatie storten. Hoe waardeer en selecteer je jonge informatie? Hoe sla je informatie op? Moet je informatie wel opslaan, of juist laten staan waar het staat? Moet de archivaris meer een spin worden in het informatieweb, waarbij de archivaris in een andere rol komt. Niet alleen hoeder van opgeslagen informatie, maar gids in een vaak ingewikkeld informatielandschap. Een gids die anderen deskundig helpt om zelf informatie te bewaren. Daar kun je best een paar studiedagen mee vullen. Zoals gewoonlijk waren er een paar bijzondere keynote speakers: Irmgard Becker (maandag) en Rik Maes (dinsdag). Irmgard Becker en Vincent Robijn (foto's René Spork). Op maandag 8 juni 2015 heette Hannie Kool-Blokland, voorzitter van de KVAN, de aanwezigen welkom. Volgens haar zijn de studiedagen de belangrijkste uiting van de KVAN, naast het Archievenblad. Ina Loovers, directeur van Archief Eemland, was gastvrouw. Zij greep de gelegenheid aan om aandacht te vragen voor 400 jaar Oldenbarnevelt (1619-2019), de raadpensionaris die gezamenlijk door Amersfoort, Den Haag en Rotterdam zal worden herdacht. Vincent Robijn was namens de KVAN de spreekstal- meester die de opzet van het programma toelichtte: nu eens niet alleen met predikers uit eigen parochie, maar met sprekers uit aanpalende beroepsgroepen. De eerste keynote speaker was Irmgard Becker, directeur van de Archivschule Marburg, met een lezing getiteld 'The voice in the wilderness? Archivists, their knowledge and the public'. Archiva rissen zijn hoeders van kennis: van archivering, van administratieve structuren en processen, van geschiedenis en nog veel meer. Maar hoe brengen zij deze kennis aan de man? Becker benoemde voorbeelden van diverse Duitse archiefinstellingen die in nauwe

Archievenblad | 2015 | | pagina 14