Zullen wij, bijna tegen de klippen op, onze persoonlijke levenssfeer heroveren met stringente wetgeving? Of geven we het op en zal de waarde die we aan privacy hechten drastisch afnemen? Openbaarheid beperken Openbaarheid is belangrijk voor de kwaliteit van de democratie. Zonder toegang tot informatie weten we niet waarvoor we stemmen en kunnen we onze bestuurders niet ter verantwoording roepen. Openbaarheid: integraal deel bedrijfsvoering Terug naar openbaarheid. Er is dus vanuit archiefvormers een aantal redenen om openbaarheid te beperken. Daarnaast zijn er de culturele en tijdgebonden aspecten die naar mijn idee samenhangen met openbaarheid. Redenen om voor openbaar heid van overheidsinformatie te zijn, zijn er absoluut. Ik wil ter afsluiting vier redenen noemen die ervoor pleiten openbaarheid te bevorderen en iets zeggen over methodes om dat te bereiken. Dit zijn: 1. kwaliteit van democratie; 2. bleekmiddel; 3. kwaliteit van organisatie; 4. economie. Openbaarheid is belangrijk voor de kwaliteit van de democratie. Zonder toegang tot informatie weten we niet waarvoor we stemmen en kunnen we onze bestuurders niet ter verantwoor ding roepen. Archieven zijn een hoeksteen van de rechtstaat, maar dan moeten archieven wel toegankelijk zijn. Openbaarheid is goed voor integriteit. Het werkt als bleekmiddel. Duistere zaken verbleken in het daglicht. Integriteit wordt achteraf, maar zeker ook preventief bevorderd door het schelle licht van de openbaarheid. Allerlei integriteitsvraagstukken worden als het ware opgelost door ze op tijd ter discussie te stellen en aan het daglicht bloot te stellen. Openbaarheid is belangrijk voor de kwaliteit van organisaties, dus ook van overheidsorganisaties. Een bedreiging voor de kwaliteit van iedere organisatie is een gesloten bestuurscultuur, waarin mensen elkaar niet meer tegenspreken en alleen maar klonen van zichzelf aanstellen. Diversiteit is nodig om te over leven in een complexe wereld en diversiteit is gebaat bij afwijkende meningen en vrije toegang tot informatie. Het lijkt lastig, maar op termijn wordt iedere organisatie daar sterker van. Openbaarheid helpt debacles te voorkomen. Tot slot kan openbaarheid een economische functie vervullen. Informatie die door de overheid is geproduceerd met belasting geld zou vrij ter beschikking moeten staan aan derden om er nieuwe producten en diensten mee te leveren. Open data, want daar heb je het dan over, zijn alleen mogelijk als er ook een open overheid is. Er zijn berekeningen hoeveel economisch potentieel open data hebben en dat gaat altijd over tientallen miljarden euro's. Foto: Joep Kroes. betekent dit dat openbaarheid aan het begin van de informatie keten moet worden ingeregeld. Openbaarheid moet integraal deel uitmaken van de bedrijfsvoering en van de maatregelen die zorgen dat informatie behouden en toegankelijk blijft. Het moet worden ingeregeld in de systemen en applicaties waarmee wij werken, databases, digitale dienstverlening en managementsystemen voor workflows, documenten en records. Achteraf lukt dat niet meer. Dan is het duur en gecompliceerd, waardoor hele schatkamers met informatie op slot gaan omdat de hoeveelheid niet te managen is. Iedereen die zich met informatiehuishouding bezighoudt, moet begrijpen dat open baarheid en duurzame toegankelijkheid van informatie hand in hand gaan. Zonder dat zijn we snel terug bij de Habsburgse dubbelmonarchie uit de tijd van Kafka in Praag: een geoliede bureaucratie, maar we hebben geen idee wat ons overkomt. Marens Engelhard algemene rijksarchivaris en algemeen directeur van het Nationaal Archief. De techniek speelt een rol, maar de cultuur- en gedragsaspecten spelen een fundamentele rol. Als de mentaliteit en bestuurs cultuur open staan voor openbaarheid zijn we er nog niet. Het moet ook nog gerealiseerd worden. In de digitale wereld nummer 6 201 5 13

Archievenblad | 2015 | | pagina 13