Zes jaar oud. Aan het voetballen. Zeven jaar oud, met bril. dat merk had was het leed helemaal niet te overzien. Rond het midden van de jaren 70 kwamen de extreem wijde broekspijpen, de plateauzolen en de leren jasjes. Ook het haar werd na mijn twaalfde langer. Daarvoor werd ik iedere drie weken naar mijn oom gestuurd die een kapsalon had.' In de evolutie is een groot eigen- en groepsbelang altijd een voorwaarde geweest voor het overleven van een soort. Vandaar vermoedelijk ook de polarisatie in politiek en samenleving. Toch kunnen we van de geschiedenis leren, al is het vaak drie stapjes naar voren en twee terug...' 'De geschiedenis herhaalt zich', luidt een gevleugeld gezegde. Herken je jezelf daarin als je aan je (voor)ouders denkt? 'De geschiedenis herhaalt zich (gelukkig misschien) nooit. Bepaalde elementen van het leven zijn echter elementair en voor velen herkenbaar. Erfelijkheid bepaalt natuurlijk voor een deel de eigenschappen van het individu. Als ik terugkijk herken ik deels mezelf in het beeld dat ik van mijn ouders en grootouders heb. En daar zit hem nu juist het probleem. Dat herkennen doe je vanuit je eigen identiteit en gevoel, wat per definitie een subjectieve en dus geen goede graadmeter is. Ik ben van mening dat de mens nog grotendeels reageert volgens millennia oude instincten. Rede, waar wij ons zo graag op willen beroepen, is slechts een dun laagje vernis. Zo kun je volgens mij de 'tien geboden' naast bijvoorbeeld de normen van een samenleving chimpansees leggen. De conclusie zou kunnen zijn dat onze 'achterneven', zeker qua gedrag binnen de eigen groep, verrassend goed de bijbel gelezen hebben. Vertel eens over je schoolloopbaan. 'Voor een aantal mensen (vooral de leraren) was ik het betwetertje dat altijd met het vingertje omhoog mijn eigen mening verkondigde. Denk daarbij aan een gezet jochie met korte haren en een brilletje, dan kun je je daar wel iets bij voorstellen. Hoewel het een beetje pedant klinkt had ik wel vaak gelijk, iets wat mij door mijn leraren niet in dank werd afgenomen. Dit in tegenstelling tot mijn klasgenoten die het maar al te leuk vonden. Ik heb mijn lagere en ook mijn middelbare schooltijd eigenlijk 'met twee vingers in de neus' gedaan. Daarom vermoedelijk ook het mislukken van mijn eerste universitaire studie astronomie. Het bleek toch niet mogelijk om een tentamen in twee uurtjes te leren, zeker niet als er ook nog regels uit de syllabi waren weggevallen. Na deze afgebroken studie riep het vaderland mij om als meteoroloog en chauffeur drietonner (een DAF-vrachtwagen uit ca. 1950) bij te dragen aan 's lands verdediging. Niet alleen de luchtdoelkanonnen, radarinstallaties en munitie waren oud: ook het beroepspersoneel was er geplaatst vanwege verschillende 'rugzakjes', opgelopen in Indië, Korea of, door overmatige vochtinname, in de (onder)officiersmess. De studie geschiedenis heb ik in Nijmegen gedaan, waarbij ik voor zowel mijn kandidaats- als mijn doctoraalscriptie Zutphense onderwerpen heb behandeld: respectievelijk een aanklacht tegen de stad Zutphen voor het veemgerecht in het midden van de vijftiende eeuw en middeleeuwse vrouwenconventen. Aangezien ik bij de redelijk bekende drukkerij Thieme aan de drukpers stond, ben ik tijdens mijn studietijd in Zutphen blijven wonen.' Op wintersport. nummer 3 201 5 43

Archievenblad | 2015 | | pagina 43