m apex Grenzeloze samenwerking Meer informatie ARCHIVES ICT PORTALEUR0PE_ Meer weten? Noten Filips de Goede krijgt het 'Remissorium Philippi', een register van het archief van de Hollandse graven, circa 1450 (bron: www.geschiedenisvanzuidholland.nl). Arjan Agema (hoofd Digitalisering Nationaal Archief en voorzitter van de Governing Board van de stichting) is verheugd dat de voortzetting van het Europese archiefportaal is verzekerd door de oprichting van de stichting. 'We zijn trots dat het portaal inmiddels meer dan 57 miljoen bestanddeelbeschrijvingen van 800 Europese archiefinstellingen bevat. De stichting borgt dat het portaal aantrekkelijk blijft.' Na 2015 ontvangt het Archieven Portaal Europa geen subsidie meer van de Europese Unie. De stichting gaat dan zorgen voor de continuering van deze unieke samenwerking van Europese archiefinstellingen. De stichting gaat bij de doorontwikkeling van het portaal actief op zoek naar nieuwe mogelijkheden om informatie ter beschikking te stellen: het Archieven Portaal Europa moet duurzaam, actueel en interessant blijven. Voor een archiefinstelling is de meerwaarde helder: een gratis extra internationaal publicatieplatform, inclusief ondersteuning en services. Als het als archiefinstelling je missie is om de collectie zo breed en gevarieerd mogelijk aan te bieden aan diverse doelgroepen, dan is meedoen een logische keuze. Die keuze zorgt er dan meteen voor dat je hulp krijgt bij het ontsluiten van je content volgens internationale archiefstandaarden. Deelname aan het Archieven Portaal Europa levert archiefinstel lingen dus voordeel op: meer naamsbekendheid voor de instelling zelf, een betere vindbaarheid van de collectie en meer 'traffic' voor de eigen online beschikbare diensten. Via slimme De bij het APEx-project aangesloten landen. zoek-, sorteer- en filterfuncties kan elke gebruiker van het portaal namelijk in één keer de weg vinden in de door alle deelnemende archiefinstellingen bijeengebrachte content, evenals relevante informatie achterhalen over de archiefinstel lingen die de content aanbieden. Daarnaast is het met name voor onderzoekers van belang dat in het portaal de content van een archiefinstelling altijd wordt aangeboden in samenhang met die van een groot aantal andere Europese archiefinstellingen. De APEnet- en APEx-projecten hebben bewezen dat de Europese archiefgemeenschap in staat is om een online publicatieplatform in te richten en te onderhouden dat grote volumes metadata aan kan, deze volautomatisch up-to-date kan houden en ook nog eens gebruiksvriendelijk kan presenteren. Het Archieven Portaal Europa is het projectstadium voorbij en is inmiddels een stabiel product dat zich in een groeiende belangstelling van eindgebruikers mag verheugen. De stichting APEF gaat ervoor zorgen dat dit succesverhaal wordt gecontinueerd. Algemene informatie over het APEx-project en het Archieven Portaal Europa kunt u vinden op: - www.apex-project.eu; - www.archief20.org Groepen Archieven Portaal Europa); - www.nationaalarchief.nl Internationaal Archieven Portaal Europa). Ook aansluiten bij het Archieven Portaal Europa? Neem dan contact op met country manager Wim van Dongen (wim.van.dongen@nationaalarchief.nl). 1 www.icar-us.eu 2 www.apex-project.eu/index.php/en/outcomes/ tools-and-manuals 3 www.europeana.eu APEx-NL team I nummer 3 201 5 29

Archievenblad | 2015 | | pagina 29