'Ontdekken is niet alleen het vinden, maar ook het zoeken' In gesprek met Christian van der Ven Het begon ooit met een dinosaurusencyclopedie. Toen al bleek zijn aanleg voor ordenen en beschrijven. In combinatie met interesse voor computers ontwikkelde Christian van der Ven zich tot digitale archiefpionier. Hij nam het initiatief tot Archief 2.0, maar draagt nu na zeven jaar het stokje over. 'Het lijkt bijna een soort van einde, maar voor mijn gevoel sta ik pas aan de grens van wat begint. Er valt nog volop te zoeken en te vinden!' Caroline Leistra Burgerlijke Stand Christian van der Ven, 2007 (foto's part. Ej Laten we beginnen bij het begin: waar is het allemaal begonnen? 'Ik ben geboren op 21 februari 1978 in Waalwijk. Drie jaar daarna kreeg ik gezelschap van mijn broer. Onze jeugd speelde zich af in de buurt: het speelveldje lag aan het einde van de straat, de school een hoek verder, dagjes uit gingen naar de Drunense Duinen en de Efteling en vakanties bleven beperkt tot de camping, een half uurtje rijden met de Eend.' Kun je iets meer vertellen over je familie? Wat deden je ouders bijvoorbeeld? 'Mijn ouders hebben hun wortels in de schoenen, niet ongewoon in de Langstraat. Bij ons pap thuis hadden ze een schoenfabriek en de opa aan mijn moederskant was een schoenmaker. De schoenindustrie ging op een gegeven moment ten onder en voor ons pap betekende dit een noodgedwongen carrièreswitch. Hij ging werken op productieafdelingen, in magazijnen en de laatste jaren op kantoor. Inmiddels is hij met pensioen, doet vooral de boodschappen en past op zijn klein kinderen. Ons mam werkt nog steeds en doet voornamelijk administratief werk. Beiden hebben altijd hard gewerkt voor de studies van mijn broer en mij. Thuis was ik een lief manneke en op school een goede leerling. Ik haalde met mijn vriendjes weleens kattenkwaad uit, maar wie bij fikkie stoken of belletje lellen al zowat omkomt van de spanning zorgt nooit voor echt grote problemen.' Als ik het zo hoor, een brave jongen die opgegroeid is in een fijn gezin. Waren in je jeugd de eerste signalen al te zien van wat je later zou worden: archivaris? 'Collega's die mijn werk en werkplek kennen, zullen verbaasd zijn om te lezen dat ik als kleine jongen van ordenen en beschrijven hield. Zo herinner ik mij een vakantie waarin de caravan vooral de plek was waar ik aan mijn dinosaurus encyclopedie werkte. Ik haalde de informatie uit boeken en tijdschriften en die schreef ik dan eindeloos en herhaaldelijk over voor mijn encyclo pedie. Waar waren de wiki's toen ik ze al nodig had, hè? Verder bouwde ik veel met lego en daarnaast was tekenen mijn lust en mijn leven. Vooral het tekenen van stripfiguren vond ik leuk. En natuurlijk verzamelde ik postzegels, die ook eerst geselecteerd, materieel verzorgd, geordend en beschreven moesten worden. Daarnaast had ik dan ook nog mapjes met documentatie: eerst vooral over historische onder werpen zoals mummies en ridders, maar later ook over Fido Dido en dat nummer 9 2014 37

Archievenblad | 2014 | | pagina 37