pragmatisch is. In werkelijkheid kun je op dit terrein niet goed uit de voeten als je niet een groot aantal concepten en methoden gebruikt die de kern vormen van de archivistische discipline. Archiefwetenschappers onderkennen het belang van de ontstaanscontext van archief, maar doen er geen diepgravend onderzoek naar. In mijn werk in Frankfurt en Bologna had ik voorname lijk te maken met archiefvormers en interne gebruikers van de archieven. Dat maakte mij ervan bewust dat archiva rissen allerlei aannames doen over de omgeving waarin archief wordt gevormd, terwijl ze nauwelijks of geen idee hebben van wat er feitelijk gebeurt als mensen archief genereren om hun taken te kunnen uitvoeren.' In 2010 ben je dus naar de universiteit van Toronto gegaan. Welke vakken heb je daar gegeven in welke opleidingen? 'Ik heb les gegeven in de Masters of Information - Archives and RM concen tration - en in het PhD-programma van de Toronto Faculty of Information (aka iSchool). De namen van de vakken die ik in die viereneenhalf jaar heb gegeven zijn: Managing Organi zational Records; Advanced Records Management; Appraisal for Records Retention and Archives Acquisition; Diplomatics and Genre Studies: Understanding the Form and Function of Traditional and Contemporary Records; en een workshop getiteld Understanding the Structure of Documents.' Je had in Toronto goede vooruitzichten. Waarom heb je op de vacature bij de UvA gesolliciteerd? 'Ik houd van uitdagingen en het vooruitzicht dat ik aan de UvA betrokken zou worden bij de ontwikkeling van een nieuw programma trok me erg aan. Daar komt nog bij dat Nederland een heel interessante en gerespecteerde archieftraditie heeft. Daaraan bij te kunnen dragen was een andere positieve factor. Op het persoonlijk vlak speelde mee dat mijn man niet in de positie was om met me mee te gaan naar Toronto en dat heel mijn familie in Italië woont, dus in Canada wonen zou op de lange termijn toch wel problemen hebben gegeven.' Van links naar rechts: Terry Eastwood, Fiorella Foscarini en Heather MacNeil. Ben je al meteen begonnen met lesgeven? En welk vak geef je op dit moment? 'Ik stond op 1 september voor het eerst voor een groep Nederlandse studenten. Ik ben coördinator van het vak Inleiding archiefwetenschap, dat deel uitmaakt van het schakelprogramma Archief wetenschap ter voorbereiding van de master, en dat ook een van de keuze vakken is voor de bachelorstudenten. Verder geef ik een paar colleges in het mastervak Vergelijkende Archiefweten schap en ben ik betrokken bij het eerstejaars bachelorvak Introduction to Information and the Digital.' Wat zijn de verschillen tussen de archiefopleiding aan de UvA en archiefopleidingen in Toronto en Vancouver? 'Het is nog te vroeg voor mij om een goede vergelijking te maken en ik vind het hoe dan ook moeilijk om het programma van de UvA met de programma's van Toronto en Vancouver te vergelijken. In Canada zijn de programma's georganiseerd rond de functies die door archieven worden uitgevoerd en daar heb je voor elke functie een eigen vak. Zo krijg je een beter overzicht van de aspecten van archival studies die in de opleiding worden behandeld en door wie ze worden behandeld. Elke docent heeft een paar terreinen als specialisatie. Die van mij waren records management, oorkondenleer en waardering en selectie. Op basis van deze verdeling kiezen de studenten hun begeleiders uit. De kracht van Toronto is zijn interdiscipli naire benadering. Zo gaf ik les aan studenten in de in de kennismanage ment en informatiemanagementcluster, terwijl mijn collega Heather MacNeil, gespecialiseerd in historische archieven, nauwe banden had met de programma's van Boekgeschiedenis en Museum studies. Hier aan de UvA heb ik nog geen duidelijk beeld van de inhoud van de meeste vakken. Als die vakken minder brede en meer specifieke benamingen 16 2014 nummer 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 16