Burgerlijke Stand Jan Both (Jan Cornelis) Bezoek van een schoolklas aan het archief. Wat trekt je het meest in je huidige werkzaamheden? 'Toen ik nog op het gemeentehuis van Middelharnis werkte, werd er door diverse medewerkers gezegd: 'Jij hebt het leukste baantje van het gemeente huis' en dat vond ik vanzelfsprekend ook. Naast het ontvangen van school kinderen, het geven van lezingen, het schrijven van publicaties verzorgde ik ook rondleidingen door het dorp in samenwerking met de VVV. Never a dull moment dus. In 1998 ben ik door de gemeenteraad officieel benoemd tot gemeentearchivaris. Jammer dat deze bepaling geschrapt is uit de Archiefwet. Zeker met de uitbreiding van de inspectie taken zou een 'onafhankelijke' positie in sommige gevallen de functie meer body kunnen geven. Met ingang van 1 januari 2005 is het Streekarchief Goeree-Overflakkee ontstaan, waarvan ik tot streekarchivaris ben benoemd. De archivaris van het waterschap werd adjunct-streekarchivaris en een archiefmedewerker van de gemeente Oostflakkee archiefmedewerker van het nieuwe streekarchief. Vanaf die tijd werken we samen. Het is een hecht team en we vullen elkaar goed aan. Er is voldoende tijd voor de vrijwilligers en de bezoekers. Op de studiezaal heerst tijdens de koffiepauze niet altijd de stilte die op vele andere studiezalen wel heerst. Het gaat er normaal gesproken gemoedelijk aan toe. Het bezoekers aantal blijft, ondanks de beschikbaar heid van steeds meer gegevens via internet, aardig gelijk. Met ingang van 1 januari 2013 is Goeree-Overflakkee één gemeente. Er is voor gekozen het begrip 'streekarchief' te handhaven, omdat we allerlei archieven beheren en er bij 'gemeente archief' soms gedacht kan worden dat er alleen gemeentelijke archieven te vinden zijn. Bovendien was het begrip streekarchief al goed ingeburgerd. Bij deze gemeentelijke herindeling is voor het archief organisatorisch weinig veranderd. Met het waterschap is nu een dienstverleningsovereenkomst aangegaan. Wel zijn enkele archief onderdelen vervroegd overgebracht, waaronder de bouwvergunningen tot en met 2012. Binnen het streekarchief bestaat voldoende afwisseling en dat spreekt mij aan. Je krijgt de meest uiteenlopende vragen, soms over heel interessante zaken die het onderzoeken waard zijn. Als archivaris fungeer je vaak als vraagbaak. Een van de laatste 'wapen feiten' is het gemeentewapen voor de nieuwe gemeente. Er waren twee ontwerpen ingediend, maar daar was de gemeenteraad niet echt enthousiast over. Vanuit het streekarchief hebben we toen een alternatief aangedragen en dat vond wel ieders goedkeuring. Bijzonder was het bezoek aan de Hoge Raad van Adel en het schrijven van een brief aan de nieuwe koning; Willem- Alexander zat nog maar amper twee weken op de troon. Enkele jaren geleden heb ik een historische canon voor Goeree-Overflakkee ontwikkeld. In het begin had ik niet zoveel met het begrip canon, maar ik kijk er nu toch wel anders naar. Het proces van het kiezen voor bepaalde vensters dwingt je tot nadenken over wat nu echt belangrijk of bepalend is geweest in de geschie denis. Bovendien worden onderlinge verbanden soms duidelijker.' Heb je nog wensen voor de toekomst? 'Uit eigen ervaring weet ik dat een goede gezondheid het belangrijkste is. Ik heb nog genoeg plannen en ideeën voor de toekomst. Misschien komt het er nog eens van een integrale geschied schrijving van het mooie eiland Goeree- Overflakkee te doen verschijnen. Het eiland op de rand van Holland en Zeeland heeft een boeiende geschiedenis.' Geboren 23 april 1968 Naam: Geboren Geboorteplaats: Burgerlijke staat: Opleiding: LTS, MTS (niet afgemaakt), SOD I en II, VVA en Middelbaar Archiefambtenaar Werk: streekarchivaris Goeree-Overflakkee Hobby's: lezen, schrijven, muziek luisteren, concerten bezoeken en natuurlijk de geschiedenis van Goeree- Overflakkee Fransien Smeets redacteur Archieven blad en collectiebeheerder Gemeente archief Weert. Als gids in Sommelsdijk. nummer 8 2014 37

Archievenblad | 2014 | | pagina 37