keren gezien en gehoord (bijvoorbeeld Yes, Emerson Lake and Palmer en Jethro Tull). Iets bijzonders is mijn lidmaat schap van Sociëteit Rethorica. Dit is de rechtstreekse opvolger van de vroegere rederijkerskamer en de schutterij van Sommelsdijk. Het is een select maar bovenal zeer gezellig gezelschap. Wij houden ons vooral bezig met de geschiedenis van het eiland en dat alles met een bourgondische inslag. Onze zinspreuk is: 'Hoe langer hoe liever.' In 2015 wordt het 500-jarig bestaan gevierd. Dan zal er een groot feest zijn in Sommelsdijk, onder andere met optredens van schutterijen en een middeleeuwse markt. Het organiseren van dit alles kost veel tijd maar we hebben er wel veel plezier mee. Daarnaast ben ik lid van een streek- drachtengroep. Dat is niet zomaar een verkleedpartij, alles is historisch verantwoord. Als Middelharnisse visser ben ik al tweemaal als burgerdeputatie op Prinsjesdag geweest en ik heb ook gefigureerd in de film Sonny Boy. Ik was er overigens knap uit gemonteerd, desalniettemin een bijzondere ervaring. Een echte vakantieganger ben ik niet. Ik ben een anglofiel. Met name van de Engelse humor (groot liefhebber van Monty Python) en de Engelse detectives kan ik moeilijk genoeg krijgen. Ik heb Engeland vanzelfsprekend diverse malen bezocht.' de gemeente Middelharnis op de afdeling Interne Zaken, eigenlijk post- en archief zaken. Bij een kleine gemeente (circa 16.000 inwoners) ben je vaak multi functioneel. Je leert veel over hoe een gemeentelijke organisatie werkt, maar ook over het archiveren van dossiervor ming tot vernietiging. Toen ik er in 1985 ging werken stonden er pas vijf computers, vooral voor de financiële administratie, en twee tekstverwerkers op de typekamer. Dat alles was al heel modern voor die tijd. Verder vooral typemachines en er werden nog pons plaatjes gebruikt. De boekhoudmachine was net buiten gebruik genomen. Er was wel al een computer voor de postregis tratie, maar het systeem was onvoor stelbaar traag. In die tijd werd op de cursus SOD binnen tien jaar tijd al een papierloos kantoor voorspeld. Binnen de overheid voltrekt deze omschakeling zich pas de laatste tijd. Het is de verder gaande automatisering die mijns inziens het vak van archivaris voorgoed veranderd heeft. Het lijkt wel of de ontwikkelingen op dat gebied zich in steeds rapper tempo lijken te voltrekken, denk bijvoor beeld aan de opkomst van de social media. Of misschien word ik ook wat ouder. Zelf vind ik het jammer dat de charme van het vak verloren dreigt te gaan. Ik betrap mezelf er ook op dat ik steeds meer achter de pc zit, dan dat ik in het depot actief ben. Ik kan bijna geen tijd meer besteden aan de inventari satie van archieven, maar geef nog wel cursussen paleografie. De band met oude archiefstukken blijft bestaan. Tevens duik ik veel in de archieven om onderzoek te doen voor publicaties waar ik aan werk.' Als visser tijdens Havendag in Middelharnis. Rechts wethouder van financiën Kleingeld. Op de filmset van 'Sonny Boy' in het nette pak. Ouwe Waerelt opgericht, waarvan ik een van de redacteuren ben. De redactie bestaat al die tijd uit hetzelfde team: twee archivarissen, twee historici en een neerlandicus. Over het eiland is in het verleden weinig gepubliceerd, dus het is nooit moeilijk naar onderwerpen te zoeken. Het hele proces van schrijven geeft mij veel voldoening. Vooral als je nieuwe dingen ontdekt over de streek waar je bent opgegroeid.' Hoe zit het met je eigen familiegeschiedenis? 'Alhoewel de meeste bezoekers aan de studiezaal genealogisch onderzoek verrichten, heb ik mijn eigen stamboom niet uitgezocht. Voor een deel was dat reeds gedaan. De familie van mijn moeder en mijn kwartierstaat zijn door enkele vaste vrijwilligers uitgezocht. Helaas kwamen er weinig smeuïge details boven water. Ze kwamen wel uit alle windstreken vandaan. De familie Both woont al sinds het midden van de zestiende eeuw op het eiland. Er is een zeventiende-eeuwse landschapschilder met de naam Jan Both, maar die is geen familie.' Wat doe in je vrije tijd? 'Naast het schrijven is lezen een hobby. Verder luister ik graag naar muziek en dan met name progressive rock, vroeger werd dat ook wel symfonische rock genoemd. Ik heb een aardige platen- en cd-collectie en ga met enige regelmaat naar concerten. De meeste grote groepen in dit genre heb ik wel een of meer Heb je veel veranderingen meege maakt gedurende de tijd dat je in de archiefwereld werkzaam bent? 'Ik ben op 17-jarige leeftijd begonnen bij 36 2014 nummer 8

Archievenblad | 2014 | | pagina 36