'De band met oude archiefstukken blijft bestaan' In gesprek met Jan Both Hij ontwikkelde het nieuwe gemeentewapen, schreef een brief aan de koning en publiceert al ruim 20 jaar actief over de geschiedenis van Goeree-Overflakkee. Jan Both is een veelzijdig man: 'Ik heb nog genoeg plannen en ideeën voor de toekomst.' 'Nee, één dorp (Sommelsdijk) was tot 1805 een Zeeuwse enclave. Er staat nog een grenspaal en het wordt daar Holland Zeeland genoemd. Dat het eiland tot Zeeland wordt gerekend is op zich verklaarbaar en niet alleen geografisch gezien. Zowel de volksaard als het dialect lijken veel op het Zeeuwse. Toch zijn de bewoners van het eiland altijd op het noorden gericht en dan met name de stad Rotterdam. Je hoeft nooit ver te rijden om het water te zien, dat trekt altijd, net als de weidsheid van het polderlandschap. In 2014 is het 50 jaar geleden dat het eiland een eerste vaste oeverbinding kreeg. Later volgden er meer in het kader van het Deltaplan. Het eilandgevoel dat je met de pont over moest varen is al lang verleden tijd. Toch wordt er nog altijd gesproken over 'de overkant'. Het Algemeen Dagblad kopte naar aanleiding van die eerste brugverbinding in 1964: 'Vreugde op Goeree-Overflakkee, maar ook nieuwe nachtsloten op vele huisdeuren'. Dat laatste is meegevallen, wel zijn veel mensen van de overkant op het eiland gaan wonen. Er bestaat dagelijks een drukke pendel. Zelf vind ik het een voorrecht om iedere dag met mijn fiets naar het werk te kunnen gaan.' 'Ik heb één oudere broer. We hebben altijd goed met elkaar op kunnen schieten ook al hebben we andere interesses. Mijn vader heeft eerst een tijdje in de landbouw gewerkt, daarna bij de gemeente Middelharnis, op het laatst als gemeentebode. Mijn groot vader was ook gemeentebode en ik had deze traditie voort kunnen zetten, maar ik heb meer affiniteit met geschiedenis. Alhoewel ik zo nu en dan ook wel de bodes te hulp schoot en soms nog wel doe. Toen ik nog bij de gemeente Middelharnis werkte, liep ik ook postrondjes en assisteerde met enige regelmaat bij huwelijken en raads- vergaderingen. Mijn moeder was en is nog steeds huisvrouw ook al krijgt ze inmiddels van Drees.' Fransien Smeets Burgerlijke Stand Jan Both, 2013 (foto's part. Je werkt op een eiland. Ben je daar ook geboren? 'Ik ben geboren en getogen in Middel- harnis op Goeree-Overflakkee. Vele mensen denken dat het een Zeeuws eiland is, maar het hoort bij Zuid-Holland.' Heel Goeree-Overflakkee? In wat voor gezin ben je opgegroeid? Jan Both aan het begin van zijn loopbaan (foto's part. coll.). Hoe was je als kind? 'Ik was een rustig en gemakkelijk kind, al zeg ik het zelf. Ook nu sta ik niet graag op de voorgrond, maar ik ga het zeker niet uit de weg. Als kind kon ik mezelf thuis wel vermaken, maar ik vond het ook leuk om buiten te spelen. In en buiten het dorp was er als kind van alles te beleven. Ik was geen lid van een sportclub, maar ik deed zo nu en 34 2014 nummer 8

Archievenblad | 2014 | | pagina 34