Agenda Eind oktober is archivaris dr. Laura Millar uit Canada te gast in het atelier Documenteren van de Samenleving (hierna DS). Ze geeft op woensdag 29 oktober om 11 uur in de chocoladefa briek in Gouda een lezing over collectief geheugen en community archives. Donderdagmiddag 30 oktober geeft Laura Millar een masterclass aan de atelieronderzoekers over de activiteiten in het atelier DS. Daarin zal het ook gaan over mogelijkheden en grenzen van participatiemethoden en trendanalyses. Het atelier Actieve Openbaarheid organiseert op 28 oktober 2014 een debat met als thema "Wat is de behoefte aan actieve openbaarheid?" Het Open Atelier wordt geopend door Michael Mekel, adviseur Raad voor het Openbaar Bestuur en auteur van het invloedrijke advies "Gij zult openbaar maken". Na deze opening spreken burgers, ondernemers, journalisten, ambtenaren en bestuurders zich uit: is actieve openbaarheid wenselijk of niet wenselijk? Mogelijk of niet mogelijk? Vanzelfsprekend of onvermijdelijk? Luisteren en meepraten is mogelijk. Symposium Universiteit Amsterdam donderdag 20 november 2014 Tijdens het symposium zetten we de PIVOT methode en aanpak centraal als middel om te komen tot een bewuste aanpak van het 'documenteren van de samenleving' door de Rijksarchiefdienst. Bert de Vries is de vertolker van de PIVOT visie. Vanuit vier verschillende invalshoeken wordt hierop gereageerd: vanuit de opvattingen van Gewaardeerd Verleden; de huidige Social Media; vanuit het Documenteren van Friese Erfgoed; internationaal perspectief. Nieuws uit de archiefateliers Voor meer informatie, tijd, locatie en aanmelden voor deze bijeenkomsten zie: http://www.archiefateliers.nl/ agenda/ PIVOT na 23 jaar: Wie documenteert wie; en waarom? In de wereld van het cultureel erfgoed is er sprake van de opdracht 'het docu menteren van de samenleving'. De archiefopleidingen hebben een onderzoeksatelier met dit thema opgezet voor studenten, docenten en onderzoekers en met ingang van september 2014 start de UvA een onderwijsprogramma gericht op het onderzoeken van deze doelstelling/ opdracht voor de erfgoedinstellingen. In het UvA-programma wordt aandacht geschonken aan de volgende onderzoeksvragen: Hoe zijn documentatieprogramma's van erfgoedinstellingen opgezet, wat zijn de doelen, voor welke periode geldt de doelstelling? In hoeverre is het evident dat archiefinstellingen hierin een rol vervullen, wat zijn de grenzen van hun rol, op welke wijze vullen zij deze rol in (zelf documenteren of docu mentatie door derden bevorderen, en dergelijke)? Wat is de invloed/rol van sociale media (Twitter, Facebook, Google) op de documenteervraag/behoefte van de samenleving? Zijn er (inter-)nationaal methoden respectievelijk programma's die eenzelfde doel nastreven, op hoofdlijnen waarom/wat/hoe? Het project PIVOT van de voormalige Rijksarchiefdienst kan worden beschouwd als een van de eerste Nederlandse systematische onderzoeks methoden gericht op het beschrijven van de (rijks)overheid met als doel om op basis van deze beschrijving te komen tot waarderingsoordelen (bewaren/ vernietigen; acquireren/niet acquireren). In deze zin is PIVOT een eerste poging van de voormalige Rijksarchiefdienst om te komen tot een bewust gewilde instroom van archiefmateriaal. Aanpak 32 2014 nummer 8

Archievenblad | 2014 | | pagina 32