Uitgelezen Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2014), ISBN 978-90-8704-430-5, 308 pp., 35,00. Aristocratisch zelfbeeld een aristocratisch zelfbeeld koesterde, mede daarom veel stukken heeft bewaard en samengebracht in een uitgebreid en goed geordend archief (in Het Utrechts Archief). Melchers maakt van dit archief (als eerste onder zoeker) uitgebreid gebruik. Daarnaast heeft hij zich verdiept in literatuur en in archieven van andere families en van relevante overheidsinstanties (en dat zijn er nogal wat vanwege de vele ambten die De Beauforts hebben vervuld). Het besproken boek is dan ook in belang rijke mate gebaseerd op grondig archiefonderzoek en mag wat dat aangaat als voorbeeldig gelden. Grenzen De auteur heeft zich in het kiezen en begrenzen van zijn onderwerp heldere beperkingen opgelegd: hij behandelt de jongere tak van de familie tot het levenseinde van een markante vertegen woordiger daarvan in 1876. Acht jaar tevoren was de familie met het predicaat jonkheer respectievelijk jonkvrouw in de adel verheven. Ter wille van de hanteer baarheid van het onderzoek is die beperking wel te rechtvaardigen, maar deze heeft ook iets willekeurigs. De nobilitering bracht geen breuk teweeg in de levensstijl van de familieleden. Nu ontbreekt bijvoorbeeld jonkvrouw Ewouda Bernhardina (1859-1920), die als eerste in haar familie de toen oncon ventionele keuze maakte voor het beroep van verpleegster en in een Amsterdams ziekenhuis haar latere echtgenoot ontmoette, de Deventer huisarts dr. Jan van Delden. Eveneens ontbreekt de schrijfster Henriette (A.M.M.) de Beaufort (1890-1982). Ook de tak Godin de Beaufort (van ridderhofstad Maars- bergen) blijft zo buiten beeld. Maar een onderzoek en een boek hebben zo hun grenzen, zeker ook als het gaat om een dissertatie. Resultaten Dit boek en de eerder aangehaalde werken smaken naar meer. Het is duidelijk welke resultaten een indringend onderzoek van een uitgebreid familiearchief kan bieden. Meer van dergelijke archieven wachten op bestudering. Ons beeld van het verleden - en met name van dat van de elite - zal erdoor worden verrijkt. Voor onderzoekers ligt hier een schone taak; voor archivarissen trouwens ook, want die kunnen hen de weg wijzen. Rob Melchers, De Beaufort, Geschie denis van een aanzienlijke familie van 1613 tot 1876 Wie op zoek is naar personalia van leden van de familie De Beaufort en naar hun onderlinge betrekkingen kan terecht in Nederlands Adelsboek, in de nu vol tooide Historische Reeks, deel 79 (1988), pp. 253-288. Daarmee is echter uiteraard nog niet alles gezegd over dit protestantse geslacht dat afkomstig is uit Frankrijk (Sedan) en dat sinds ruim twee eeuwen een ankerpunt vindt in het landgoed Den Treek-Henschoten bij Leusden. Melchers' boek geeft een uitvoerige beschrijving van de herkomst van de familie, de vestiging in de Republiek omstreeks 1613, de integratie in de samenleving in de Noordelijke Neder landen, de sociale stijging - mede dankzij nauwe banden met de Oranjes - de perioden dat telgen ambten vervulden in Zeeuws-Vlaanderen, Den Haag, IJsselstein en Utrecht en ten slotte de betrekkingen met Den Treek en om liggende landgoederen. In navolging van redelijk recente studies over de familie Teding van Berkhout en het patriciaat van Hollandse steden besteedt de auteur veel aandacht aan de voor het maatschappelijk en finan cieel aanzien van de familie zo belang rijke huwelijken, de schoonfamilies en aan boedelbeschrijvingen. Deze laatste halen het dagelijks leven immers heel dichtbij. Naast het louter financiële aspect komen het sociaalpolitieke, sociaaleconomische en sociaalculturele kapitaal van elke generatie uitgebreid aan de orde. Dit alles is mogelijk omdat de familie 30 2014 nummer 8 Het besproken werk past uitstekend in de recente brede benadering van studies over de elite. Het legt een bijzonder familiearchief open en laat zien welke resultaten daarmee te bereiken zijn. De vormgeving en de vele illustraties tonen opnieuw het vakmanschap van de mensen van uitgeverij Verloren. In de Reeks Adelsgeschiedenis zou het boek een sieraad zijn geweest. Clemens Hogenstijn Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer.

Archievenblad | 2014 | | pagina 30