discriminatie en racisme. De pers was echter alleen gefocust op Zwarte Piet; een van de journalisten had de gemeente Middelburg zelfs al gebeld en gevraagd naar het 'hoofd Sinterklaasintocht Zaken'. Slechts enkele journalisten stonden open voor de vraag hoe men in archieven omgaat met het - verzwegen - verleden, en hoe de stilte rondom slavernij en slavenhandel doorbroken kon worden. Kool-Blokland Column Zwarte Piet Eind vorig jaar werd de Zwarte Piet discussie onderwerp van maatschappelijk debat. Nu december langzaam maar zeker nadert, ben ik benieuwd of de discussie over het discriminerende karakter van Zwarte Piet weer een item wordt. Tot onze verrassing werd het Zeeuws Archief deze zomer ineens actief betrokken bij de discussie. Deze zomer werden we door Buiten landse Zaken gevraagd of de United Nations Working Group of Experts on People of African Descent (WGEPAD) een bezoek aan het Zeeuws Archief kon brengen. De werkgroep was van 26 juni tot 4 juli in Nederland en had veel gesprekken met mensen en instanties. Het Zeeuws Archief stond eveneens op het wensenlijstje, gezien de vele activiteiten rondom de Nationale Herdenking Afschaffing Slavenhandel. Nu was de samen stelling van de werkgroep de reden tot commotie, want een van de delegatieleden was prof. dr. Verena Shepherd, een Jamaicaanse hoogleraar die al eerder had aangezwengeld dat ons Sinterklaasfeest, onaantastbaar nationaal cultureel erfgoed, discrimi nerende trekken vertoonde in de persoon van Zwarte Piet. De opdracht van de werkgroep was uiteraard breder dan alleen de vraag of Zwarte Piet nu wel of niet een discriminerend karakter heeft. Het onderzoek richtte zich op de situatie van zowel immigranten als in Nederland geboren mensen van Afrikaanse afkomst, specifiek de aandacht voor het slavernijverleden en de aanpak van het bestrijden van In het Zeeuws Archief is het 'ZP-woord' overigens niet gevallen. De delegatie was buitengewoon geïnteresseerd in hoe archieven een plaats voor onderzoek zijn, hoe ze hun collectie wereldkundig maken met moderne media, en hoe ze proberen aandacht te vestigen op een onbekend en lang verzwegen stuk van onze gezamenlijke geschiedenis. De blog over de reis van het slavenschip De Eenigheid maakte de tongen los, maar tijdens het korte filmpje werd iedereen stil omdat het menselijk drama zo dicht bij kwam. Daarna zijn we het depot ingegaan en hebben de originele stukken bekeken. Vooral het verslag van de chirurgijn van De Eenigheid raakt mensen: een klein meisje dat steeds zwakker wordt en aan scheurbuik overlijdt, een man die letterlijk gek wordt van de ellende aan boord, een vrouw die wegteert en de chirurgijn denkt dat dit komt omdat haar kind op het Afrikaanse vasteland is achtergebleven. Hij schrijft: ze overlijdt van verdriet om haar kind... Het onderzoeksrapport wordt in september 2015 aan de United Nations Human Rights Council aangeboden. Tijdens de persconferentie op 4 juli j.l., als afsluiting van het bezoek, presenteerde de werkgroep alvast zijn eerste bevindingen. Voor wat betreft de rol van archieven staat er de aanbeveling in dat educatie een belangrijk middel is om kennis te verbreiden: 'It urges the government to ensure the research carried out for this project is included in the curriculum and widely disseminated among schools and the public throughout the Kingdom as part of the vital and necessary process for breaking the silence about the country's role in the slave trade, African enslavement, colonialism and their legacies in contemporary society.' De conclusie liegt er niet om: 'It is a fact that no country is free of racism and the Netherlands is not an execption. But for a country that has long been perceived as having a long tradition of tolerance and openness, the silence around racism and racial discrimination is surprising and worrying. It affects the awareness and sensibilities around cultural traditions.' En ja, dan is Zwarte Piet toch het zinnebeeld geworden van het verborgen racisme in een cultureel erfgoed dat onvoldoende is doorontwikkeld met de veranderingen in de samenleving. Hannie Kool-Blokland directeur Zeeuws Archief en voorzitter van de KVAN. 26 2014 nummer 8

Archievenblad | 2014 | | pagina 26