samenwerken met andere culturele organisaties, kranten en online nieuwsbronnen; laten zien wie de berichten en reacties plaatsen. Mensen beheren de accounts, niet automatische tools; berichten niet automatisch naar al je social media-accounts versturen, elk account heeft zijn eigen aanpak; nooit 'spammen'. Afhankelijk van het kanaal een maximum aan berichten per week: drie per week op Facebook en drie per dag op Twitter; goede momenten kiezen voor het plaatsen van berichten: 11.00, 14.00 en 16.00 uur en 's avonds rond 19.00 uur. Ook zaterdagochtend rond koffietijd doet het erg goed; interactie tussen volgers en het archief; volgers het gevoel geven lid te zijn van een exclusieve community, bijvoor beeld door middel van kijkjes achter de schermen en speciale acties. Organische versus betaalde groei Hoe goed het naar ons idee ook ging, de groei van nieuwe volgers op Facebook begon op een gegeven moment toch wat af te vlakken. We leken de grens te hebben bereikt van een snelle organi sche groei. We hebben daarom bewust gekozen om een proef te doen met betaalde advertenties op Facebook. Gelukkig geeft Facebook de mogelijk heid om heel gericht advertenties te plaatsen. Alleen de mensen waarvan jij wilt dat die het echt zien, krijgen een berichtje in hun tijdlijn of zijbalk. Met deze berichten probeerden we mensen onze Facebookpagina te laten liken. Hiervoor waren we op zoek naar mensen die duidelijk op Facebook hadden aangegeven dat ze uit ons werkgebied komen en bepaalde interesses hebben. Het resultaat overdonderde ons. Met een heel klein budget wisten we in een maand tijd bijna vijfhonderd nieuwe likes te krijgen. Het mooie was ook nog eens dat nauwelijks mensen ons weer verlieten en juist veel nieuwe fans vaste likers, delers en reageerders werden. Tip: bezoek historische plekken waar men normaal niet mag komen en maak veel foto's (foto Regionaal Archief Alkmaar). een duidelijke tone of voice: objectieve, luchtige berichten, geen u maar je, met een vleugje humor; volledig ingevulde social media-accounts; meten weten. Regelmatige rapportages; landelijke en regionale actualiteiten verbinden met de bronnen binnen het archief; 'Toen-en-nu-foto's' vallen bij de volgers altijd erg in de smaak. Deze kreeg 59 likes in één dag (fotomontage Mark Alphenaar). Tip: geef kijkjes achter de schermen (foto Regionaal Archief Alkmaar). nummer 8 2014 23

Archievenblad | 2014 | | pagina 23