Verliezen archivarissen terrein aan data-analisten? Buitenspel 3 Het verkeer op internet wordt verzameld en geanalyseerd door bedrijven als Google, maar ook door inlichtingendiensten. Je ziet bij grote bedrijven (banken, verzekeraars, boekingsfirma's) dat wis- en natuurkundigen worden binnengehaald voor data-analyse, bijvoorbeeld om patronen te ontdekken in het consumenten gedrag. Wist u al dat verlovingsringen vooral op vrijdagmiddag worden verkocht? Wordt ons vak door beheer, behoud, beschikbaarstelling van data meer exact? De archivaris is ook duider van informatie en kan bijvoorbeeld oud schrift lezen en ambtelijk Nederlands verklaren. Moet de archivaris in de nabije toekomst data kunnen lezen en duiden? Big data kunnen ook worden gebruikt om geschiedkundige patronen te ontdekken en verklaren. Verliezen archivarissen terrein aan data-analisten, moeten archivarissen zelf data-analisten worden en wat betekent dat voor de opleiding? Buitenspel 4 Buitenspel 5 Ook bedrijven die werken met een digitale informatiehuishouding worden geconfronteerd met de korte omloop snelheid van informatie. Het veiligstellen van deze informatie zal niet gebeuren door vervroegde overdracht aan een openbare archiefbewaarplaats met het risico dat kwetsbare bedrijfsinformatie in handen komt van de overheid of ineens 'op straat' ligt. Het ligt meer voor de hand dat particuliere bedrijven als Iron Mountain daar een rol in spelen. Waar die informatie op termijn blijft (historisch belang) is nog de vraag. Wie weet uiteindelijk toch als bedrijfsgeheugen op het internet. Doelpunt De samenleving documenteert zichzelf (Bologna 2014, foto R. Spork). openbare archiefinstellingen niet zonder meer hun materiaal via het web open baren, tegelijkertijd zie je dat hetzelfde materiaal al lang en breed op YouTube staat. Particulieren nemen niet eens meer de moeite om op de sites van de archiefinstellingen te zoeken. Ook dat is een nieuwe realiteit. Wat zeker blijft is het beheer en de beschikbaarstelling van betrouwbare overheidsinformatie. Digitalisering heeft de omloopsnelheid van informatie enorm versneld. Overheidsinstellingen die digitaal werken, kunnen hun elektronische archieven/informatie niet pas na 20 jaar overdragen aan een archiefbewaarplaats. Automatiseringsparken worden elke 4-5 jaar vervangen en de digitaal geboren informatie moet (geheugen, recht en bewijs) onmiddellijk worden veiliggesteld. Dat betrekt archiefinstellingen meer bij de archiefvorming en inrichting van de informatiehuishouding. Het archiefwezen werkt al meer dan 10 jaar aan de ontwikkeling van elektronische depots (e-depots) voor de duurzame opslag van digitale en/of gedigitaliseerde informatie. Daarnaast wordt onder meer gewerkt aan het duurzaam maken van document managementsystemen. De politiek streeft naar actieve openbaar heid: de burger moet direct toegang krijgen tot overheidsinformatie. Overheidsdata moeten bovendien als open data beschikbaar worden gesteld aan marktpartijen. Beheer, behoud en beschikbaarstelling van deze data vormen een aparte uitdaging. Het zwaartepunt van de archiefwerkzaamheden lijkt te verschuiven naar de wettelijke taak. Wel zie je links en rechts bij overheden dat de inrichting van de informatiehuis houding niet altijd exclusief wordt gegund aan de archivaris maar aan de chief information officer (CIO). Als archiefinstellingen ook hier buitenspel komen te staan, wat resteert de archivaris dan nog? Worden/blijven archiefinstellingen dan toch 'erfgoed instellingen' met een schatkamer aan oude informatie? Het wereldwijde web heeft het archief wezen enorm veel gebracht en andersom. Tegenover elke 1000 fysieke bezoeken (studiezalen) staan zo'n 100.000 virtuele bezoeken. Naar schatting nog geen 5% van de archieven en verzamelingen van de archiefinstellingen is gedigitaliseerd, maar de raadpleging van die 5% is enorm. Daar zitten dan ook de meest gebruikte bestanden bij, zoals bronnen en nadere toegangen voor stamboom onderzoek. Het publiek is gewend aan en verwend met informatie op internet. Digitaliseren is kostbaar en 'alles' digitaliseren kost vele mensjaren werk. Dat probleem is door veel archiefinstel lingen ondervangen door te digitaliseren op verzoek. Het archiefwezen heeft al een nieuw bestaan op internet gevonden en 'gescoord', maar zit deels nog gevangen in een oud keurslijf, niet berekend op de digitale stroomversnelling waar het informatielandschap door wordt over spoeld. Koers bepalen en koers houden is de kunst René Spork hoofdredacteur Archievenblad. nummer 8 2014 21

Archievenblad | 2014 | | pagina 21