KEEP CALM FIND Cultuur Misschien is 'cultuur' nog wel de belang rijkste succesfactor voor (actieve) open baarheid. Zorgvuldigheid, actualiteit, volledigheid en betrouwbaarheid van informatieverstrekking kan gedeeltelijk worden geregeld in wetgeving en ondersteund door infrastructuur, maar als de heersende cultuur gesloten en risicomijdend is, en er weinig aandacht is voor de informatiehuishouding, komt er weinig terecht van de open overheid. Toch zullen ook bij een open cultuur waarschijnlijk niet alleen positieve effecten optreden, zoals vermindering Conclusie Noten 2 Met dank aan mijn collega's voor het commentaar. 3 Op het moment van schrijven heeft de Raad van State geadviseerd en heeft een bespreking in de Kamercommissie Binnenlandse Zaken plaatsgevonden. Datum van bespreking door de Tweede Kamer is nog niet bekend. 4 Bij decentrale overheden zonder archivaris ('witte vlekken') beheert formeel de secretaris het overgebrachte archief. In de praktijk zal dit beheer worden uitgevoerd door de archief- of DIV-afdeling. 5 Artikel 15 Archiefwet. AND 6 Artikel 3 Archiefwet. 7 Het horizontaal en/of interbestuurlijk toezicht op naleving van de Archiefwet. 8 Denk hierbij bijvoorbeeld aan de aantekeningen van luitenant-generaal Couzy (Srebrenica), die buiten het archief van Defensie vielen. 9 Zo onderzoeken het Noord-Hollands Archief en de gemeente Haarlem momenteel de optie 'uitplaatsen' van digitale zaakdossiers, direct na afdoening door de archiefvormer. De gemeente zal dan WOB-verzoeken blijven behandelen. 10 Zoals de VNG, IPO en Unie van Waterschappen. De Raad van State heeft negatief geadviseerd over deze uitbreiding naar de private sector. 11 Voor mijn afstuderen (Archiefweten schap UvA) onderzoek ik actieve open baarheid van handhavingsbeschikkingen. 12 Artikel 2.4 lid 1 Woo. 13 Artikel 2.4 lid 2 Woo. 14 Zoeken naar publicaties binnen postcodegebied levert dan bijvoorbeeld alle gemeentelijke publicaties op. 15 BRZO Besluit Risico's Zware Ongevallen. informatie te customizen door middel van interactieve kaarten, beknopte en uitgebreide zoekmogelijkheden (bijvoorbeeld gemeente, plaats, postcode, trefwoord, rubrieken, publicatiedatum). Die pogingen zijn nog niet allemaal succesvol, onder meer doordat de informatie aan de aanbodzijde niet dezelfde customisation meekrijgt.14 Het ligt voor de hand dat archiefvormers het voortouw nemen in het publiceren van informatie en niet de archiefinstellingen; zij kennen immers de processen, informa tiesystemen en ketenpartners en kunnen de vraagzijde zo goed mogelijk inschatten. Overheden buigen zich ook over de vraag hoe de informatie op een begrijpelijke manier kan worden aangeboden aan het publiek. Denk aan de 'scores' van ziekenhuizen en scholen, die weliswaar begrijpelijk zijn maar niet altijd voldoende nuance kennen. Een ander voorbeeld is het aanbieden van samen vattingen van inspectieverslagen van BRZO-bedrijven op BRZO+15, of het 'uitlichten' van bepaalde bedrijven in 'dossiers'. Wie bepaalt welke informatie wordt gepubliceerd? Wordt ook status- informatie bijgehouden (bijvoorbeeld overtreding is beëindigd) en vindt ook de-publicatie plaats? Hoe moet open baarheid worden geregeld tussen 'ketenpartners' zoals de verschillende samenwerkende overheden, die misschien verschillende opvattingen hebben over openbaarheid? Hoe zit het met het recht om vergeten te worden (Europese datarichtlijn en het verwijderen van zoekresultaten door Google)? En met het auteursrecht op stukken? Actieve openbaarheid is dus nog met veel vragen omgeven. Het Atelier 'actieve openbaarheid' zal met deze vragen aan de slag gaan.16 van het aantal Wob-verzoeken en meer participatie van de burger. Verdere juridisering is denkbaar (bijvoorbeeld van bedrijven waarop wordt gehand haafd). Bovendien moeten de overheden flinke krachtsinspanningen leveren (ook financieel), terwijl de werkelijke behoefte niet altijd goed bekend is. Het prematuur openbaren van 'onrijpe' informatie kan ook het bereiken van resultaten schaden. Het is uiteindelijk altijd de vraag of het doel van (actieve) openbaarheid in voldoende mate wordt bereikt, namelijk bijdragen aan de kwaliteit van het openbaar bestuur en participatie van de burger. Eén zekerheid is er echter voor de archiefvormers: informatie moet (beter) op orde, en zo bezien is open overheid een sterke stimulans om daarmee aan de slag te gaan. Alleen dit zal de kwaliteit van bestuursvoering al verbeteren en ten goede komen aan de dienstverlening aan burgers. De verwach tingen ten aanzien van 'openbaarheid by design' zijn hooggespannen, maar er zal nog flink wat werk moeten worden verzet voor het zover is. Bovendien moeten er belangrijke keuzes worden gemaakt om de ambities van de open overheid te realiseren. De aanname dat openbaarheid by design eenvoudig is, lijkt niet op te gaan. Een flinke uitdaging dus voor de archiefvormers! 1 Verdere uitwerking van dit onderwerp is te vinden in mijn papers Openbaarheid. Ontwikkeling van het recht op overheids informatie in relatie tot overheidsarchieven vanaf 1750 en Waarborgen voor het recht op informatie op verzoek. Vergelijkend onderzoek naar de Wet openbaarheid van bestuur, Wet open overheid en de Archiefwet. 16 Erika Hokke en Els van den Bent, 'Het archief uit, het atelier in: een nieuwe vorm van kennisdeling', Archievenblad (2014), nr. 5, pp. 16-21. Tineke Rouschop records manager Waterschap Brabantse Delta, t.rouschop@brabantsedelta.nl. nummer 8 2014 17

Archievenblad | 2014 | | pagina 17