KEEP CALM WOB WOB WOB. AND een verzoek om informatie specifieke documenten noemen die men wil inzien; vervolgens heeft men recht op inzage in de documenten zelf. Openbaarheid volgens de Archiefwet vereist een goede ordening en toegang op het archief en duurzaam behoud van de stukken; dit is verwoord in de wettelijke vereiste 'goede, geordende en toegankelijke staat'.6 De Archiefwet draagt vooral bij aan de passieve openbaarheid van overheidsinformatie. Van actieve openbaarmaking lijkt in eerste instantie geen sprake, maar wellicht zou men daar toch van kunnen spreken als de toegangen op de archieven plus de eventueel aanwezige digitale archiefstukken op een website worden aangeboden. Toezicht op de waarborgen voor (passieve) openbaarheid van archieven wordt gehouden door de archiefinspecties.7 Wet openbaarheid van bestuur (Wob) De Wob geldt net als de Algemene wet bestuursrecht voor 'bestuursorganen'; dat zijn er minder dan de 'overheids organen' uit de Archiefwet. Zo vallen bijvoorbeeld de Staten-Generaal, de Raad van State en de Algemene Reken kamer niet onder de Wob. Het open baarheidsregime heeft betrekking op overheidsinformatie die is vastgelegd in documenten, voor zover die (nog) niet zijn overgebracht naar de archief bewaarplaats. Of de documenten ook archiefbescheiden in de zin der wet zijn, is voor de Wob niet relevant, zo vallen volgens jurisprudentie ook persoonlijke aantekeningen van ambtenaren onder de Wob, zodra die werkgerelateerd zijn.8 Er zijn meer beperkingen en uitzonde ringsgronden dan onder de Archiefwet; het belangrijkste verschil zit in de beperking 'persoonlijke beleids opvattingen'. De Wob geldt tot het moment van overbrenging, ook wanneer het archief is 'uitgeplaatst'. Dat laatste wil zeggen dat het archief bij een archief instelling in beheer is, maar nog niet formeel is overgebracht.9 De Wob werkt volgens het informatiestelsel; dat wil zeggen dat men kan volstaan met het noemen van de aangelegenheid waar over men informatie wil ontvangen. Het overheidsorgaan kan de documenten zélf verstrekken, of kiezen voor het verstrekken van informatie uit de documenten. De Wob stelt geen eisen aan de toegankelijkheid van de infor matie. De Wob verplicht tot het actief verstrekken van informatie over het beleid, met inbegrip van de voorbereiding en de uitvoering daarvan. Dit moet gebeuren zodra dat in het belang is van een goede en democratische bestuurs voering. Hoe daar invulling aan wordt gegeven, is aan het bestuursorgaan zelf. De Wob kent geen specifieke toezicht houder, maar geschillen worden regelmatig aan de rechter voorgelegd. Wet open overheid (Woo) Indien de Wet open overheid wordt aangenomen, vervallen de hiervoor genoemde uitzonderingen op de over heidsorganen. Tevens komt er uitbreiding naar de commissie van toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten ('commissie Stiekem'), de Nationale ombudsman, semipublieke instellingen en zelfs de koepelorganisaties van over- heden.10 Net als nu geldt de Woo tot overbrenging naar de archiefbewaarplaats. De Woo kent minder uitzonderingsgronden dan de Wob en die er zijn, vervallen grotendeels na vijf jaar. Persoonlijke beleidsopvattingen moeten in documenten worden gescheiden van feitelijke infor matie, zodat het laatste tijdig openbaar kan worden. Daarmee ontstaat al ruim vóór de verplichte overbrenging een openbaarheidssituatie die vergelijkbaar is met de Archiefwet en die tevens het 'probleem' van de vernietigbare stukken oplost. Door een combinatie van het informatie- en het documentstelsel wordt de burger optimaal gefaciliteerd bij zijn zoektocht naar informatie. Een verplicht in te stellen informatieregister maakt het mogelijk zelf alle inkomende en uitgaande documenten op te zoeken ('met uitzondering van de reclamefolders') en alle interne documenten die niet meer de concept-status hebben. Er wordt uitgegaan van een elektronisch register, met directe toegang tot de documenten door middel van hyperlinks. Tevens blijft de mogelijkheid informatie over onderwerpen op te vragen. Naar een flink aantal typen stukken hoeft niet meer te worden gezocht; die moeten actief worden aangeboden. Denk daarbij aan vergaderstukken, besluitenlijsten, plannen, beschikkingen11 en beslissingen over uitgaven hoger dan 250.000 euro. Om te waarborgen dat de informatie beschikbaar is, kent de Woo dezelfde zorgplicht als de Archiefwet; de eis 'goede, geordende en toegankelijke staat' is letterlijk overgenomen.12 En de informatiehuishouding moet op orde zijn: de informatie dient actueel, nauwkeurig en vergelijkbaar te zijn.13 Het bestaande recht op hergebruik van openbare publieke informatie (open data) wordt uitgebreid. Om oneigenlijk gebruik van de wet te voorkomen (volgens VNG een groot probleem bij de huidige Wob), wordt een anti-misbruik- artikel opgenomen. Nieuw is het instellen van een toezichtsorgaan voor deze openbaarheidswet: er komt een informatiecommissaris. De Wet open overheid kent net als de Archiefwet een toezichthouder, namelijk de informatie commissaris. Hoewel hij een bredere taak heeft, zal hij ook toezien op de informatiehuishouding; het is nog niet bekend hoe de twee toezichthouders zich tot elkaar (en de archiefvormer!) gaan verhouden. Belangrijkste gevolgen De overheidsorganen zullen veel wijzigingen moeten doorvoeren, zoals het scheiden van persoonlijke beleids opvattingen en het beoordelen van 'kennelijk misbruik' van de wet. Als we kijken naar het raakvlak met archivering zien we als grote verandering de introductie van het informatieregister. Nadere uitwerking en datum van nummer 8 2014 15

Archievenblad | 2014 | | pagina 15