Regionaal Historisch Centrum Eindhoven Regionaal Historisch Centrum Limburg Besluit siever gebruik maken van de website (virtuele onderzoeksruimte) 2.2 Bevorderen van de onderzoekszelf- standigheid van bezoekers 2.3 Stimuleren van de betrokkenheid van bezoekers bij de Gelderse geschiedenis 2.4 Stimuleren dat bezoekers elkaar helpen 2.5 Verrijken van de collectie door bezoekers (crowdsourcing) 2.6 Betrokkenheid van medewerkers bij moderne ontwikkelingen vergroten 2.7 Bevorderen gebruik van het Atrium door derden Er is geen vast budget. Per project/activiteit wordt geld beschikbaar gesteld. Free publicity is een zeer belangrijk instrument. Adverteren doet het Gelders Archief nauwelijks. Soms maakt het archief gebruik van betaalde campagnemogelijk heden via Facebook. Het Gelders Archief richt zich op provinciale, regionale en lokale media. Enkele keren per jaar benadert het archief (of wordt benaderd door) landelijke media. Opvallende pr-resultaten: - De omvangrijke media-aandacht voor de verhuizing en de opening van het nieuwe gebouw in 2013 (van lokale tot landelijke media) - De internetpublicatie van 5.400 foto's van de Tweede Wereldoorlog (mei 2014) veroorzaakte een stormloop op onze website. Maandag 19 mei 2014 telde 5600 bezoeken: de hoogste dagscore sinds het Gelders Archief in 2001 een eigen website heeft. We zakken verder af naar het zuiden. Bij het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe) is 0,5 fte (bij benade ring) beschikbaar voor pr/communicatie (combinatiefunctie). Soms meer uren, soms minder, afhankelijk van wat er speelt. Er is geen beleidsplan specifiek voor pr/marketing, want een dergelijk plan wordt volgens het RHCe snel door de actualiteit achterhaald. Het RHCe kiest daarom voor 'een goed ontwikkelde antennefunctie voor het volgen van de actualiteit en daar adequaat op reageren'. De 'langetermijnvisie' is daarbij altijd het uitgangspunt. De insteek van pr/marketing is het vergroten van de naamsbekendheid, altijd in relatie tot de collectie en/of activiteiten en/of producten. Er is budget beschik baar, maar dit is geen vaststaand bedrag. Eerst het plan, dan de centen. Het '0ridQrcl |aar ltfedhki|l uitgangspunt is free publicity, meestal in regionale dagbladen en magazines, huis-aan-huisbladen, in combinatie met social media en verwijzingen naar de site van het RHCe. In spaarzame gevallen wordt betaald voor naamsvermelding. De pr is vooral gericht op Zuidoost-Brabant, het werkgebied van het RHCe. Het RHCe wijst erop dat social media, websites maar ook regionale dagbladen niet ophouden bij gemeente- of lands grenzen. Integendeel: de digitale editie van huis-aan-huisblad Groot Eindhoven bereikt bijvoorbeeld zelfs British Columbia in Canada. Het RHCe merkt dat instellingen op het gebied van citymarketing, architectuur, onderwijs, erfgoed, onderzoek tot media (omroep en pers) het archief als samen werkingspartner steeds beter weten te vinden én waarderen. Er zijn inmiddels 'langdurige en inspirerende samenwer kingsverbanden' ontstaan. Op dit moment is er één vaste medewerker (0,3 fte) van het team Presentatie die onder andere de taken op het gebied van pr, marketing en communicatie uitvoert. Daarnaast is er sinds mei 2014 een tijdelijke projectmedewerker (0,4 fte) in dienst die deels werkzaamheden verricht omtrent de website en Facebook. In 2010 is een relevant communicatieplan geschreven. Het Regionaal Historisch Centrum Limburg heeft als missie het verzamelen, beheren en presenteren van archieven en collecties van Limburgse instellingen en particulieren, het publiek op veelzijdige wijze weten te interesseren voor het Limburgse verleden, het acteren vanuit een unieke geografische plek en het mogelijk maken en verrichten van historisch onderzoek. Om deze missie, ofwel dit doel, te bereiken worden diverse middelen zoals de website ingezet. Het budget voor activiteiten op het gebied van pr, marketing en communicatie fluctueert doordat deze projectmatig wordt vastgesteld. Er is, met andere woorden, sprake van een variabel budget. Over het algemeen maakt het RHCL gebruik van free publicity. Betalen gebeurt sporadisch, meestal in verband met bijzondere gelegenheden zoals de herfst- tentoonstelling, voor publiciteit. Het meest richt het RHCL zich op lokale en regionale media, indien nodig ook op landelijke media. Bovendien is het voor het Regionaal Historisch Centrum Limburg, gezien de unieke geografische locatie, van belang om zich bovendien op de internationale media richten. Het opvallendste pr-resultaat is geboekt in 2012. In dat jaar heeft het tweejaarlijks wereldcongres genealogie, International Congress of Genealogical and Heraldic Sciences, in Maastricht plaatsgevonden. Tijdens het Famillement, georganiseerd in samenwerking met het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG), de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) en het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG), heeft het RHCL een centrale plaats gekregen en ontzettend veel publiek weten te bereiken. Al met al is er sprake van een welhaast tomeloze inzet van de instellingen, vaak met beperkte menskracht en beperkt budget, om de eigen instelling over het voetlicht te brengen met het doel om meer/andere (virtuele) bezoekers te trekken. Dat leidt geregeld tot bijzondere, innovatieve projecten. Tijdens de Maand van de Geschiedenis en de verkiezing van Stuk van het Jaar wordt het publiek dan ook weer getrakteerd op een brede waaier archiefpareltjes. Redactie Archievenblad nummer 8 2014 13

Archievenblad | 2014 | | pagina 13