Het Utrechts Archief nieuwsbrieven) worden berichten geplaatst, evenals op de media van gemeente Rotterdam (City Portal, Stadskrant et cetera). Bij externe media (Vers Beton, Telegraaf, Straatkrant, RTV Rijnmond) worden geregeld onderwerpen aangeleverd inclusief beeldmateriaal, of er worden (radio) presentaties gegeven. In vrijwel alle gevallen is sprake van free publicity, slechts een enkele keer wordt geadverteerd. Enkele opvallende resultaten: in 2013 was het Stadsarchief Rotterdam winnaar van de Stuk van het Jaar-verkiezing. Daarnaast werd de landelijke media bereikt met een filmmontage over koninklijke bezoeken aan Rotterdam, getoond op het Filmfestival met live muzikale begeleiding van Half Way Station. Ook de ontdekking van filmrollen over vooroorlogs Rotterdam, met in de slipstream een presentatie over het verhaal achter weggevoerde Joodse burgers, wist een groot publiek te bereiken. Gelders Archief Het Gelders Archief beschikt over 21,6 uur per week voor pr/communicatie. Het Gelders Archief heeft jarenlang met communicatieplannen gewerkt. Op dit moment niet meer. De laatste jaren werkt het archief meer op een 'scrum achtige' manier. Per project/activiteit bekijkt het welke middelen voor welke doelgroepen het wil inzetten. Het Gelders Archief heeft wel een social mediaplan, dat regelmatig wordt geëvalueerd. Er wordt gewerkt met een webcareteam, waar de communicatieadviseur deel van uitmaakt. De communicatieadviseur is onder andere verantwoordelijk voor corporate communicatie, media- en perscontacten en merkbeheer. De afdeling Publiek is verantwoordelijk voor de klant communicatie. Communicatie volgt het managementbeleid, dus zijn de doelstellingen die in het Strategisch Plan 2014-2017 staan leidend. Verschillende communicatiedoelstellingen staan in het social mediaplan vermeld. De 'Corporate communicatie' dient het: 1.1. Vergroten van de naamsbekendheid 1.2. Bevorderen van de kennis over ons werk bij een breed publiek (Wat doen wij) 1.5. Stimuleren van het bezoek aan het Gelders Archief (zowel digitaal als fysiek) 1.6. Bevorderen van de kennis over evenementen en activiteiten van het Gelders Archief en van activiteiten die voortkomen uit samenwerking met derden 1.7. Bevorderen van overheids- transparantie De klantcommunicatie omvat: 2.1 Bevorderen dat bezoekers inten- beschikbaar en bedraagt zo'n 10.000 euro. Het Stadsarchief Rotterdam heeft een team Publieksbereik met een vaste kern van circa 4 fte (educatie, onderzoek, straatnamen, evenementen, projecten) aangevuld - indien nodig - met collega's van andere afdelingen. De communicatie medewerkers van de servicedienst wonen de vergaderingen van het team bij. 'Publieksbereik' gaat niet over - zoals Theo Thomassen ooit stelde - het aanbieden van hapklare historische brokken aan een zo groot mogelijk publiek van matig geïnteresseerden. Het Stadsarchief wil zoveel mogelijk mensen verleiden om hun materiaal te raadplegen of te benutten. 'Het verhaal van de stad' is voor het Stadsarchief de kapstok om aan de buitenwacht te laten zien wat het in huis heeft (naamsbekendheid) en wat je daarmee kunt doen. Concrete projecten dienen om mensen te verleiden zelf met dat verleden aan de slag te gaan (co-creatie, participatie). De volgende doelstellingen zijn gefor muleerd: aansluiten bij het Cultuurplan Rotterdam 2013-1016 (aantrekkelijke stad, culturele stad), ontwikkelen doorlopende leerlijn voor basisonderwijs samen met erfgoedpartners (erfgoed educatie), betrekken jongeren bij oorlogsherdenkingen enzovoort. Er wordt veel samengewerkt met erfgoed partners zoals Museum Rotterdam en BOOR (archeologen). Projecten/pr-acties moeten leiden tot (tijdelijk) meer bezoekers aan de website en/of studie zaal; eventueel meer bruiklenen, bestellingen, meer invoeringen bij crowdsourcing enzovoort. Wat media bereik betreft, is er een concrete doelstel ling: meer dan 300 mediamomenten per jaar, waarvan 2 landelijk. Op de eigen media (website, intranet, social media, We schuiven op naar het midden van het land, naar Utrecht. Het Utrechts Archief heeft 1 fte beschikbaar voor een coördinator marketing en communicatie. Er is een beleidsplan voor pr/marketing. Per tentoonstelling wordt een marketing strategie opgesteld. Het strategisch communicatieplan voor de komende jaren is in concept gereed, met als belangrijke doelstelling: een grotere en gevarieerdere groep de collectie laten gebruiken. In de marketingplannen staan gekwantificeerde doelstellingen en strategieën om het bezoek aan de tentoonstellingen te laten toenemen. De online strategie richt zich onder meer op groei door de content beter vindbaar te maken en informatie klantvriendelijker 12 2014 nummer 8 aan te bieden. Een regulier jaarbudget van circa 50.000 is beschikbaar, exclusief inkomsten uit fondsenwerving. Niet verwonderlijk dus dat er naast free publicity ook betaalde campagnes zijn (flyers, folders, posters, advertenties). In eerste instantie bedient Het Utrechts Archief de lokale media. Voor activiteiten met een bredere scope dan stad en provincie worden ook landelijke media benaderd. Opvallende resultaten: items met vakspecialisten van Het Utrechts Archief in NOS Aktueel, het Jeugdjournaal, Met het oog op morgen, OVT, het Radio 1-journaal en in de geschreven nieuws media over de Vrede van Utrecht. 1.3. Reputatiemanagement: gewenst imago beïnvloeden 1.4. Bevorderen van een positieve houding ten opzichte van het werk van het Gelders Archief

Archievenblad | 2014 | | pagina 12