Nieuws uit het veld lieguardian SA in top 10 gratis musea BHIC zet 35.000 notariële akten online Duurzaam duurt het langst - Cuijk, 1696-1829 (toeg.nr. 7127); - Land van Ravenstein, 1741-1781 (toeg.nr. 7624); - Mill, 1814-1841 (toeg.nr. 7129); - Uden, 1773-1912 (toeg.nr. 7654); Stadsarchief Amsterdam is volgens de Britse krant The Guardian een van de tien beste gratis musea in Europa. In de serie 'How to see the world for free (or almost)' beveelt de cultuurverslag gever Stadsarchief Amsterdam aan bij toeristen met een smalle beurs. Het Stadsarchief is gevestigd in het gebouw De Bazel, dat werd gebouwd in opdracht van de Nederlandsche Handel Maatschappij, in 1824 door koning Willem I opgericht. Volgens The Guardian is het gebouw aan de Vijzelstraat een bezoek waard wegens de geschiedenis van Amsterdam en het mooi gerestau reerde interieur. In hetzelfde rijtje van de krant staan onder meer ook Musée des Beaux-Arts in Nice en Museo del Prado in Madrid, waar de toegang soms of altijd gratis is. Bron: The Guardian Het Amsterdamse Stadsarchief is volgens 'The Guardian' een bezoekje waard: 'The Treasures of Amsterdam exhibition is a collection of artefacts in the underground Treasury that help tell the story of the city - worth a good nose around while anxiously hoping the heavy vault doors stay open until you're done. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) heeft ruim 35.000 samenvattingen van notariële akten uit het lokale werkgebied van het BHIC (Land van Cuijk en Ravenstein) toege voegd aan de database op www.bhic.nl/notarisschepen. De akten zijn afkomstig uit de 18e en 19e eeuw. Deze samenvattingen, ofwel regesten, zijn in de jaren 1998-2008 gemaakt door de Genealogische werk groep Land van Cuijk en Ravenstein. Ze zijn gepubliceerd in een flink aantal boekjes per plaats uit het Land van Cuijk en Ravenstein. De Werkgroep heeft het BHIC toestemming gegeven om al deze gegevens via de website beschikbaar te stellen. Het betreft akten van notarissen in de volgende plaatsen: - Boxmeer, 1814-1840 (toeg.nr. 7048); - Wanroij, 1812-1832 (toeg.nr. 7133). In februari 2012 heeft het BHIC al meer dan 15.000 samenvattingen van akten van schepenen en notarissen online gezet. Twee jaar later komen daar nu dus ruim tweemaal zoveel akten bij. In totaal bevat de hele database nu al meer dan 215.000 akten. Bron: www.bhic.nl/notarisschepen De minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) heeft op 15 januari het rapport Duurzaam duurt het langst van de Erfgoedinspectie met een reactie aan de Tweede Kamer aangeboden. Het rapport gaat over de digitalisering bij de kerndepartementen en behandelt de vraag of de departementen daarbij de afgesproken digitaliserings doelstellingen halen, en of wordt voldaan aan de archiefwettelijke eisen voor een goede, geordende en duurzaam toegankelijke staat van de digitale archieven. Belangrijkste conclusie uit het rapport is dat de kerndepartementen al vergevor derd zijn met het invoeren van digitaal documentbeheer en digitaal archiveren, maar dat er nog een forse inspanning nodig is om de ambities voor een duurzaam toegankelijk digitaal infor matiebeheer bij het Rijk te kunnen verwezenlijken. Deze inspanning zal vooral gericht moeten zijn op het duur zaam beheer van digitale informatie en op het digitaal samenwerken en kunnen uitwisselen van digitale documenten. Dan pas kan het digitale archief optimaal functioneren voor de dagelijkse bedrijfs voering van de departementen, de interne en publieke verantwoording en als bron voor wetenschappelijk en cultuurhistorisch onderzoek. Om tot een duurzaam toegankelijk digitaal archief van de rijksoverheid te komen, doet de Erfgoedinspectie aanbevelingen aan de minister van OCW, de minister van Wonen en Rijksdienst en aan de CIO's van de kerndepartementen. Om te beginnen de aanbeveling om de generieke voorziening zoals die in het project DWR-archief wordt ontwikkeld, beschikbaar te stellen voor alle depar tementen. Hiermee kan een oplossing worden geboden voor zowel de duurzame toegankelijkheid van digitale informatie als voor de uitwisselbaarheid van digitale informatie. Andere aanbeve lingen luiden dat de methodiek van waardering en selectie bij digitaal werken op korte termijn beschikbaar moet komen en dat er een werkend systeem van control en audits op de nummer 2 201 4 7

Archievenblad | 2014 | | pagina 7