De archiefervaring van Erik van der Doe Vanuit Metamorfoze heb ik de afgelopen jaren al veel moois gezien: archieven van nationaal belang, stuk voor stuk toppers. Metamorfoze is het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed. Het is een samenwerkingsverband van Nationaal Archief en Koninklijke Bibliotheek en subsidieert de conservering van historisch waardevolle archieven. Er is er één die meer indruk heeft gemaakt dan alle andere: het archief van het High Court of Admiralty, ofwel de Prize Papers, in Nederland bekend geworden onder de naam Sailing Letters. Maar er is meer dan alleen privébeslom- meringen die nu aan het licht komen. Van grote waarde is ook de zakelijke post die nieuwe feiten oplevert of historische gebeurtenissen in een ander perspectief plaatst. Behalve brieven zijn dat een dichtgeslagen scheepsjournaal met de ganzenveer op de laatste bladzijde waarin melding wordt gemaakt van een Engels schip aan de horizon, een verslag van het vertrek van de Hollanders uit Nieuw-Nederland of dat van een opstand op een Zeeuws slavenschip, zelden bewaarde huiswerk oefeningen van stuurlieden, verloren Tussen de dozen Prize Papers vol verrassingen in The National Archives (foto part. coll.). Doos met brieven uit het Caraïbisch buitgemaakt tijdens de Tweede Engelse Oorlog (HCA 30/642-1). Tijdens de oorlogen met Engeland in de 17e en 18e eeuw werden schepen gekaapt en hun lading in beslag gekomen. De aan boord aanwezige zeepost en scheepspapieren zijn eeuwenlang bewaard, aanvankelijk in de Tower of Londen, tegenwoordig in The National Archives in Kew nabij Londen. Nergens anders zijn dergelijke bijzondere bronnen in zulke grote hoeveelheden uit zo'n lange, aaneen gesloten en belangrijke periode uit de Nederlandse geschiedenis aangetroffen. Daarbij komt dat een groot deel ervan brieven zijn van 'gewone mensen', van wie nauwelijks geschreven materiaal is overgeleverd. Van de naar schatting 40.000 brieven van en aan zeelieden, kooplieden en hun familie, betreft bijna de helft privébrieven. Ze geven een indringend beeld van het dagelijks leven van opvarenden en de achtergebleven huisgenoten. Veel van de brieven bereikten nooit hun bestemming; sommige zijn tot op de dag van vandaag nog ongeopend. De inhoud, die soms zeer persoonlijk is, wordt voor het eerst gelezen en dan ook nog door een ander dan voor wie het is bedoeld. In het archief van de Engelse rechtbank, die bepaalde of een kaping rechtmatig was, bevinden zich ongeveer duizend dozen met buitgemaakt Nederlands materiaal. Zeven dozen zijn intussen met subsidie van Metamorfoze geconser veerd en gedigitaliseerd. De scans zijn online te raadplegen op de website van het Nationaal Archief. De transcripties ervan staan op de site van het Meertens Instituut. Het project Sailing Letters kent inmiddels vele spin-offs, van universi taire onderzoeksprogramma's tot een tv-programma. De serie Sailing Letters Journaal, waarvan eind vorig jaar het vijfde en laatste deel is gepubliceerd, beoogt deze rijke en bijzondere historische bron bredere bekendheid te geven. gewaand en zelfs volslagen onbekend drukwerk. Er zit ook overheidsarchief tussen dat dus ontbreekt in de archieven waar het behoort te berusten, van VOC-monsterrollen en journalen van marineschepen tot correspondentie van de WIC. En in 1803 wordt tien jaar administratie van de slavenforten in West-Afrika, onderweg naar Nederland, door de Engelsen buitgemaakt. De Prize Papers vormen een unieke bron die voor meerdere disciplines en invalshoeken van onderzoek van belang is, voor het maritieme en koloniale verleden, de ontwikkeling van taal en dialect, de geschiedenis van wetenschap en mentaliteit. Het rechtvaardigt de plannen voor vervolgprojecten conserve ring en digitalisering van nog veel meer dozen alleszins. Ware tijdcapsules zijn de pakketten brieven met meegestuurde edelsteentjes en medicijnen, zelfs met in Zuid-Afrika verzamelde zaden die na 200 jaar nog levenskrachtig blijken te zijn en ontkiemen als ze alsnog geplant worden. Bewaard gebleven als gevolg van een Engels rechtssysteem, levert dit een enorme variatie aan petit histoire en grote geschiedenis op. Het openen van een doos is elke keer weer een historische sensatie van jewelste. Dichterbij kan geschiedenis haast niet komen. Erik van der Doe coördinator Archieven en Bijzondere Collecties Metamorfoze. nummer 2 201 4 5

Archievenblad | 2014 | | pagina 5