Colofon Van de redactie Held of delinquent Citaat van de maand 'Wat is een held? Iemand die straffeloos onvoorzichtig is geweest', aldus Willem Frederik Hermans. Of klokkenluider Edward Snowden - hij onthulde onder meer het 'afluisterprogramma' PRISM van de NSA - een held wordt of een delinquent, is nog maar de vraag. Voorlopig geniet hij asiel in Rusland. WikiLeaks-oprichter Julian Paul Assange leek een held van onze tijd te worden, maar met een al dan niet vermeende verkrachtingszaak is zijn reputatie hoe dan ook beschadigd. Assange verblijft sinds juni 2012 in de Ecuadoraanse ambassade in Londen. In Ecuador kan Assange politiek asiel krijgen indien het hem lukt uit de ambassade weg te komen (een boeken- of archiefkist kan wellicht uitkomst bieden). De voormalige Amerikaanse soldaat Bradley Manning is door de militaire rechtbank in Fort Meade in 2013 veroordeeld tot 35 jaar cel voor het aan leveren van meer dan 700.000 diplomatieke documenten en geheime video's aan klokkenluiderssite WikiLeaks in 2010. Met klokkenluiders loopt het meestal niet goed af. Zo werd in ons land pas in 2013 bekendgemaakt dat de inmiddels 65-jarige klokkenluider Ad Bos nu definitief niet meer wordt vervolgd, twaalf jaar na het begin van de affaire. Bos stelde een grootschalige bouwfraude aan de kaak - waar door hijzelf besmet was geraakt - en veroorzaakte zo onder meer een parlementaire enquête. Dankzij hem bespaarde de overheid uiteindelijk veel geld op bouwprojecten. Als dank kreeg hij geen enkele bescher ming en werd gehoord als verdachte. Hij raakte zijn werk, zijn huis en vele vrienden kwijt en belandde samen met zijn vrouw (dat wel) in een camper. Bos ontving uiteindelijk een schadevergoeding. De gemeente Rotterdam trad in 2013 'tamelijk hard' (hoogleraar arbeids recht Evert Verhulp) op tegen een ambtenaar die mogelijk vertrouwelijke informatie lekte over de brandveiligheid bij moskee-internaten. De amb tenaar heeft eerst geprobeerd om de problemen intern aan te kaarten en heeft daarna gegevens gelekt, waarbij hij onder meer gebruikmaakte van niet-officiële bandopnamen van gesprekken met collega's. Dat laatste is natuurlijk nogal wat. Desalniettemin schaarden de oppositie partijen in Rotterdam zich achter de klokkenluider. Volgens Edith Snoey, vicevoorzitter van het door de overheid ingestelde Adviespunt Klokken luiders, heeft de gemeente Rotterdam fout gehandeld. Snoey: 'Het is een gemiste kans voor de werkgever. Rotterdam had gewoon lef moeten hebben om de zaak aan te pakken, signalen serieus moeten nemen. Dit was een kans om de integriteit in de eigen organisatie op orde te krijgen, de werkgever is dus echt nalatig geweest.' De zaak is nog onder de rechter. Anoniem lekken via een internetsite leek veilig, maar hoe veilig is internet nog, gezien de acties van onder meer de NSA? Rechtstreeks bellen met Angela Merkel is ook riskant. Dan maar ouderwets aan de slag met pen en papier en blanco enveloppen, dan hebben wij archiva rissen er ook nog wat aan. René Spork hoofredacteur@archievenblad.nl 'Misschien is een gek alleen maar een minderheid van één mens.' George Orwell, 1984 r Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Evelien van der Meulen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofd-redacteur), Floortje Tuinstra, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool Blokland, Sandy Marijnissen, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin april 2014. 4 2014 nummer 2

Archievenblad | 2014 | | pagina 4