Lï. iif kV 'i Inhoud n u Big data x big archives great opportunities De vonk is overgeslagen. Noodlottig verliefd op oude archiefstukken De digitaliseringsparadox. Archieven, culturele instellingen en e-cultuur - n J" V W 'Ik hoop iedere dag dat ik iets voor een ander kan betekenen.' In gesprek met Maria Louwerse- Zimmerman Ze werd geboren in Jakarta, groeide op in de provincie Groningen en ontdekte de liefde bij de Koninklijke Marine. Niet alleen persoonlijk maar ook professioneel, want bij de marine zette ze haar eerste archiefstappen. Nu werkt Maria Louwerse-Zimmerman als bevlogen archiefinspecteur bij Erfgoed Leiden en Omstreken. Een portret. Burgerlijke Strengere regels voor privacy en databescherming, het recht om te worden 'vergeten', beroven archieven mogelijk van hun meest waardevolle materiaal. Maar big data- technologie biedt de archivaris ook kansen. Grote kansen... Ruud Yap Op basis van een vier centimeter dik strafdossier uit 1713 schreef Steffie van den Oord een roman over een tragische liefdesmoord in Nijmegen. 'Met Vonk heb ik ontdekt dat ik eigenlijk de gehele wereldgeschiedenis tot mijn beschikking heb.' Nico Vriend I De digitalisering van het culturele domein roept vragen op over de positie van archief instellingen. Archieven worden met musea en bibliotheken vaak gerekend tot de culturele instellingen, maar is dat eigenlijk vanzelfsprekend? En wat betekent dit voor de functie van archiefinstellingen in een digitale samenleving? U -S'S1 nsien Smeets I Stand 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 11 Big data x big archives great opportunities, Ruud Yap 14 Big Brother, big data, big problems, Redactie Archievenblad 16 Schuiven tussen theorie en praktijk, Dirk Emans en Otto van der Meij 18 De vonk is overgeslagen. Noodlottig verliefd op oude archiefstukken, Nico Vriend 21 De digitaliseringsparadox. Archieven, culturele instellingen en e-cultuur, Roland Bisscheroux 24 Opvallende openbaringen tijdens de openbaarheidsmaand, Redactie Archievenblad 26 Column 29 Uitgelezen 31 Agenda 32 Burgerlijke Stand: 'Ik hoop iedere dag dat ik iets voor een ander kan betekenen.' In gesprek met Maria Louwerse-Zimmerman, Fransien Smeets nummer 2 201 4 3

Archievenblad | 2014 | | pagina 3