Familieportret, Brussel, mei 1993. ook andere taken. Zo hielp ik de ICT- afdeling en externe auditors, die speciaal uit een ander gebied van de wereld overkwamen, aan gegevens. Werken bij de OPCW was een bijzondere ondervinding. Als ik nu hoor wat deze organisatie in de wereld bereikt, dan ben ik er trots op dat ik - hoe minimaal ook - daaraan heb mogen bijdragen. Op een zeker moment wilde ik dichter in de buurt van mijn kinderen werken. In september 1996 kon ik bij Post en Archiefzaken van de gemeente Leiden terecht. Voor het eerst leerde ik in de praktijk met de code VNG werken en - heel bijzonder - collega's bij de voor naam te noemen. Ik was vanuit de militaire wereld en OPCW niet gewend om oudere personen te tutoyeren, laat staan stukken in heldere en begrijpelijke taal te schrijven. Om me in de gemeen telijke organisatie te verdiepen, ging ik naar de Bestuursacademie. Bij de Archief- school en SOD volgde ik cursussen op het gebied van archiefbeheer. Tussendoor haalde ik enkele modules van de Open Universiteit. Voor een opdracht van de Bestuursacademie kwam ik in contact met de archiefinspecteur van het toen malige Gemeentearchief Leiden. Toen ik de gelegenheid kreeg om de overstap naar het Leidse gemeente archief te maken, greep ik die kans met beide handen aan. Ik werd aangesteld als medewerker inspectie, maar daarvoor moest wel een diploma op het gebied van klassiek inventariseren gehaald worden, evenals een cursus oud-schrift. En dus ging ik naar Woerden om een VVA-opleiding te volgen en naar het Haags gemeentearchief voor de cursus Paleografie. Inmiddels werk ik al meer dan 14 jaar bij Erfgoed Leiden en Omstreken en hebben mijn leidinggevende en ik voor veel uitdagingen gestaan: het inspec- teren in de eigen gemeente en regio is anders aangepakt, evenals de acquisitie van particuliere archieven. Gaandeweg werden steeds meer vrijwilligers betrokken bij lopende of nieuwe pro jecten. De vrijwilligersgroep groeide van circa 10 naar meer dan 80 personen. Het was een chaotische maar leerzame tijd waarbij behoud, beheer en beschikbaar stellen van archieven en collecties onze kernwoorden waren.' Je bent archiefinspecteur. Inspectie lijkt mij een vak apart. Je moet talent hebben om op een diplomatieke manier mensen te overtuigen van je gelijk. Daarnaast moet je ook nog eens accuraat zijn. Herken je jezelf in deze eigenschappen? 'Ik ben geen indrukwekkende verschij ning, heb de lichaamslengte van mijn moeder geërfd [lacht, red.] en dan ben ik ook nog een vrouw in een vakgebied waar mannen de overhand hebben (niet verkeerd bedoeld). Tot twee jaar geleden was er geen speciale opleiding voor archiefinspecteurs. Ervaring deed ik op door in het veld te werken. We gingen regelmatig op inspectie en betrokken de provinciale archiefinspectie vaak bij ons werk. Mijn kennis en ervaring van het moderne archief heeft geholpen om een brug te slaan tussen collega's die met een dynamisch en semistatisch archief werken en het gemeentearchief. Uit eigen ervaring wist ik dat veel DIV- medewerkers geen idee hadden van wat er zoal bij een archiefinstelling gebeurt, waarom dossiers bij overbrenging aan bepaalde eisen moeten voldoen. Door het geven van presentaties en rondlei dingen, ook voor andere ambtenaren, Boven: schermen met de jeugd, Leiden, 1999. Rechts: schermwedstrijd Lara en Edgar Louwerse, Den Haag, 2001. nummer 2 2014 35

Archievenblad | 2014 | | pagina 35