1 r van Stadskanaal naar China en de Filippijnen werden gebracht, betekende dat het begin van het einde. In 2004 sloot Philips Stadskanaal na bijna 50 jaar haar deuren.' 'Ik heb twee lagere schooljaren bij familie in Groningen-Stad gewoond. Toen ik terugging naar het 'kleine, tien kilometer lange lint langs het gelijkna mige kanaal', kon ik niet meer wennen aan de stilte van een dorp. Ik was niet het braafste meisje van de klas maar heb een prettige tijd op de middelbare school gehad, met docenten die streng maar rechtvaardig waren en een directeur met een groot hart. Niets kon mij zo boeien als geschiedenis of het nieuws van de dag. Om het lezen van de krant werd bij mij thuis geregeld gevochten. Over mijn familiegeschiedenis weet ik weinig. Mijn ouders hadden geen behoefte om over de periode in Nederlands-Indië te praten en wij 'Mijn beroepsleven bestond tot nu toe uit keuzes maken en die keuzes hebben mijn leven behoorlijk beïnvloed. Na de middelbare school wilde ik het liefst naar de PABO, maar dit werd me af geraden omdat de kans op werk vrijwel nihil was. Om de tijd te overbruggen werkte ik op het kantoor van een groothandel. De orderadministratie werd daar verwerkt met behulp van pons kaarten, te vergelijken met het invoeren van gegevens in een computersysteem. Om niet voor altijd te worden ingedeeld in het huishouden van mijn ouders stuurde ik, zonder hun medeweten, allerlei aanmeldingsformulieren uit de radio- en tv-gids naar diverse werk gevers. Zo ook naar de Koninklijke Marine. Toen mijn oudste broer mij op een dag na werktijd stond op te wachten, wist ik meteen dat de rapen gaar waren: er was onaangekondigd een bezoeker van of gerelateerd aan de marine bij ons thuis geweest.' 'Ja, op mijn zestiende moest ik me melden bij het Marine Opleidingscentrum nabij Hilversum. Ik werd opgeleid tot Marva-schrijver, had een geweldige tijd en wilde graag in Hilversum blijven. Maar de marine besloot anders: ik moest naar een plaats waar de 'Lange Jaap' over waakt, Den Helder dus. Daar heb ik verschillende plaatsingen gehad, als laatste bij het Marinemuseum. Daar werd mijn Het gezin Zimmerman in het Groningse Musseikanaai, 1960. Hoe was je schooltijd? kinderen waren te beleefd om daarover vragen te stellen. In 2008 bezocht ik voor het eerst mijn geboorteland. Dat was een bijzondere ervaring.' Hoe was je als kind? 'Volgens mijn omgeving was ik als kind een echte organisator. Ik was amper 10 jaar toen ik een vriendenclubje oprichtte waarvoor eens per maand tien cent contributie moest worden betaald. Ik hield een serieuze administratie bij van de leden, een kasboekje en van de activiteiten die ik zelf organiseerde. Ik bewaarde alles en sleepte het bij elke verhuizing mee. Laatst kwam ik bij het opruimen zo'n schriftje tegen, ik heb er vreselijk om kunnen lachen. Op latere leeftijd was geen stuk papier veilig, ik maakte graag schetsen voor tuinen en interieurs. Of het archivarissenbloed er al jong in zat? Bewaren en ordenen zit me in het bloed maar daarmee ben je nog geen archivaris.' Welk onderwijs heb je gevolgd? En toen werd het 'zorg dat je erbij komt...'? Op de kleuterschool in Musselkanaal, 1961. nummer 2 2014 33

Archievenblad | 2014 | | pagina 33