Agenda Tentoonstellingen In de portrettengalerij van Huis Bergh hangt een indrukwekkend portret uit de 16e eeuw van een patriciër uit Beieren. De geportretteerde kijkt vastberaden opzij. Met zijn indringende blik zoekt hij zijn echtgenote. Ooit was er van haar ook een portret, een pendant. Maar zij is er niet meer. Hij hangt nu zonder haar in Huis Bergh. Waar is zijn vrouw gebleven? Een aantekening uit 1937 van kasteel heer Jan Herman van Heek wees de weg naar de verblijfplaats van de vrouw: de collectie Thyssen-Bornemisza in Madrid. In Madrid was de bereidheid om de man voor zes maanden zijn vrouw terug te geven groot. Het samenbrengen van de twee portretten is voor Huis Bergh aanleiding om het jaarlijks thema te wijden aan dubbelportretten. Het gaat in deze expositie niet alleen om dit echtpaar. In de collectie van Huis Bergh bevinden zich meer alleenstaande mannen, alleenstaande vrouwen en echtparen die nog samen zijn. Zij komen allemaal aan bod in deze tentoonstelling. Een film over de restauratie van het portret van de patriciër uit Huis Bergh vormt de introductie van de tentoonstel ling. Waarom moest het schilderij geres taureerd worden? Wat is er precies gedaan? En natuurlijk: wat is het verschil tussen toen en nu? Tegelijkertijd gaat de film in op het fenomeen dubbelportretten. Hoe kun je zien dat er bij dit portret nog een portret hoort? Waar moet je als kijker op letten? Aan het einde van de film wordt de bezoeker aangespoord om zelf op pad te gaan en de vrouw te vinden die bij de gerestaureerde patriciër hoort. De tentoonstelling 'Weert Jubileert' start zondag 6 april in Gemeentemuseum De Tiendschuur. Aanleiding is het feit dat Weert 600 jaar geleden markt- rechten kreeg. Harry Coolen, wethouder van cultuur, opent de expositie die aandacht besteedt aan tien bijzondere jubilea; daaronder het genoemde marktrecht. De heer van Weert, Willem VII van Horne, verleende op 5 mei 1414 de Weertenaren het marktrecht. Met zijn privilege kreeg Weert het recht om drie jaarmarkten en elke week een markt op zaterdag te houden. Bovendien kregen de schepenen de bevoegdheid geschillen over marktzaken zelf af te handelen, zonder dat beroep mogelijk was bij een hogere rechtbank. Het recht betekende een belangrijke stap in de ontwikkeling van Weert tot stad en toonaangevend handelscentrum in de regio. Het marktrecht vormt het uitgangspunt voor een tiental op zichzelf staande presentaties van opmerkelijke jubilea in 2014. Een presentatie van 600 jaar Weert aan de hand van foto's, afbeeldingen van oude kaarten, documenten en voorwerpen uit de collectie van het Erfgoedcluster Weert vormt daarbij het kader voor de jubilea. Programma Commissie Buitenland De Commissie Buitenland van de KVAN organiseert in juni een excursie naar Londen. Op maandag 2 juni zijn de deelnemers welkom in de Londense Metropolitan Archives. Op dinsdag 3 juni wordt een bezoek gebracht aan The National Archives in Kew. Het programma voor zondag 1 juni is nog in de maak. Het plan is om, voor wie dat wil, gezamenlijk te vertrekken op zaterdag. Maar Hemelvaartsdag (29 mei) biedt wellicht ook mogelijkheden voor degenen die al eerder naar Londen willen reizen. Indien mogelijk zal de terugreis op dinsdagavond plaatsvinden, maar dat staat nog niet vast. Houd dus de aankondigingen van de Commissie Buitenland in de gaten. 18 april 2014 - 1 maart 2015 Dubbelportretten in Huis Bergh Een patriciër uit Beieren, geschilderd door Hans Mielich. 6 april 2014 - 11 januari 2015 'Weert Jubileert' Locatie: Kasteel Huis Bergh (Hof van Bergh 8, 's-Heerenberg) Info: www.huisbergh.nl Locatie: Gemeentemuseum 'De Tiend schuur' (Recollectenstraat 5, Weert) Info: www.gemeentearchiefweert.nl 1-3 juni 2014 Excursie naar Londen Locatie: Londen, Verenigd Koninkrijk Info en aanmelden: buitenland@kvan.nl. The National Archives, Kew, Londen (foto Mike Peel, Wikimedia Commons). 24 en 25 april 2014 Archiefdagen Leuven Doordat digitale productie van informatie en documenten steeds verder toeneemt, verandert ook de verbinding tussen data en informatie met onderzoekers en publiek. Wat betekent dit voor de archivaris? Op 24 en 25 april vindt in Leuven het congres 'Establishing archives on new foundations' plaats. De kosten bedragen 70,00 per persoon, maar voor studenten is een speciale regeling mogelijk. Hiervoor kun je een mail sturen vanaf de website (http://tinyurl.com/oucnju2). Locatie: Leuven, België Info: www.kvan.nl/agenda.php nummer 2 2014 31

Archievenblad | 2014 | | pagina 31