De Rotterdamse afdeling van deze bond is in 1900 opgericht door de vooruitstre vende dokter Jan Rutgers (1850-1924) en zijn vrouw Mietje Hoitsema. Rutgers was voorzitter van de Rotterdamse afdeling van NMB en later secretaris van de landelijke organisatie. Rutgers belangrijkste werk werd het toegankelijk maken van betrouwbare anticonceptie en kan daarmee gezien worden als voorloper op het gebied van seksuele vrijheid. De NMB is voor geboortebeperking als middel tegen armoede. Ze willen de ideeën verspreiden onder arbeiders. Al in 1892 start Rutgers in Rotterdam een spreekuur speciaal voor geboorte beperking. Een paar jaar later gaat hij niet-medici opleiden tot deskundige op het gebied van voorbehoedsmiddelen. Dat maakte hem niet populair bij vakgenoten. De vooruitstrevende ideeën van de NMB zijn tijdens het leven van Jan Rutgers nooit populair geworden in Nederland. In 1969 is de Rutgers Stichting naar Jan Rutgers vernoemd. Die stichting heeft op veel plaatsen Rutgershuizen, consultatiebureaus voor anticonceptie. De stukken die nu openbaar worden, zijn de bestuursnotulen van de afdeling Rotterdam uit de jaren 1957-1963 (www.stadsarchief.rotterdam.nl). Bomaanslag Boeiend is een dossier uit het politie archief over een bomaanslag in 1938 op de Coolsingel. Het slachtoffer is Jevhem Konovalets uit Oekraine. Hij is de leider van de Organisatie van Oekraiense Nationalisten. Konovalets komt om en twee omstanders raken zwaargewond. Het politiedossier van deze zaak bevat gedetailleerde omschrijvingen. Zo meldt een agent: 'Op de plaats des misdrijfs werden gevonden: a. tal van kleine stukjes vleesch, blijkbaar afkomstig van het uit elkaar gereten middengedeelte van het lichaam van den doode; b. in een wijden circel over het trottoir ver spreid, tal van stukjes verwrongen blik; c. stukken van mannenkleding, benevens een gedragen hoed met een Weensch merk.' De aanslag op de Oekrainse vrijheids strijder wordt gepleegd op klaarlichte dag voor filmtheater Lumière. Konovalets is net het nabijgelegen hotel Atlanta uitgewandeld, met een doos chocolaatjes. Dat is een cadeautje van een kennis die hij in het hotel heeft ontmoet (in feite een agent van de Sovjet veiligheids dienst NKVD). De doos bevat een bom met tijdmechanisme. Het Stadsarchief Rotterdam heeft het Rotterdamse politiedossier, eerder alleen op aanvraag raadpleegbaar, nu als PDF op de website gezet. 1.205 nummers openbaar De Archiefbank van het Stadsarchief Amsterdam telde op 1 januari 2014 818.999 inventarisnummers; voor 88.645 van deze nummers geldt een beperking op de openbaarheid. Op 1 januari worden alle nummers vrij gegeven waarvan de beperking in dat jaar is verlopen. Zo zijn er in 2014 weer 1.205 nummers openbaar geworden. Een voorbeeld is het Archief van het Amsterdams Lyceum. Daar zijn nu de 87 dossiers vrijgegeven van leerlingen die in 1914 zijn geboren. Uit het Archief van Ajax, waar voor veel stukken nog een openbaarheidsbeperking geldt, zijn de eerste notulen van de bestuursvergaderingen openbaar geworden. Dat betreft de periode 1958 1963. En uit het archief van het COC zijn nu alle stukken gedateerd tot en met 1983 openbaar. Voor dit archief geldt een openbaarheidsbeperking van 30 jaar op alle documenten. Spraakmakend nieuws Op 'openbaarheidsdag', het jaarlijkse moment waarop de geheimhoudings termijn van een vracht archiefstukken verstrijkt, werden de Britten weer wat wijzer over de vorig jaar overleden oud-premier. Die bleek niet erg ingenomen met de streek die de Britse punkband Crass haar in 1982 leverde. De uitgesproken Thatcher-haters verknipten geluidsfragmenten van haar en Reagan tot een zogenaamd onderonsje. In het nepgesprek drukt Thatcher zich zo rabiaat uit dat, zo hoopte Crass, de opname Thatchers herverkiezing weleens in gevaar zou kunnen brengen. Helaas voor alle Thatcher-haters: niemand hield de opname voor echt, en geen krant schreef erover. Tijdens de openbaarheidsmaand publiceerde het Stadsarchief Rotterdam onder andere een dossier uit het politiearchief over een bomaanslag op de Coolsingel in 1938. Het is allemaal heel aardig, maar spraakmakend nieuws komt - zoals gewoonlijk - van de Engelse buren die al langer dan wij een openbaarheidsdag kennen. De Volkskrant schreef op 3 januari 2014: 'De toenmalige Britse premier, wijlen Margaret Thatcher, wilde in de jaren tachtig het leger inzetten tegen stakende mijnwerkers, bepleitte een Brits chemische wapensarsenaal en joeg vruchteloos op de maker van een geruchtmakende neptape van haar met de Amerikaanse president Ronald Reagan.' Het zijn nog maar drie van de opmerke lijke feiten die nieuw openbaar gemaakte archiefstukken aan het licht hebben gebracht. Redactie Archievenblad nummer 2 2014 25

Archievenblad | 2014 | | pagina 25