Opvallende openbaringen tijdens de openbaarheidsmaand Ieder jaar opnieuw worden bijzondere archiefstukken publiekelijk beschikbaar. Tijdens 'openbaarheidsmaand' januari trakteren steeds meer archiefinstellingen hun achterban op interessante, informatieve en soms inspirerende verhalen. Zo worden grote en kleine geschiedenisverhalen ingekleurd. Internationale spanning Donderdag 2 januari 2014 meldde het Nationaal Archief onder het kopje 'Internationale spanningen (1938)' op de website: 'De internationale spanning is voelbaar in het Europa van 1938. Koningin Wilhelmina laat zich niet on betuigd en geeft waarschuwingen over de herbewapening van Duitsland, zo leert een geheim verbaal in het archief van het Kabinet van de Koningin, dat vanaf 2 januari 2014 voor iedereen te raadplegen is.' De NRC besteedde er uitgebreid aandacht aan. Het particulier archief van de Nederlandse vlootcommandant Albert Samuel Pinke (1894-1964) werd eveneens openbaar. Pinke doorloopt het Koninklijk Instituut voor Marine te Den Helder. Vervolgens dient hij bij de onderzeedienst, en daarna als commandant van een divisie torpedobootjagers. Net terug uit Neder- lands-Indië neemt hij in mei 1940 deel aan de strijd om de Waalhaven in Rotterdam. Na de bevrijding wordt Pinke al spoedig benoemd tot kapitein-ter-zee en kort daarna tot schout-bij-nacht. De kroon op zijn maritieme loopbaan volgt in 1947 als hij viceadmiraal wordt. Zijn privéarchief bevat veel documenten over de Indonesische kwestie, marine aangelegenheden, de politionele acties en ook memoires, artikelen en lezingen. Te enthousiast In het recente verleden was het NA ook weleens te enthousiast. Zo berichtte de NRC op 16 januari 2010 dat het NA en het ministerie van Algemene Zaken juist hebben voorkomen dat twee archief stukken over de kinderen van de toen malige koningin Juliana en prins Bernhard openbaar zouden worden. Volgens het NA en Algemene Zaken bevatten de stukken informatie die de privacy kan schaden van de vier zussen: de toen malige prinses Beatrix, prinses Irene, prinses Margriet en prinses Christina. Het betreffende archiefstuk (nummer 7409) wordt in de inventaris omschreven als 'Verslagen en notities over gesprekken tussen de Koningin en de minister-presi dent, 1966-1969'. Prinses Juliana was op dat moment koningin, de premiers waren premiers Cals, Zijlstra en De Jong. Opmerkelijke gebeurtenissen in deze periode waren onder meer de huwelijken van prinses Beatrix met Claus von Amsberg (1966) en prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven (1967). De rest van de archiefmap werd overigens wel openbaar. Brabantse archieven Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) kent voor het derde jaar een 'openbaarheidsmaand'. Iedereen kan nu kennisnemen van Brabantse archieven die vanaf 2014 openbaar zijn geworden, zoals stukken uit het archief van de vooraanstaande Brabantse familie Van de Mortel-de La Court. Prachtig zijn de dagboekaantekeningen van de land heer over zijn landgoed in Baest in Oostelbeers in 1915-1916. Niet alleen beschrijft hij heel mooi de natuur tijdens de verschillende jaargetijden, bijvoor beeld over de eendenjacht en de patrijzen jacht. Ook worden we hier getuige van het bombardement in Lichtervelde in 1916 in België, dat blijkbaar goed te horen was op het landgoed. Wie wil weten hoe het gesteld was met de criminaliteit en de overtredingen in Oss, krijgt daar zeker een indruk van als hij/zij het dagrapportenboek van de politie leest op www.bhic.nl. Anticonceptie Het Stadsarchief Rotterdam doet voor de tweede keer mee. Dit jaar zijn er onder meer delen van het archief van de Nieuw-Malthusiaanse Bond (NMB) vrijgekomen, tegenwoordig beter bekend als de NVSH, de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming. Redactie Archievenblad I De Archiefwet 1995 bepaalt dat docu menten van overheidsinstellingen na twintig jaar worden overgedragen aan het historisch archief. Ruim 95 procent van de overgedragen stukken is direct in te zien. Voor de rest geldt een beperking op de openbaarheid, meestal omwille van de privacy van nog levende personen. Over particuliere archieven maken archiefinstellingen speciale afspraken met de schenkers. De beperkingen gelden altijd voor een van tevoren vastgestelde periode. En dus worden er jaarlijks nieuwe archieven openbaar. Steeds meer archiefinstellingen besteden daar aandacht aan, het Nationaal Archief (NA) voorop. 24 2014 nummer 2

Archievenblad | 2014 | | pagina 24