Toekomst Noten meer als ontmoetings- en werkruimte waarbij zij een koppeling proberen te leggen met hun fysieke en digitale bibliotheekvoorziening. Een echte integratie van de fysieke en digitale bibliotheek is echter nog niet waar neembaar volgens Carin Klompen: 'Op dit moment kun je niet stellen dat de bibliotheken zich al hebben ontwik keld tot stadslab in de zin van een fysieke plek waar kennisdeling plaats vindt om te komen tot een product, standpunt of nieuw beleid.'8 Te betwijfelen valt of bibliotheken in staat zullen zijn zichzelf opnieuw uit te vinden. Hun belangrijkste activiteit, informeren, wordt immers van buiten uit afgebroken door het digitale aanbod op internet. De vraag is of een ontmoetings- en werkruimte kan concurreren met vergelijkbare oplossingen als commer ciële flexplekken. Voeg hierbij een bezuinigingsgolf en het gevolg is wat we om ons heen zien: bibliotheekfiliaal op bibliotheekfiliaal wordt gesloten of vervangen door een commerciële dienst verlener (gemeente Waterland). Wat waarschijnlijk zal resten is een online bibliotheek, een centrum voor lees bevordering en een wat Mackenzie Owen, emeritus-hoogleraar Culturele Informatiewetenschap, noemt 'over bodige bibliotheek', dat wil zeggen de fysieke collectie met de daarbij behorende dienstverlening. Archiefdiensten zijn onder invloed van culturele veranderingen in een eeuw tijd van openbare bewaarplaatsen tot centra voor betekenisgeving geworden. Hoewel de digitalisering van de collecties van archiefdiensten veel langer zal duren, valt het lot dat de bibliotheken treft voor archieven niet te ontlopen. Het publiek heeft eenvoudigweg geen behoefte meer aan fysieke diensten. Ook het spelen van de betekenisgevingskaart zal het tij niet keren; musea zijn daarvoor beter toegerust. 'Publiek dat zoekt naar een 'erfgoedbeleving' kan prima worden bediend door musea die zich daarin al decennia lang hebben gespecialiseerd', aldus Links en Zandhuis.9 Archiefinstellingen zijn in essentie geen culturele instellingen. Archieven zijn in de eerste plaats openbare bronnen van informatie. Digitalisering biedt uitste kende kansen om deze kerntaak (online) uit te breiden. Vervroegde overbrenging van digitaal archief zal ertoe leiden dat archiefinstellingen een rol krijgen in de 'open overheid'. De verantwoordings- en onderzoekswaarde van archieven wordt daardoor steeds groter. Wat is de rol van archiefdiensten in een digitale cultuur? Van de huidige archiefdiensten zal resten: - een (centrale) digitale archiefdienst voor amateurs tot professionals; - centra voor duurzame archiefbewaring voor overheden en particulieren. De werkelijke rol van archiefdiensten in een digitale cultuur verschilt met de verwachtingen in het archiefveld. Alleen de weg naar duurzaamheidscentrum is levensvatbaar, die naar belevenis instituut doodlopend. 1 Met dank aan mijn collega's Stinie Francke en Nico Vriend voor hun commentaar. 2 Renting, R., 'De taak van de gemeente-archivaris', Nederlandsch Archievenblad (1964), 183-191. 3 Van der Woel, A., 'Onderwijs en archieven', Nederlandsch Archievenblad (1979), 26-41. 4 Thomassen, T., 'Woord vooraf', in: Archiefgebruikers. Consumenten van het verleden (2004). 5 Netwerken van betekenis. Netwerken in digitale cultuur en media (2009). 6 Cultuur beweegt. De betekenis van cultuur in een veranderende samen leving (2013). 7 De openbare bibliotheek in het digitale tijdperk (2012). 8 Klompen, C., 'Bibliotheken zetten in op kennisoverdracht en ontmoeting', InformatieProfessional (2012), nr. 12, 18-21, 21. 9 Links, P. Zandhuis, I., '"Een virtuele onderzoeksruimte die echt aanslaat!" Geesteswetenschappen en digital humanities', Archievenblad (2013), nr. 2, 10-11, 11. Roland Bisscheroux Noord-Hollands Archief, roland.bisscheroux@noord- hollandsarchief.nl.

Archievenblad | 2014 | | pagina 23