HET GEHEUGEN PALEIS Digitaliseringsparadox In de laatste tien jaar doet het cultureel ondernemerschap zijn intrede. Om het publieksbereik te vergroten, moet het archiefwezen een beter inzicht krijgen in de vraag van het publiek en vervolgens aan die vraag trachten te voldoen door het verhogen van de kwaliteit van de dienst verlening en verbetering van de infrastruc tuur binnen de sector. Het gebruik van archieven blijkt vooral door digitalisering te kunnen worden vergroot. Inmiddels kunnen we spreken van een 'digitaliserings paradox'; vergroting van het publieks bereik maakt digitalisering noodzakelijk, maar tegelijk twijfelachtig. Er zijn immers steeds minder fysieke bezoekers en daardoor steeds minder fysieke klant contacten. Maken archiefdiensten zichzelf overbodig? Archiefdiensten voelen zich in reactie hierop gedwongen hun werk uit te Openbare bibliotheken Nederland kent sinds 1908 openbare bibliotheken. De worsteling met de digitale cultuur is het best zichtbaar in deze sector. De cijfers spreken voor zich: van 1999 tot 2012 daalde het aantal leden van Nederlandse bibliotheken van 4,3 naar 4 miljoen, het aantal volwassen leden van 2,3 naar 1,7 miljoen en het aantal uitleningen van 158 miljoen naar 92 miljoen. In 2011 was het aantal Infrastructuur tweede pijler nodig onder het cultuur beleid. Cultuurparticipatie werd daarom naast de autonomie en de kwaliteit van het aanbod een belangrijke doelstelling. Vergroting van het publieksbereik is vervolgens deel gaan uitmaken van de taakstelling van elke archiefdienst. 'Vergroting van het publieksbereik met archieven is niet alleen kabinetsbeleid, maar voor veel archivarissen ook een ethisch imperatief geworden', schrijft Theo Thomassen in 2004.4 In die tijd is het rapport Naar een publieksgericht archiefbestel verschenen waarin 'belevenissen' en 'gemak' een centrale rol krijgen bij het aanboren van nieuwe doelgroepen. Thomassen hierover: 'Zijn de belevenissen die archiefdiensten volgens de rapporteurs aan nieuwe klanten moeten gaan verkopen wel gebaseerd op een type dienstverlening die past bij de geproduceerde goederen en bij de grondstoffen waarvan die goederen zijn gemaakt? Informatie belevenissen: is dat wat archiefdiensten moeten gaan verkopen om te kunnen concurreren met dierentuinen en pretparken?' breiden tot het digitale netwerk. De Raad voor Cultuur wijst er in het advies over e-cultuur Netwerken van betekenis op dat culturele instellingen naast hun kerntaken ook hun netwerk- taken moeten formuleren. De invulling daarvan hoeft overigens niet te betekenen dat archiefinstellingen actief deelnemen aan netwerken: 'Het kan bijvoorbeeld zijn dat een archief geen ambitie heeft om zelf te presenteren voor een publiek, maar in dat geval moet het zich wel openstellen voor partijen die dat wel willen doen met hun collectie.'5 Betekenisgeving kan dan volledig plaatsvinden buiten de archiefinstelling om. De Raad stelt dat archiefinstellingen een actieve rol kunnen spelen in betekenisgeving, en rekent in haar advies archiefdiensten tot de culturele instellingen. Inhoudelijk is er ondertussen een verschui ving van 'belevenis' naar 'betekenis' opgetreden in het publieksbereik. Archieven worden tot de e-cultuur gerekend, samen met kunstinstellingen, musea en bibliotheken. Onlangs verscheen Cultuur beweegt, de cultuurbrief van de minister van OCW. Voor het opstellen van deze visie op cultuur heeft Busse- maker werkbezoeken afgelegd en rondetafelgesprekken gevoerd met culturele instellingen (waaronder één archiefinstelling: Het Utrechts Archief). Bij het onderdeel digitale cultuur gaat het over 'culturele producten', 'culturele producties' en 'culturele uitingen' van musea, bibliotheken én archieven.6 uitleningen nog 100 miljoen! Naar verwachting zal op 1 januari 2015 de Wet stelsel openbare bibliotheekvoorzieningen in werking treden. De openbare bibliotheek moet in 2015 wettelijk aan drie functies voldoen: 1. Informeren: het ter beschikking stellen van kennis en informatie; 2. Leren: het bieden van mogelijkheden tot ontwikkeling en educatie; 3. Lezen: het bevorderen van lezen en het laten kennismaken met literatuur. De volgende doelen zijn hiervan afgeleid: - podium voor ontmoeting en debat; - encyclopedie van kunst en cultuur; - ondersteuning bieden aan het onderwijs. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten stelt daarbij vast: 'Het belang van de lokale bibliotheek als poort tot kennis en informatie zal afnemen omdat de fysieke media, waar de bibliotheken vanouds sterk in zijn, zal afnemen en de digitale media verder zullen opkomen. De digitale bibliotheek gebaseerd op e-books en elektronische data zal niet alleen onafhankelijk zijn van de locatie van aanbieding, maar ook van regionale collectievorming.'7 Als onderdeel van de nieuwe wet wordt momenteel op landelijk niveau de De digitale bibliotheek is in opkomst. Kkl ji WOÜkL* IN ÉDCmvfcH In de tentoonstelling 'Het geheugenpaleis' van het Nationaal Archief maakt het publiek kennis met bijzondere archiefstukken. digitale infrastructuur voor openbare bibliotheken ontwikkeld, met als resultaat nieuwe digitale producten en diensten. Binnenkort zijn via de bibliotheek minimaal 5.000 e-books beschikbaar, dat is ruim 20% van het al beschikbare aanbod van e-books. Juist de lokale invulling wint daarmee aan belang. Bibliotheken profileren zich veel 22 2014 nummer 2

Archievenblad | 2014 | | pagina 22