De vonk is overgeslagen Noodlottig verliefd op oude archiefstukken T A Ai We hebben afgesproken in het Regionaal Archief Nijmegen, de plek waar het allemaal begon. Na twee jaar onderzoek voor haar nieuwste roman 'Vonk' is Steffie van den Oord daar tot het meubilair gaan beho ren, ze wordt door iedereen vriendelijk begroet. Om de bron van haar roman boven tafel te krijgen - een vier centimeter dik strafdossier uit 1713 - hoeven we alleen nog maar te vragen naar 'de map van Steffie'. Niet veel later bladeren we door een stapel liefdesbrieven. Nico Vriend I L I I I I i AiS 1I O O K D ■PT' 1 Waar gaat 'Vonk' over? 'Over Anna Maria Vonk, een Nijmeegse moeder van vier kinderen. Zij is in 1713 op het schavot beland met haar minnaar, Johann Ligorius Behr. Nijmegen was in de nadagen van de Spaanse Successie oorlog een garnizoensstad. Behr was een Duitse luitenant en huurde een kamer bij Anna Maria en haar man, de meestal dronken procureur Huibert Cock (met C-O-C-K). Al snel wordt Behr smoor verliefd op Anna Maria, een affaire volgt. De veertien liefdesbrieven die voor ons liggen, van hem aan haar, zijn echter niet alleen de overgebleven getuigenissen van deze opbloeiende liefde, ze zijn ook de bewijsstukken in een strafzaak. Huibert Cock wordt namelijk op 26 november 1712 vermoord aangetroffen. De liefdes brieven moeten aantonen dat de Duitse luitenant daaraan schuldig is. In de brieven schrijft hij namelijk niet alleen dichterlijk mooie zinnen als 'ikzal u vandaag zo dikwijls kussen in mijn gedachten, als er deze hele zomer bladeren in het Kalverenbos geweest zijn', ook dreigt hij daarin Cock neer te steken als hij hun liefde in de weg staat. Heeft Behr dit werkelijk gedaan of is het alleen bij deze woorden gebleven? En is Anna Maria dan medeplichtig aan de moord geweest, of heeft zij alleen maar de schijn tegen zich gehad door haar streng verboden 'vleselijke conversatie' met Behr? Het zijn vragen die mij fascineerden, net zoals het de Nijmeegse bevolking in 1713 maandenlang heeft beziggehouden.' Wat voor soort documenten trof je naast de liefdesbrieven nog meer aan in het dossier? 'Het dossier zit vol met tegenstrijdige getuigenverslagen, en natuurlijk zijn de verslagen van de verhoren van Behr en Anna Maria daarin terug te vinden. Anna Maria belandt zelfs op de pijnbank. Behr niet, die bekent de gehele moord alleen al uit angst daarvoor. Bij Anna Maria waren de duimschroeven niet bepaald nodig voor het bekennen van het overspel - dat bekent ze al meteen - maar ze blijft nog lang ontkennen iets af te weten van de moord. Als de duim schroeven echt worden aangedraaid, dan gaat ze toch om. In het verslag lees je dan: 'Verklaart neen, naderhant seyt ja, alsnog ja.' Zo'n pijnbankverslag komt echt bij je 'binnen', maar het meest spectaculaire document uit het dossier is dit voor mij niet. Dat is een met bloed ondertekende verklaring van Behr, waarin hij stelt dat Anna Maria Vonk zijn 'eerlijk getrouwde vrouw is' en hij 'haar in alle eeuwigheid niet verlaten wil'. Anna Maria is op dat moment nog getrouwd met Cock. Hoewel Behr zijn verklaring naar zijn eigen woorden bezegelt met zijn 'aangeboren signet', ontdekte ik dat het hier om een vervalsing gaat. Het blijkt namelijk een afdruk van een Duits muntstuk te zijn! Het zegt wellicht ook iets over het karakter van Behr.' Nu kennen wij je met name van jouw boeken over 'eeuwelingen', honderd jarigen die vooral in de twintigste eeuw leefden. Hoe kom je terecht bij deze moord uit 1712? 'Dat is een bijzonder verhaal. Ik was bezig aan het onderzoek voor alweer mijn vierde boek over deze eeuwelingen [Oud was ik toen ik jong was, red.], toen ik opeens sterk begon te twijfelen aan een verhaal van een van de door mij geïnterviewde personen. In het Regio naal Archief Nijmegen kwam ik erachter dat mijn voorgevoel klopte en het verhaal van deze persoon uit de duim gezogen was. Maar daarmee had ik ook een probleem, want ik zat opeens 18 2014 nummer 2

Archievenblad | 2014 | | pagina 18