nationaal archief Anders denken En toen de zaal Na afloop van de verschillende voor drachten vond er een paneldiscussie plaats tussen de hoofdsprekers en de aanwezigen, geleid door algemeen rijksarchivaris Martin Berendse. De hoofdvraag was vooral of er een (groeiend?) gat zit tussen denken en doen van archivarissen. Charles Jeurgens vond dat archivarissen meer naar de 'business' kant van orga nisaties moeten kijken. Zelf heeft de professie uiteindelijk maar beperkte tools, zoals selectielijsten, om problemen als achterstanden te lijf te gaan. En door dit altijd pas achteraf te doen, loopt men telkens achter de feiten aan. Hans Hofman betuigde dat hij nog veel te vaak bij (overheids)organisaties moet uitleggen wat nu eigenlijk een archief stuk is. Men spreekt dus als bredere gemeenschap van informatiebeheerders nog niet dezelfde taal. Tegelijkertijd kijken de meeste archivarissen ook niet verder dan het stuk papier dat voor hen ligt, deels omdat dit in de dagelijkse praktijk nog altijd datgene is wat hun vak domineert. Theo Thomassen sloot zich hierbij aan: de paradigmaverschuiving heeft op wetenschappelijk niveau weliswaar al plaatsgevonden, maar nog teveel archivarissen hebben hier nauwelijks weet van. Peter Horsman op zijn beurt vond dat de administratieve kant van organisaties meer versterkt zou moeten worden, Wijs door schade en schande Ook John McDonald vond dat er meer met de IT-mensen moet worden gepraat: de systemen zijn er tenslotte al - en functioneren goed. Gebruikers moet alleen worden geleerd wat archiveren, ofwel het creëren van context, eigenlijk is en betekent. Pragmatische oplossingen Hans Hofman hield een pleidooi over de kansen die standaarden bieden om de positie van de archivaris wezenlijk te verstevigen. verschuiving in veel organisaties niet of onvoldoende plaatsgevonden bij records managers. Het tegenstrijdige is dat veel van die organisaties gewoon hun werk zijn blijven doen en redelijk geruisloos de overstap hebben gemaakt van papieren processen naar digitale processen. De records manager en archivaris zouden zich dus druk moeten maken over andere dingen en in plaats van grip moeten streven naar invloed: ondersteun de archiefvormer waar je kan en sluit daarbij aan op de agenda van andere vakgroepen die zich bezig houden met informatie. Barbara Reed haakte in op de actualiteit door te wijzen op de recente ontwikke lingen rond de NSA en de groeiende belangstelling voor organisaties als WikiLeaks. Die dwingen ons om wezenlijk anders te kijken en te denken omdat de wereld nu georganiseerd is in een digitaal omni-verbonden netwerk. Hoe ga je daarmee om? Barbara streefde er in haar presentatie nadrukkelijk naar om de discussie te heropenen omdat die in de afgelopen 15 jaar behoorlijk is ingezakt. Als laatste mocht Hans Hofman het woord voeren. Hij besteedde in zijn presentatie aandacht aan de kansen die standaarden bieden om de positie van de archivaris wezenlijk te verstevigen. Het gaat erom een positie te verwerven in de snel veranderende wereld waarvan verwacht wordt dat de archivaris die weet te documenteren. in plaats van telkens verder te worden uitgekleed. De overzeese vakgenoten benadrukten vooral de rol en functies van processen. Volgens Cassie Findley gaat archiveren nu om beheersing van het totaal van ICT-processen en het bouwen van oplossingen binnen het systeem - en dus niet erbuiten. Perfect uitgedachte theoretische oplossingen, waar archiva rissen altijd zo goed in zijn, werken niet langer; door schade en schande wijs worden is veel leerzamer. Ten slotte kwam ook de grote hamvraag in kringen van Nederlandse archivarissen ter sprake: de mislukte fusie van BRAIN en KVAN. Erik Ketelaar deed een nuttige suggestie: op oneven weken neemt BRAIN het woord en op de even weken de KVAN. Oftewel: om fundamentele hindernissen of bezwaren te overwinnen, moet de sector meer naar pragmatische oplossingen gaan kijken. En dat was tegelijk eigenlijk ook de hoofdbood- schap van de middag. Archivarissen moeten meer het veld in, en niet teveel alles eerst op papier willen regelen. It's a brave new world out there. Dirk Emans communicatieadviseur bij het Nationaal Archief. Otto van der Meij archiefconsultant. Van links naar rechts: Charles Jeurgens, Hans Hofman, John McDonald en Cassie Findlay (foto's Faroed Saddal). nummer 2 2014 17

Archievenblad | 2014 | | pagina 17