Schuiven tussen theorie en praktijk In 1999 stelde een aantal vakgenoten in het eerste S@P-jaarboek vast dat er sprake was van een pa radigmaverandering in de archivistiek. De bestaande archivistische theorie, modellen en terminologie zouden de digitale praktijk niet meer kunnen vatten. Nu, 15 jaar later, is het tijd om terug te kijken op die boodschap uit 1999. Op het seminar 'Paradigm shift! Shifting minds and practices in record kee ping?' bij het Nationaal Archief reflecteerden nationale en internationale sprekers op de destijds aan gekondigde paradigmaverandering. Dirk Emans blikt terug op het seminar en Otto van der Meij doet verslag van de paneldiscussie die op de lezingen volgde. Verschuiving In de jaren na 1999 is veel gediscussieerd over de richting en het tempo van de ontwikkelingen van het vak. Het 'Ten geleide' uit het S@P-jaarboek 1999 stelde al dat de archivistiek steeds internationaler wordt en dat digitalisering leidt tot nieuwe perspectieven en impulsen. Op die ontwikkelingen heeft de individuele archivaris maar zeer ten dele directe invloed. In het algemeen geldt al dat de wereld om hem heen in hoog tempo kleiner is geworden en tegelijkertijd vele malen sneller. Die twee bewegingen maken dat de archivaris van nu zich in een nog hoger tempo moet ontwikkelen om zichzelf en Stand van zaken Waar staan we nu als vakgebied met de verschuiving van het paradigma? Om die discussie te voeden, nodigde het Nationaal Archief een aantal collega's uit om hun licht te laten schijnen op deze vraag. Het seminar dat op 27 januari is gehouden in het Nationaal Archief had als titel 'Paradigm shift! Shifting minds and practices in record keeping?' Het vraagteken in de titel geeft duidelijk aan dat we een stand van zaken op wilden maken en niet zo zeer vast wilden stellen dat de paradigmaverschuiving al werkelijk plaats heeft gevonden. Sprekers tijdens het seminar waren Barbara Reed (directeur en hoofdconsul tant bij Recordkeeping Innovation Pty Ltd., Australië), Cassie Findlay (project manager digitale archieven, State Records New South Wales, Australië), John McDonald (executive director of Information Management Consulting and Education, Canada), Charles Jeurgens (hoogleraar Archivistiek, Universiteit Leiden) en Hans Hofman (onafhankelijk consultant). Voor Hans Hofman markeerde dit seminar zijn afscheid van het Nationaal Archief wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hofman Nieuwe realiteit Tegenstrijdig John McDonald stelde vast dat het vak al drie decennia volop bezig is om greep te krijgen op het digitale archief. Toch, aldus McDonald, heeft de paradigma- Dirk Emans en Otto van der Meij Aan het einde van de jaren '90 van de vorige eeuw woedde in de Nederlandse archivistiek een wetenschappelijke discussie die ingrijpende veranderingen teweeg heeft gebracht. Niet alleen in theorieën en methoden van de archief wetenschap, maar ook in de omvang van het archivistische domein, in de maatschappelijke betekenis van het vak, in de manier waarop archivarissen hun beroep uitoefenen en in de wijze waarop zij zich als professie organiseren. Dit alles gevoed door een paradigma verandering binnen de archivistiek. Een verandering die in de jaren daarvoor was ingezet. het vak relevant te houden. Dat is de werkelijke paradigmaverschuiving. blijft echter actief in de archiefsector want hij zet zijn werkzaamheden voort als onafhankelijk consultant. Tijdens het seminar besprak Charles Jeurgens in de eerste plaats de termen 'paradigma' en 'paradigmaverschuiving' zoals die door archivarissen beleefd en gebruikt worden. Hij concludeerde dat de paradigmaverandering zelf voor sommigen belangrijker lijkt te zijn dan het aangaan van de uitdagingen die de nieuwe archivistische realiteit ons stelt. Waardering bijvoorbeeld, is fundamen teel veranderd en archivarissen laten na de consequenties van die verandering aan te pakken. Cassie Findlay ging meer in op wat nodig is om een relevante rol te kunnen blijven spelen in de informatiehuishouding. We moeten vooral dingen niet meer doen, zoals 'putting things in systems' en 'banging on about disposal (and get back to appraisal)'. Archivarissen moeten met oplossingen komen en verder kijken dan hun eigen domein. 16 2014 nummer 2

Archievenblad | 2014 | | pagina 16