raw li wte hm i l Hun ie gwraf inraniTimiwiamTiuTFnnA i jimVALS persoonsgegevens. Anders dan bij de Wet persoonsregistraties (de voorganger van de Wbp) het geval was, is de Wbp ook van toepassing op de verwerking van persoonsgegevens in een archief bewaarplaats. Daartoe is artikel 2a aan de Archiefwet 1995 toegevoegd. Tussen archiefdiensten bestaan - niet verras send - opmerkelijke verschillen in navolging van de wetgeving, van een uiterst strikte interpretatie tot een meer soepele omgang. Rekening houden Dilemma's De problematiek van databeheer en privacybescherming moet zeker aan de orde komen op de KVAN-dagen in Assen in juni 2014, die in het teken staan van 'Big Archives'. Met deze giga-archieven worden zowel maatschappelijke belangen gediend, onder meer met betrekking tot veiligheid en gezondheid, als commerciële belangen. Dit levert ontegenzeggelijk dilemma's op. Met name, zo blijkt, wat betreft 'veiligheid'. Tö'tf "Your recent Amazon purchases, Tweet score and location history makes you 23,5% wetcome here.1' risico op schending van de privacy laag, omdat de beslotenheid van de studie zaal bescherming biedt en een lees zaalmedewerker bij eventuele twijfel een dossier kan inhouden. Als we digitaal archief online beschikbaar stellen, vallen die beslotenheid en controle weg (studie namiddag over de problematiek van privacy bij het digitaal beschikbaar stellen van archief, VVBAD, mei 2013). De code schrijft voor dat de archivaris zich te houden heeft aan de wet, in dit geval de Archiefwet alsmede de Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) die tot doel heeft de privacy van burgers te beschermen. De Wbp geldt zowel voor de overheid als voor particulieren die persoonsgegevens verwerken. De wet trad per 1 september 2001 in werking en geeft uitvoering aan de Europese privacyrichtlijn uit 1995. In de loop van 2014 zou deze vervangen moeten worden door de hierboven al genoemde Europese privacyverordening (met directe werking). Of die er dit jaar echt al gaat komen is inmiddels de vraag, want ondanks goedkeuring door de Commissie burgerlijke vrijheden (LIBE) van het Europese Parlement, bleken de verschillen van mening tussen de lidstaten binnen de Raad van Europa in december toch erg groot (brief van de staatssecre taris van Justitie aan de Eerste en Tweede Kamer, 19 december 2013). De verhouding van onze huidige Wbp met andere wetten die eveneens bepalingen over de bescherming van de privacy bevatten, is geregeld in de Wet tot wijziging van bepalingen met betrekking tot de verwerking van Mickey Mouse in de knel op een Italiaans affiche waarmee geprotesteerd wordt tegen een Amerikaans militair satelliet systeem (Muos), geplaatst in Sicilië (gesignaleerd in Rome, augustus 2013). Gezien genoemde ontwikkelingen, de overheid die onbekommerd data doorzoekt, de burger die zich zorgen maakt over haar privacybescherming, zullen instellingen die data beheren en beschikbaar stellen, moeten laten zien dat ze serieus met de rechten van burgers rekening houden. Wie weet blijft de fysieke studiezaal voor raadpleging van bestanden in een beschermde omgeving (intranet!) van groter belang dan we een paar jaar geleden dachten, toen de verwachting was dat digitale dienst verlening via de website de fysieke dienst verlening nagenoeg zou vervangen. Redactie Archievenblad Thierry Gregorius (Wikimedia Commons). nummer 2 2014 15

Archievenblad | 2014 | | pagina 15