Bi g Brother, big problems data, In 1949 publiceerde George Orwell (1903-1950), pseudoniem voor Eric Arthur Blair, onder de titel 1984 een angstaanjagende toekomstvisie over hoe de samenleving er 35 jaar later uit zou zien. De contouren van die toekomst zijn inmiddels zichtbaar. Dat roept vragen op. In de jaren negentig ageerde de Europese Unie al tegen het afluisterprogramma ECHELON, waarin de NSA samenwerkte met Britse veiligheidsdiensten. De privacy van niet-Amerikaanse burgers en instellingen werd massaal geschonden door taps van telefoon- en internet verkeer. Controverse In 2013 ontstond er een vergelijkbare controverse toen The Washington Post onthulde dat de NSA met het geheime programma PRISM al jarenlang infor matie verzamelt via computerservers van onder meer Google, Apple, Face- book, Yahoo en Microsoft. De krant dankt haar informatie aan klokkenluider Edward Jospeh Snowden (1983), een voormalig medewerker van de CIA en de NSA. Geldt Snowden in kringen van 'transparency' sindsdien als een held, door de Amerikaanse overheid wordt hij beschouwd als een landverrader die militaire operaties in gevaar brengt. Amerikaanse schrijvers daarentegen, zijn blij met Snowden en hebben een Snowden is ondertussen op de vlucht en geniet sinds 1 augustus 2013 tijdelijk politiek asiel (één jaar) in Rusland, het land waar Orwell met zijn boeken Animal Farm en 1984 juist tegen ageerde, maar toen was Stalin aan de macht en niet de vriendelijke Poetin. Rusland kent overigens het programma SORM, een Russische tegenhanger van PRISM. Aanbevelingen De commissie voor burgerlijke vrijheden, justitie en binnenlandse zaken van het Europees Parlement (LIBE) heeft klokken luider Snowden uitgenodigd om via een videoverbinding te getuigen in haar onderzoek naar Amerikaanse dataverga- ring. In aanbevelingen aan het Euro parlement roept LIBE op tot opschorting van verschillende uitwisselingsverdragen die de EU met de VS heeft: het Safe Harbour-akkoord, dat bedrijven buiten de EU toestaat om persoonsgegevens van Europeanen op te slaan, en het Swift-akkoord, dat voorziet in de uit wisseling van bankgegevens en de doorgifte van passagiersgegevens. In ons land adviseerde in december de zogenoemde commissie-Dessens de Tweede Kamer om de bevoegdheden van de inlichtingendiensten AIVD en MIVD uit te breiden. Wetenschappers als hoogleraar Informatierecht Nico van Eijk Wettelijke grenzen Redactie Archievenblad I Orwells aanklacht tegen de totalitaire samenleving - 'Big Brother is watching you!' - verhinderde niet dat president Harry S. Truman in 1952 de oprichting goedkeurde van de National Security Agency (NSA), letterlijk: Bureau Nationale Veiligheid. Deze zeer geheime Ameri kaanse dienst is gespecialiseerd in het vergaren, afluisteren en analyseren van met name elektronische informatie uit communicatie via bijvoorbeeld telefonie en internet, waarbij gebruik wordt gemaakt van 'sleepnettechnieken'. internationale petitie gestart tegen de praktijken van inlichtingendiensten als de NSA, omdat de vrijheid van menings uiting in het geding komt als je weet dat je telefoon- en e-mailverkeer wordt doorzocht (NRC, 03-01-2014). (NRC, 03-01-2014) waarschuwen tegen deze 'massale surveillance' die van elke burger een potentiële verdachte maakt. Of, in de woorden van GeenStijl: 'Deze doorgeslagen veiligheidsdrift tekent een overheid die bang is geworden voor haar eigen burgers.' De burger begint zich op haar beurt zorgen te maken over data en privacy en dat versterkt de roep om strengere regels voor privacy en databescherming (zelfs het recht om te worden 'vergeten'). En dat kan weer nadelig uitpakken voor databeherende instellingen zoals archiefinstellingen. In 2010 oordeelde een rechter nog in een kort geding tegen het Eindhovens Dagblad - aan gespannen door een vrouw die last had van een oud artikel - dat het geheugen van kranten, hun digitale archief, belangrijker is dan de privacy van personen. ED-hoofdredacteur Henk van Weert in een column: 'Wie verwijdert begeeft zich op een heilloze weg van verminking, die in geschiedvervalsing eindigt.' Door angst voor 'Big Brother' zou het tij zomaar kunnen keren. In het ontwerp voor de EU-verordening die op dit moment in de maak is, is onder andere een artikel over het recht om gegevens te laten wissen opgenomen. Archivarissen dienen zowel de open baarheid als de persoonlijke levenssfeer te respecteren en te handelen binnen de grenzen van de relevante wetgeving, zo schrijft de Code of Ethics van de Inter nationale Archiefraad voor. In de analoge archiefwereld acht men het 14 2014 nummer 2

Archievenblad | 2014 | | pagina 14