Nieuws uit het veld Zeeuwse akten burgerlijke stand online beschikbaar Archief Begijnhof Breda digitaal beschikbaar zowel in Duitsland als in Nederland op dit gebied veel gebeurd. Er werd verteld over de ontwikkelingen in de visie op het archiefvak en de rol daarvan in de volledige informatiehuishouding. Hans Waalwijk (Hogeschool van Amsterdam) benadrukte de in Nederland heersende gedachte van het records continuum. Hierbij gaf hij ook aandacht aan de betekenis van de archiefwet en de gewenste ontwikkelingen. Uit zijn verhaal en dat van de andere Neder landse sprekers bleek vooral dat hier de Nederlandse insteek een hele andere is dan die van de Duitse collega's. Uit de diverse inleidingen van Duitse vak genoten bleek dat zij vooral op zoek zijn naar een werkbare begrenzing van het terrein van de archivaris in verhouding tot de administratie. Ruud Yap (Nationaal Archief) besteedde in zijn bijdrage vooral aandacht aan waardering en selectie en besprak de verschillen in het digitale tijdperk. Hij benoemde vooral het belang van het moment waarop de bepalende keuzes gemaakt worden. Ulrich Fischer (Histo- risches Archiv der Stadt Koln) vertelde over samenwerkingsverbanden in Duitsland en de diverse (technische) oplossingen die daar zijn gekozen. Marcus Stumpf (LWL Archivamt fur Westfalen, Munster) had het over het ontbreken van digitaliseringstrategieën in Duitsland. Sinds juni 2013 worden vanuit de Archivschule Marburg met zes archief instellingen pilotprojecten uitgevoerd voor het langdurig bewaren van diverse bestandstypen. Klaartje Pompe (Noord-Hollands Archief) vertelde over initiatieven rondom de ontwikkeling van het e-depot in Nederland, vooral die vanuit het Nationaal Archief en de RHC's. Pepijn Lucker bracht vervolgens de ontwikkeling van het e-depot bij het Stadsarchief Amsterdam ter sprake. Als laatste deelthema was gekozen voor ontsluiting van gedigitaliseerde bestanden, waarbij Nelleke van Zeeland (Stadsarchief Amsterdam) de successen liet zien van crowdsourcingprojecten zoals Vele Handen. Het symposium werd afgesloten met een presentatie door Fred van Kan over het nieuwe dienst verleningsconcept bij het Gelders Archief. De digitalisering van de openbare akten van de burgerlijke stand is een initiatief van het Zeeuws Archief in samenwerking met de genoemde gemeenten. Het gaat in totaal om zo'n 440.933 scans van 908.611 openbare akten, die te raad plegen zijn via de websites van de betreffende gemeenten en via www.zeeuwengezocht.nl. Stamboomonderzoekers kunnen de scans van de openbare akten niet alleen inzien, maar ook gratis downloaden in lage resolutie en/of online kopen in hoge resolutie. In 2011 hebben het Stadsarchief Breda en Stichting Het Begijnhof, in samen werking met het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek, hierover een overeenkomst ondertekend. Het archief van het Begijnhof Breda is voor een deel eigendom van de Gemeente Breda en voor een ander deel in bezit van Stichting Het Begijnhof. Het archief Het thema van het Nederlands-Duits Archiefsymposium 2013 was de samenwerking van archieven ten aanzien van digitale en gedigitaliseerde bescheiden (foto part. coll.). De openbare akten van de burgerlijke stand (1811-1963) van de gemeenten Hulst, Kapelle, Reimerswaal, Tholen, Middelburg, Veere en Vlissingen zijn sinds zaterdag 2 november 2013 via scans online te raadplegen. Die van Schouwen-Duiveland zijn dat al sinds november 2012. Bron: www.zeeuwengezocht.nl Het archief van het Bredase Begijnhof is gerestaureerd en gedigitaliseerd. Dit is mogelijk gemaakt door een landelijke subsidie uit het programma Metamorfoze van het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap, met als doel behoud van het papieren erfgoed van door verval bedreigde collecties van archieven, bibliotheken en andere 'bewaarinstellingen'. In 2013 behaalden tien studenten hun archiefdiploma aan de Reinwardt Academie. Bij deze dt aanstormende nieuwe generatie, met in het midden docente Els van den Bent en Geert-Jan van Bussel (bijzonder lector Digital Archiving Compliance aan de Hogeschool van Amsterdam). Van Bussel heeft een van de studenten begeleid bij een onderzoek naar 'green archiving'. nummer 10 201 3 9

Archievenblad | 2013 | | pagina 9