Nieuws uit het veld ÊÏM ti |j BP, BHIC zet foto's Abdij van Berne online Kaartje Feyenoord- Celtic: Stuk van het Jaar 17e Nederlands Duits Archief symposium van Hiëronymus Breugelmans, kapelaan in Berlicum van 1926 tot 1932, een fraai dorpsbeeld zien, soms zelfs in kleur. De foto's die nu op internet geplaatst zijn, vormen nog maar een deel van de hele collectie. Het BHIC hoopt de komende jaren dit project te kunnen voortzetten. Lang wachten is geen optie, want dan resteren steeds meer nietszeggende foto's, omgeven met vraagtekens. De foto's kunnen direct bekeken worden via: www.bhic.nl/abdijvanberne. Voetbal is in ons land topsport en volks sport nummer één. Feyenoord schreef in 1970 sportgeschiedenis door als eerste voetbalclub zowel de Europacup als de Wereldbeker te veroveren. Dit fraai vormgegeven entreebewijs voert de liefhebber weer even terug naar deze historische Europacupfinale op 6 mei 1970. Meteen na het opengaan van de stembus op 1 oktober 2013, nam het aantal stemmen voor dit kaartje een enorme vlucht. De prijs voor de winnaar is een wisselbokaal ontworpen door de Rotterdamse kunstenares Niki Murphy en een grote foto van het winnende stuk. De tweede prijs gaat naar een ont roerende potloodtekening van een doodgeboren Siamese tweeling van het Stadsarchief Vlaardingen. De ouders lieten op 25 oktober 1877 hun dood geboren kinderen als blijvende herinnering op papier vastleggen. M ^rnii iVirJl it i Vier jonge norbertijnen buiten de abdij, wadend door het water Midden boven Leonardus Verlinden, later de eerste pastoor van Middelrode. Rechts Martinus Pennings, later leraar aan het gymnasium in Heeswijk. De andere twee zijn (nog) onbekend. De foto is waarschijnlijk gemaakt tussen 1920 en 1924 (coll. BHIC). De Abdij van Berne kent een lange geschiedenis. Gesticht in Bern bij Heusden in 1134, vestigde ze zich na diverse omzwervingen in 1857 in Heeswijk. Daar kende het convent in de twintigste eeuw een bloeiend klooster leven. Meer dan tienduizend foto's uit die tijd illustreren dit. Het BHIC in 's-Hertogenbosch heeft de gelegenheid gekregen de vele interessante foto's uit dit tijdperk te scannen en via internet te presenteren. De fotocollectie toont het interne leven binnen de abdij. Centraal staan daarin de bewoners, de liturgie en de beleving van het kloosterleven. Vele families uit Brabant en daarbuiten hebben een bijdrage geleverd aan de bevolking van het Hees- wijkse convent. Een heerbroer of heer oom was de trots van de familie. Op het hoogtepunt telde de abdij meer dan tweehonderd leden. Buiten de klooster gracht was haar invloed eveneens merk baar. Binnen Heeswijk lag de abdij aan de basis van Gymnasium Bernrode en Openluchttheater De Kersouwe. De huidige gemeentenaam Bernheze verwijst naar de abdij en kasteel Heeswijk was een van bevriende relaties in het dorp. Ook buiten het dorp en de gemeente was de abdij aanwezig. Vooral de parochies die bediend werden door de witheren van Heeswijk onderhielden een sterke band met de abdij, die in veel gevallen vanaf de middeleeuwen doorloopt tot op de dag van vandaag: Heeswijk zelf, Berlicum en Middelrode, Lithoijen, Bokhoven, Elshout, Vlijmen, Hedikhuizen, Engelen en Haarsteeg. Diverse foto's in het fotoarchief van de abdij zijn in deze plaatsen gemaakt. Voor Berlicum en Middelrode laten de foto's en tekeningen Bron: Brabants Historische Informatie Centrum (www.bhic.nl). Het toegangskaartje voor de Europa cupfinale Feyenoord-Celtic (1970) van het Stadsarchief Rotterdam is met 2.275 stemmen gekozen als hét Stuk van het Jaar 2013. Fries Historisch en Letterkundig Centrum Tresoar heeft de derde prijs in de wacht gesleept. Hun topstuk is een persoonlijk briefje dat stadhouder Willem Frederik van Nassau schreef kort voor zijn over lijden in 1664. Hij had zichzelf verwond bij het schoonmaken van zijn pistool. Bron: www.onsdna.nl/stukvanhetjaar r fc mn PEUUTI - -iiBMü UHrHfT -J Het entreekaartje voor de Europacupfinale (1970) van het Stadsarchief Rotterdam. Op donderdag en vrijdag 17 en 18 oktober 2013 werd in het nieuwe gebouw van het Gelders Archief in Arnhem het Nederlands-Duits Archief symposium gehouden. Als thema voor deze dagen was gekozen voor de samen werking van archieven ten aanzien van digitale en gedigitaliseerde bescheiden. Met ruim 40 deelnemers uit Duitsland en Nederland een goed bezocht symposium met een aantal presentaties en zinvolle discussies. Dit symposium haakte aan bij de vorige bijeenkomst in 2010 in Bocholt, toen het ging over de 'digital cliff'. Inmiddels is er nummer 10 201 3 7

Archievenblad | 2013 | | pagina 7