De archiefervaring van Anastassia Adriaanse Mijn werkervaring in het erfgoed begint in 1992. Tijdens een stage aan de Moskou Library School1 werd mij een baan als senior bibliograaf in de bibliotheek van het Russisch Wetenschappelijk Instituut van Culturele Studies aangeboden. Dit was in een prachtig gebouw uit de 16e eeuw, gelegen tegenover het Kremlin aan de andere kant van de rivier de Moskva. In 2005 werd ik 'documentair informatie verzorger'. In mijn eerste baan bij Vitens (afdeling DIV) heb ik geleerd hoe een dynamisch archief in Nederland werkt. Vanaf toen begon mijn werkervaring in het archief. In 2006 werkte ik bij de gemeente Arnhem op de afdeling Documentaire Informatievoorziening voor B&W, griffie en juridische zaken. Tijdens dit jaar heb ik SOD II, blok IV 'Beheer Documentaire gegevens' gestudeerd. In de praktijk deed ik ervaring op over de structuur van de Nederlandse overheid en de opbouw van een overheidsarchief. Toch ging mijn gevoel meer uit naar erf goed en cultuur. In 2007 kwam ik een vacature tegen bij het Gemeentearchief Ede. De taakbeschrijvingen, waaronder applicatiebeheerder Atlantis, bibliotheek beheerder, projectleider 'Fotocollectie Ede' en 'Documentatieverzameling Gemeente Ede' spraken mij erg aan. Deze baan had alles wat mij trok: digitale ontwikkelingen in erfgoed en de mogelijkheid om infor matie toegankelijk te maken, voorts beheer van de historische bibliotheek, documenta- tieverzamelingen en fotocollecties. Dankzij het vertrouwen van Peter van Beek in een buitenlandse vrouw met een 'Nederlands talige' handicap, ben ik nu werkzaam in Ede. Om mijn kennis en ervaring te ver diepen heb ik in 2012 de master Archief wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam afgerond, met veel ondersteu ning van Peter van Beek en later Hans Berende. Het was een pittige studie maar deze opleiding heeft mijn ogen geopend voor de archiefwereld. Ik ben nu 6,5 jaar werkzaam bij het Gemeentearchief Ede en blijf me verbazen over hoe modern en 'open mind' het archief is, en hoe goed de Dit instituut werd in 1932 middels het Besluit van Volkscommissarissen van de RSFSR2 opgericht als 'Centraal wetenschap pelijk Instituut van de werkmethoden van de lokale geschiedenis'. Deze bibliotheek had zich gespecialiseerd in museologie, etnografie en erfgoededucatie. Veel weten schappelijk onderzoekers werken ook als docenten bij de Moskou Staat Historical en Archives Universiteit.3 Met de directeur van de bibliotheek, mevrouw Ekaterina Bulatova, beheerden wij (slechts met z'n tweeën) meer dan 30.000 boeken waarvan het grootste deel unieke exemplaren. Het was mijn eerste professionele aanraking met erfgoed. Naast deze fulltime baan ben ik in de periode 1993-1998 afgestudeerd als informatiemanager aan de Moskou Staat Universiteit van Cultuur. De bedoeling was dat ik na het afstuderen de leiding van de bibliotheek zou overnemen maar dat ver liep anders. De directeur van het Instituut, professor Kirill Razlogov, adviseerde me om verder te studeren. Zo startte ik in 1998 met de master 'Leisure, Tourism and Environment' aan Wageningen University. Deze beslissing heeft een enorme rol in mijn leven gespeeld. Tijdens de studie heb ik mijn man leren kennen en na ons samenwerking met 30 vrijwilligers gaat. Zij bieden ons ondersteuning bij bijna alle werkprocessen, van rondleidingen voor scholieren tot het digitaliseren van archiefmateriaal en het inventariseren van de archieven. En nu... heb ik een nieuwe uitdaging gevonden waarin ik bij de archiefinspectie betrokken wordt. Er zijn nog zoveel spannende en interessante uitdagingen dat ik mijzelf binnen het archiefveld voldoende kan ontplooien. In de zomer van 2013 is het Gemeentearchief Ede bijvoorbeeld gestart met 'Open Data' en ik ben dolblij dat ik dit project kan leiden. In oktober wordt voor het eerst data van de Gemeente Ede en het Gemeentearchief Ede opgesteld. Het gaat hier om metadata van bijna 11.000 bouwaanvragen bij de gemeente uit de periode 1903-1941. Uitrusten is er dus niet bij, want er is nog zoveel moois te doen! 3 Vanaf 1991 'The Russian State University for the Humanities'. huwelijk in 2001 besloten we in Nederland te blijven. Het Russisch Wetenschappelijk Instituut van Culturele Studies (foto part. coll.). Anastassia Adriaanse: 'Er is nog zoveel moois te doen!'(foto Gemeentearchief Ede). Noten 1 Vanaf 2010 'Humanitaire College van Informatie en Bibliotheek Technologie'. 2 Russische Socialistische Federatieve Sovjetrepubliek (RSFSR). In het Russisch: PoccMMCKafl CoBeTCKafl OeflepaTMBHaa ^ManucTMHecKafl PecnyönuKa (PCOCP). Anastassia Adriaanse Gemeente archief Ede. nummer 10 201 3 5

Archievenblad | 2013 | | pagina 5