A Burgerlijke stand Met Charles Jeurgens in Indonesië, in het kader van Gemeenschappelijk Cultuur Erfgoed, 2010. Ghana, Guyana, Suriname, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten de archieven van de West-Indische Compagnie (WIC) voor te dragen als UNESCO Memory of the World (MoW), wat in 2011 ook is gelukt.' Reis je nu de hele wereld rond? 'Ik heb nogal wat landen bezocht. Het gaat erom duidelijk te maken dat de archieven waar Nederlandse sporen in zitten, ook van lokaal belang zijn en dat we er samen aan moeten werken. Het is geen kwestie van alleen halen of alleen brengen om het archivistisch erfgoed te behouden en (digitaal) toegankelijk te krijgen. Vaak vergt dat veel tact en geduld, dat heb ik wel geleerd. Het gaat dan soms heel erg traag en dat kan lastig zijn in de Nederlandse overheids- cultuur. Daar moet je handig mee omgaan. Thema's die aan de orde zijn gekomen in het buitenland: 'awareness', digitalisering, conservering en program ma's train-de-trainer. Zie wat dat betreft de publicaties Footsteps and Finger prints. The legacy of a shared history en Colonial Legacy in South East Asia. The Dutch Archives (met onder meer de bijdrage van Jinna Smit). Zelf vond ik de VOC-archieven in India bijzonder interessant. Verscholen achter een roestige deur, in een gebouw met een gat in het dak en van die oude stel lingen uit de Engelse koloniale tijd. En dan liggen daar de stapels verstofte, vervuilde, voor de lokale collegae onleesbare overgebleven VOC-papieren. Je weet dan waarvoor je het doet. Er valt nog heel wat te redden. Sinds 1 januari 2013 houd ik me vooral bezig met WIC-archieven (Nederland, Groot-Brittannië en Guyana) en het slavernijproject van Metamorfoze.' Onvermijdelijk komt de dag waarop je met pensioen gaat. Toespraakje hier, receptie daaren dan? Boeken schrijven over popmuziek? Drijvende kracht achter een hockeyclub? Voor de Taj Mahal, 2011. 'Ik heb me indertijd bemoeid met de opzet van de Encyclopedie van de Nederlandse popmuziek, een wat we toen noemden elektronisch poparchief. Niet alleen uit interesse maar ook om iets geheel anders te doen en om mensen te ontmoeten. Momenteel ben ik ook actief als voorzitter van de stedenband met Leiden en Oxford. Erg inspannend om met Engelsen samen te werken! Hockey is een passie, zowel om te spelen en als voorzitter van vereni ging Roomburg uit Leiden. Ik tennis ook en ik rijd rond in een klassieke Jaguar en op een oude Puch. Nee, niet zo een met een hoog stuur. Die heb ik overigens wel gehad maar dat vind ik nu geen gezicht meer. En voor sleutelen kom je altijd tijd tekort.' René Spork hoofdredacteur Archieven blad en programmamanager bij het Stadsarchief Rotterdam. Spoorwegarchieven Bandung, Indonesië. Naam: Roelof Hol Geboren: 28 juni 1950 Burgerlijke staat: ongehuwd, twee kinderen Werk: programmamanager Gemeen schappelijk Cultureel Erfgoed, Nationaal Archief Hobby's: popmuziek, sleutelen, hockey nummer 10 2013 57

Archievenblad | 2013 | | pagina 57