Archiefprogrammatuur (STAP) en dus wederom met ABS Archeion. Ik kreeg ook te maken met de ontwikkeling van platforms als 'WatWasWaar' (nu 'Erfgoed Locatie') en 'WieWasWie' (aanvan kelijk 'Mijnvoorouders.nl'). Qua looptijd en inrichting nogal moeizame projecten, mede wegens onvoldoende draagvlak bij de instellingen. Dat zag je eigenlijk ook met de ontwikkeling van de landelijke archiefkaart (bezoekerspas), die geen lang leven was beschoren.' 'Particuliere organisatiebureaus wilden niet in deze problematiek stappen toen ze het Kroatische verzoek voorgelegd kregen. Ze benaderden het Nationaal Archief, Buitenlandse Zaken en Economi sche Zaken. De opdrachtgevers van het MATRA-programma, (Maatschappelijke Transformatie, Kroatië) wilden dat Kroatië lid kon worden van de EU. En dus trokken ik en anderen naar Kroatië om workshops en dergelijke te houden om een cultuurverandering te bewerkstel ligen. Eric Ketelaar schreef een archief wet voor Kroatië, zoals hij eerder deed voor Suriname. Sinds 2010 ben ik belast met het programma Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed, dat de internationale samenwerking op het gebied van het behoud en (digitale) toegankelijkheid van Nederlandse archieven van zowel de VOC als de WIC als doel heeft. Ook de teruggave van archieven aan Suriname valt onder dit programma. Tevens heeft het Nationaal Archief het initiatief genomen om gezamenlijk met de archiefpartners in Brazilië, Curacao, Het projectteam kreeg ook allerlei bestaande taken toegewezen. Zo werd Roelof in 1994 ook hoofd Bronverwer- ving en Toezicht bij het nieuwe Algemeen Rijksarchief. 'Eigenlijk niet. Maarten van Boven (algemeen rijksarchivaris) had de opdracht de rijksarchieven tot RHC's om te vormen. Die fusie moest er dus komen en ik ging naar Noord-Holland. Herman Oost, die toen bij het Algemeen Rijksarchief zat, ging mij voor. Allerlei verschillen in arbeidsvoorwaarden tussen gemeente- en rijksambtenaren moesten worden rechtgetrokken dan wel overbrugd. Aan het eind van het proces, dat in Noord-Holland met horten en stoten zo'n 7 jaar heeft geduurd, zit je dan met twee directeuren van wie er maar één kan blijven. In 2005 keerde ik terug naar het tot Nationaal Archief omgevormde Algemeen Rijksarchief. Ik raakte betrokken bij het onderzoek voor een gemeenschappe lijke structuur voor digitalisering, en kwam in contact met de Stichting Vanaf2007 was je ook betrokken bij een programma inzake de hervorming van de archiefdienst in Kroatië. Hoe raak je in zoiets verzeild en was het de moeite waard? Wat heb je gedaan? Guyana, overdracht teruggevonden archieven. mee waar we juist vanaf wilden. De problematiek van selectie en sanering archiefachterstanden op macroniveau bestaat dus nog steeds. Wat we toen fout gedaan hebben, is onze zendings drang. We denderden nogal eens over de goegemeente heen.' In 1997 werd je als rijksarchivaris van Noord-Holland belast met de fusie tussen het rijksarchief en het streek archief Kennemerland. Komt er weleens iemand ongeschonden uit een fusieproces? WIC-archief Guyana. Route 66, Jaguartocht met zoon Maarten, 2007. 56 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 56