'Er valt nog heel wat te redden' In gesprek met Roelof Hol Hij had een gelukkige jeugd in Arnhem, studeerde in Amsterdam en maakte archiefcarrière in binnen- en buitenland. Als programmamanager Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed heeft Roelof Hol de wereld als werkveld. 'Het gaat erom duidelijk te maken dat de archieven waar Nederlandse sporen in zitten, ook van lokaal belang zijn.' Gelukkige jeugd Roelofs zus kwam ter wereld toen pa 60 jaar oud was. Het gezin verhuisde naar een nieuwbouwwoning aan de Hoogkamp. Met zo'n onverwoestbare Bruynzeelkeuken en een grote tuin waar af en toe oorlogsrestanten werden gevonden, zoals handgranaten. Roelof ging naar een lagere school, een typische babyboomschool die geen naam had maar wel een nummer: school 22. Het Thorbecke Lyceum werd zijn middelbare school. Al met al beleefde Roelof een gelukkige jeugd in Arnhem. Zijn vader overleed toen Roelof 21 jaar was en net in Amsterdam studeerde. Wat dat betreft volgde Roelof de voetsporen van een beroemde stadgenoot, de dichter Johnny 'the selfkicker' van Doorn. Johnny trok naar de hoofdstad, om vervolgens te concluderen dat de feesten in Amsterdam veel minder wild waren dan die in Arnhem, omdat ze daar juist feesten organiseerden zoals ze dachten dat het er in Amsterdam toeging. Roelof: 'Ik was in Arnhem wel betrokken bij het organiseren van muziekevene menten. Aanvankelijk platen draaien in de trouwruimte van een restaurant en een jeugdherberg, later met bands (5 mei-concerten), zoals Exeption, Brainbox en Long Tall Ernie and the Shakers.' René Spork Burgerlijke Stand We beginnen natuurlijk bij het begin. De noodbarakken van het gemeente ziekenhuis in Arnhem (bij Sonsbeek) is de plek waar Roelof op 28 juni 1950 geboren werd. Zo kort na de oorlog was er een behoorlijke woningnood, zeker in het zwaar getroffen Arnhem. Roelof woonde toen met zijn vader en moeder (zijn enige zus moest nog geboren worden) in een kantoorpand van zijn vader aan de Velperweg, een grote 19e-eeuwse villa waarin ook een oogartsenpraktijk was gevestigd. Zijn vader was 54 toen Roelof geboren werd; zijn moeder zo'n 25 jaar jonger. Het was dan ook vooral zijn moeder die zich met de opvoeding bemoeide. Pa was van origine landbouwkundig ingenieur, werd gemeentesecretaris en gemeente- Op 21-jarige leeftijd. Familiefoto, 1952 (foto's part. coll.). ontvanger in de Betuwe (Ingen), deed aan de Velperweg de dienst 'Uitvoering werken' (werkloosheidsprojecten) en leidde na de oorlog de cultuurtechnische dienst Gelderland (ruilverkavelingen). Zijn moeder was van oorsprong lerares, kwam ook uit de Betuwe (Ommeren) en werd na de oorlog huisvrouw. 54 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 54