Agenda Bijeenkomsten Het Dordrechts Museum presenteert op maandag 9 december de 'Willem II Talks': een avond met inspirerende sprekers over het bijzondere leven en de fascinerende kunstverzameling van koning Willem II. Cursussen Belangstelling voor familiegeschiedenis maar niet weten hoe te beginnen? Het Streekarchief Langstraat Heusden Altena organiseert het komende winterseizoen een cursus genealogie voor beginners, waarbij uit de doeken wordt gedaan hoe je familiegeschiedenis in kaart kunt brengen. In zes lessen worden cursisten wegwijs gemaakt in bronnen zoals de registers van de burgerlijke stand, de doop-, trouw- en begraafregisters (DTB), en worden verschillende onderzoeks methoden besproken. Aan het einde van de cursus kunnen deelnemers zelfstandig onderzoek doen. De cursus wordt gegeven door Bert de Vaan op vrijdag 17, 24 en 31 januari, 7, 14 en 28 februari 2014, van 10.00-12.00 uur. De gehele cursus kost 50,00 (inclusief studiemateriaal en koffie/thee). In het voorjaar van 2014 organiseert Streekarchief Langstraat Heusden Altena ook een cursus huizenonderzoek. Nieuw is dat de cursus nu geheel draait om één concreet gebouw, namelijk het Gouver neurshuis in Heusden. Van dit heel bekende pand weten we opmerkelijk genoeg maar weinig. Van wanneer dateert het eigenlijk? Wie hebben het in eigendom gehad, wie hebben er gewoond? Wat deed een gouverneur? Sinds wanneer is de benaming 'Gouver neurshuis' in gebruik? In zes lessen maakt de cursist kennis met het gebouw en uiteenlopende bronnen van het historisch huizenonder- zoek. Kennis van deze bronnen, zoals bouwdossiers, het kadaster, transport akten en fiscale bronnen uit het ancien régime is belangrijk om onderzoek te doen naar bijvoorbeeld het eigen huis of woonomgeving. Deze cursus belooft voor cursisten én docenten een ware ontdekkingsreis te worden. De cursus vindt plaats op vrijdag 7, 14 en 21 maart 2014 van 10.00 tot 12.00 uur. De gehele cursus kost 50,00 (incl. studiemateriaal en koffie/thee) en wordt gegeven door Hildo van Engen en Caroline de Hart. Ook de restaurants laten bezoekers proeven van hun specialiteiten, al dan niet historisch van aard. De culinaire kerstmarkt rond de beek biedt verschillende hapjes uit groot moeders tijd, van wentelteefjes tot overheerlijke porties bruine bonen met spek en uiteraard zijn er suikerbollen van de ambachtelijke bakkers in Elburg. Locatie: Vesting Elburg Info: www.kerstindevesting.nl 9 december 2013 Willem II Talks Het Dordrechts Museum telt af naar de opening van 'Willem II - Kunstkoning', de grootste tentoonstelling die ooit is gepresenteerd in Dordrecht. In aanloop naar de tentoonstelling en als onderdeel van 'the extended museum' presenteert het museum de Willem II Talks, een avond met deskundige sprekers die tal van facetten van het leven van Willem II, zijn huwelijk met Anna Paulowna, het hofleven toen en nu en zijn liefde voor de kunst belichten. Sprekers zijn onder anderen Herman Pleij, Peter van der Vorst en Paul Rem. De presentatie van de avond is in handen van Koninklijk Huis-verslaggever Antoin Peeters. Locatie: Dordrechts Museum (Nieuwe Haven 30, Dordrecht) Info: www.dordrechtsmuseum.nl Portret van koning Willem II door Jan Willem Pieneman, 1849 (coll. Staatsmuseum Hermitage, Sint-Petersburg). Voorjaar 2014 Familiegeschiedenis Locatie: Streekarchief Langstraat Heusden Altena Info: www.salha.nl Voorjaar 2014 Huizenonderzoek Locatie: Streekarchief Langstraat Heusden Altena Info: www.salha.nl nummer 10 2013 53

Archievenblad | 2013 | | pagina 53