Tentoonstellingen In de decembermaand is het kerst in Museumpark Orientalis. Het Museum park toont zijn collectie kerstkribben afkomstig uit Italië, Mexico, Duitsland, Thailand, Tanzania, Nederland en vele andere landen. Op woensdag-, zaterdag- en zondag middag is er kinderatelier, en een lampionnentocht onder leiding van een herder tijdens de avondopenstelling. Vanaf de entree voert de route naar Bethlehem. Onderweg passeren personages die een rol spelen in het kerstverhaal rondom de geboorte van Jezus de revue. Op 5 januari staan de Drie Koningen centraal in de activiteiten. Museumpark Orientalis is dagelijks geopend (behalve 1 januari) van 10.00 tot 17.00 uur. De avondopenstellingen zijn op 26 t/m 29 december van 16.00 tot 19.00 uur. Zondag 5 januari 2014 (Drie Koningen) zijn alle kinderen uitgenodigd om verkleed als een koning te komen. Het oer-Leidse bedrijf Hartevelt staat centraal in een tentoonstelling van Erfgoed Leiden en Omstreken die tot 15 januari 2014 gratis is te bezichtigen in het Archiefgebouw aan de Boisot- kade. De geschiedenis van 'Distilleerderij De Fransche Kroon v/h A. en J. Hartevelt en Zn.' gaat terug tot 1734. In 1968 ging het bedrijf op in het Bols-concern en stopte de productie van jenever en likeuren aan de Langegracht in Leiden. De panden behoren nu tot de oudste fabrieksgebouwen in de stad en zijn beschermd als monument. De mini- expositie 'De firma Hartevelt in papier en object' geeft een beeld van de geschiedenis van Hartevelt en de pro ducten. Er zijn archiefstukken uit de collectie van Erfgoed Leiden en Omstreken te zien en objecten uit de privéverzameling van medewerker Ronald Hartevelt. Leeuwarder jurist Theodorus Saeckma. De jonge fotografe Marin Leus laat zien wat dé Leeuwarder bloem is anno 2013. Zij heeft een nieuwe bloem gecreëerd met behulp van digitale fototechnieken. Deze expositie wordt bijzonder aan bevolen voor iedereen die van bloemen houdt. Evenementen Op vrijdag 13 en zaterdag 14 december gaat de binnenstad van Elburg honderd jaar terug in de tijd. De zesde editie van 'Kerst in de Vesting' heeft als thema 'Muziek is overal'. De gezellige straatjes en smalle steegjes, de mooi gereno veerde panden en gevels, evenals de bewoners en ondernemers van de vesting zullen in stijl versierd en verkleed zijn. Muziek, hapjes, historische koetsen en voorstellingen; alles in het teken van nostalgie. De oude binnenstad vormt met haar vele monumentale panden, kinder kopjes en smalle steegjes het ultieme decor voor een evenement waarbij de tijd rond 1900 tot leven komt. De etalages in de stad zijn prachtig versierd. Elegant geklede dames van goede afkomst, vissers en boeren in hun werkkleding, de ganzenhoeder, schoffies op klompen, meisjes in hun kanten jurkjes, soldaten, hellebaardiers, de stadsomroeper, hoefsmeden die paarden beslaan, je kunt ze zomaar tegenkomen. Er zijn volop kraampjes in de stad waar handen en hart verwarmd kunnen worden met een glas warme glühwein of hete chocolademelk. De gebouwen van Distilleerderij De Fransche kroon v/h A. en J. Hartevelt en Zn. In 1910 aan een nog open Langegracht. Voor de wal een motorvrachtschip met vaten (coll. Erfgoed Leiden en Omstreken). 6 december t/m 6 januari 2014 Kerst in Museumpark Orientalis Locatie: Museumpark Orientalis (Profetenlaan 2Heilig Landstichting) Info: www.museumparkorientalis.nl Tot 15 januari 2014 Expositie Hartevelt jenever Locatie: Boisotkade 2A, Leiden Info: www.archiefleiden.nl T/m 31 december 2013 Bloemrijke expositie Tot eind 2013 is in Tresoar het 'Florile- gium' gemaakt door de 17e-eeuwse Leeuwarder kunstenaar Franciscus de Geest te zien. Hieraan gekoppeld wordt in Tresoar de tentoonstelling 'Dé Leeuwarder bloem' gepresenteerd, van de uit Leeuwarden afkomstige kunste nares Marin Leus. Het Florilegium van Franciscus de Geest, uit de Biblioteca Nazionale Centrale di Roma, is na lange afwezigheid weer in Leeuwarden te bewonderen. Franciscus de Geest schilderde een boek vol bloemen, waaronder tulpen uit de tuin van de Locatie: Tresoar, Leeuwarden Info: www.tresoar.nl 13 december en 14 december 2013 Kerst in de Vesting Geboortegrot Museumpark Orientalis. 52 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 52