Uitgelezen Aanleiding Herkomstbeginsel In de plenaire sessies beschrijft Peter Horsman in zijn bijdrage de gang van zaken tijdens het congres in Brussel in 1910. Dit was een bijeenkomst voor bibliothecarissen en archivarissen, waar Samuel Muller zijn in de decennia daarop veel gehanteerde herkomst- beginsel toelichtte en besprak. Geert Bourgeois licht de nieuwe Vlaamse Archiefwet van 30 juni 2010 toe, waarbij een toekomstvast kader is neergezet voor een efficiënt beheer van informatie en de bescherming van archieven in Vlaanderen. Antonio Gonzales Quintana uit Spanje geeft een overzicht van de ontwikke lingen in de internationale strafrecht spraak sinds de Tweede Wereldoorlog. Hierbij focust hij met name op de verhouding tussen archiefbeheer en beschikbaarstelling bij onderzoeken naar mensenrechten en de behoefte van slachtoffers aan antwoorden op hun vragen. Dit thema wordt eveneens uitgewerkt door Gabriela Salazar uit Mexico, waarbij zij benadrukt dat archieven een zeer belangrijke rol spelen als stille getuigen van de waarheid. Het is de professionele rol van de archivaris om deze getuigen een stem te geven. Nathan Mnjama uit Botswana zoekt in zijn bijdrage het antwoord op de vraag welke plaats archieven innemen in de nationale identiteit en in het bijzonder in de Afrikaanse context. Hij geeft als voorbeeld dat de archieven in Zuid- Afrika steeds vaker gebruikt worden 'for nation building and soial cohesion'. Soortgelijke situaties signaleert hij ook in Kenia, Sierra Leone en Liberia. Mensenrechten bijzonderheid. Sharif uddin Ahmed uit Bangladesh vertelt over de uitdagingen en moeilijk heden bij de aandacht voor archieven in ontwikkelingslanden zoals Bangladesh. Hier werd in 2009, mede door interna tionale steun, de Bangladesh Archives and Records Management Society (BARMS) opgericht.1 Een collega van hem, Muhammad Lutful Haq, bespreekt in het kader van de mensenrechten de betekenis van de 'Right of Information Act' uit 2009. Tine Berg Floater uit Noorwegen brengt verslag uit over het gebruik en de bewaring en ontsluiting van archieven die informatie bevatten over de 80.000 door de Duitsers geronselde dwangarbei ders die de 'Festung Norwegen' hebben moeten realiseren. Bart Severi uit België legt in zijn bijdrage uit welke problemen er werden ervaren bij het opstellen van archiefwetgeving binnen een federale staat. De totstand koming van de nieuwe Archiefwet in Vlaanderen is hierbij een zeer gewaar deerd voorbeeld hoe dit kan en verdient zeker navolging. Roelof Hol doet verslag van de doelstel lingen en resultaten van het door het Nationaal Archief in 2010 opgezette 'Cultural Heritage Program', waarbij de neerslag van de Nederlandse handels historie uit de tijd van de VOC en de WIC in acht landen wordt onderzocht en vastgelegd. Actuele en verbindende thema's Noten 1 De Stichting BARM en de commissie Archival Solidarity van de KVAN zijn hier nauw bij betrokken. Op 30 en 31 augustus 2010 werd in Den Haag het congres 'Archives without borders' gehouden. Het congres werd georganiseerd door de Vlaamse Vereni ging voor Archief Documentatie en de Koninklijke Vereniging voor Archivarissen in Nederland. In 2012 verscheen deze congresbundel met de uitwerking van de meeste toespraken en inleidingen die tijdens het congres werden gehouden. De toespraken zijn opgenomen in het Engels of in het Spaans. Voor de lezer is achter in de uitgave van elke inleiding een korte samenvatting gegeven, in het Engels en in het Spaans. De voorzitter van het organiserend comité schrijft, samen met zijn mede redacteuren, in het woord vooraf dat de aanleiding voor de organisatie van dit congres werd gevormd door de herinnering aan het eerste internatio nale congres in Brussel in 1910. Het congres van 2010 focust zich op het belang van archieven bij good gover nance in een internationale context. Archieven zijn niet alleen cultuurhistorisch van groot belang, maar ook in het kader van efficiënt management. In de moderne informatiemaatschappij blijkt dat het belang van archieven de nationale grenzen overstijgt. Hiermee is voldoende legitimiteit aanwezig voor het organiseren van dit congres. Er werden inleidingen gehouden door deelnemers uit onder meer Spanje, Bangladesh, Amerika, Zwitserland, Chili, Australië, Duitsland, België en Neder land. In deze boekbespreking enkele indrukken van de gehouden referaten. In parallelle sessies wordt uitgebreid aandacht besteed aan archival solida rity, aan archieven en mensenrechten, aan de rol van archieven bij de vorming van de staat en de nationale identiteit, en tot slot aan grensoverschrijdende archieven. Uit de veelheid van sessies, hier nog aandacht voor een enkele Deze uitgave is een goede neerslag van dit bijzonder internationale congres, dat zeker een vervolg verdient. Actuele en verbindende thema's die door vak genoten vanuit de hele wereld vanuit hun eigen perspectief en ervaring worden behandeld. De totaliteit aan bijdragen geeft voldoende aan hoe deze thema's internationaal bij archivarissen en onderzoekers leeft. Complimenten aan de organisatoren en ieder die dit bijzondere congres mogelijk heeft gemaakt. Peter van Beek gemeentearchivaris Ede. nummer 10 2013 51

Archievenblad | 2013 | | pagina 51