Colofon Van de redactie Buitenland Citaat van de maand Nederland is een paradijs, eigenlijk een paradijsje op een paar vierkante kilometer. Nederland beschikt over een enorm buitenland. Nederlandse archivarissen, die wellicht niet de reputatie hebben tot het meest onverschrokken deel der mensheid te behoren, zijn er in de loop van de tijd op uitgetrokken om onderzoek te doen of hun diensten aan te bieden in het buitenland, in landen als Indonesië, Suriname, Bangladesh en India. Dichter bij huis zijn er samenwerkingsverbanden met collega's net over de grens. Aan deze onderzoekszin, ondernemingslust en collegialiteit besteden we aandacht in dit themanummer 'Buitenlandse Zaken'. De keuze om onze diensten aan te bieden aan 'het buitenland' is meestal niet toevallig: vaak gaat het om oude koloniale banden en/of treden we in de sporen van de VOC en WIC. Oud-premier Balkenende kan trots op ons zijn, maar dat is bijzaak. Hoofdzaak is dat 'ze' in het buitenland daadwerkelijk iets aan onze hulp hebben (gehad), dat we dankzij onze inspanningen een afstand hebben overbrugd. Oordeel zelf. Jaren geleden kreeg ik van mijn vrouw een wekkerradio. Om niet met veel herrie wakker te worden, stelde ik het apparaat af op een zender met aandacht voor actualiteiten en discussies. De volgende ochtend werd ik zoals nooit eerder gewekt. Een zware stem sprak de woorden: 'Elke zeven seconden sterft ergens ter wereld een kind van de honger.' Ik ben nog nooit zo snel opgestaan. Het ontbijt, met een ruim aanbod van allerlei chocoladestrooisels (melk, puur, vlokken, hagel) stond mij ineens ernstig tegen. Toen besefte ik dat Nederland geen deel uitmaakt van 'de wereld'. Nederland is wat Hillegersberg is voor Rotterdam, de Vogelwijk (geen vogelaarwijk) voor Den Haag, wat Zuid is voor Amsterdam en De Karpen voor Eindhoven: een goudkust in een hele grote poel van - in Nederland relatieve, elders werkelijke - ellende. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Afstand scheidt enkel de lichamen, niet de geesten.' Erasmus r Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Dick Deuzeman, Joris van Dierendonck (eindredacteur), Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, Evelien van der Meulen, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofd redacteur), Floortje Tuinstra, Nico Vriend, Ruud Yap. Vaste medewerkers Charles Jeurgens, Gerrit Kouwenhoven, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt einde januari 2014. 4 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 4