Uitgelezen Laag pitje Gebrek aan bronnen Context S. Groenveld, Constantijn Huygens op dienstreis. Zijn verslag van een tocht naar Eindhoven en Spa, Luxemburg en Meurs, 1654 Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2013), ISBN 978-90-8704-365-0, 140 pp., 19,00. Vanwege het 'Huygensjaar 2013', georganiseerd rond de tentoonstelling 'Constantijn en Christiaan Huygens - Een Gouden Erfenis' in de Grote Kerk in Den Haag, zag dit niet eerder gepubliceerde reisverslag van Constantijn Huygens het licht. Bezorger is Simon Groenveld, emeritus-hoogleraar geschiedenis, en voor veel lezers van het Archievenblad een oude bekende als welbespraakt docent aan de Archiefschool. Het reisverslag is afkomstig uit het archief van de Nassause Domeinraad, dat wordt bewaard in het Nationaal Archief. Hoewel de flaptekst anders suggereert, is het reisverslag geen recente ontdek king. Groenveld meldt dat in 1987 de basistranscriptie werd gemaakt door Ariëla Netiv. Constantijn Huygens was sinds 1630 lid van Nassause Domeinraad, die tot taak had de goederen van de Oranje-Nassaus te beheren. In de beginjaren van zijn lidmaatschap stonden zijn werkzaam heden voor de raad op een laag pitje, vanwege zijn andere functie als persoonlijk secretaris van stadhouder Frederik Hendrik en korte tijd van Willem II. Na de dood van de laatste in 1650 was de Nassause Domeinraad Constantijns enige werkkring. In het kader daarvan trok hij in de zomer van 1654 naar het zuiden, om de goederen van ambteloos kleuter Willem III rond Eindhoven, Luxemburg en Meurs te inspecteren en te kijken of het mogelijk was de opbrengsten eruit te vergroten. Vanwege de oorlogshandelingen waren de gebieden in de Spaanse Nederlanden decennialang slecht bereikbaar geweest, en de inkomsten laag. De Luxemburgse goederen, Vianden, Dasburg, Sankt Vith en Bütgenbach, nu deels in Duitsland en België gelegen, besloegen een bijzonder bosrijk gebied in de Ardennen. Vandaar dat Huygens vooral de mogelijkheden op het gebied van de houtverkoop onderzocht. Dat de wegen slecht waren en de hellingen steil, lag in de lijn der verwachting, maar van de transportmogelijkheden over de rivier de Sauer had Huygens zich meer voorgesteld. Zowel de wisselende waterstanden als de 'menichte van bochten ende krompten daer mede sy tusschen de Boschen ende klippen is swierende' maakten het lastig. De vraagprijs voor een boom kon dus niet erg hoog zijn, wilde hij de rompslomp en de kosten rond het vervoer aan de koper overlaten. Desondanks achtte hij de stimulering van de verkoop de moeite waard. Al lezende raak je natuurlijk wel benieuwd of zijn inspanningen later iets hebben opgeleverd. Helaas moet Groenveld constateren dat dit bij gebrek aan bronnen moeilijk is vast te stellen. Noch de bijlagen waarnaar Huygens in zijn verslag verwijst, noch correspon dentie met de bezochte gebieden zijn bewaard gebleven, net zo min als de thesauriersrekeningen tot 1673. Het archief van de raad uit die tijd is in zijn algemeenheid nogal fragmentarisch, waarbij het een gelukkig toeval lijkt dat het verslag zelf er nog is. Voor de uitgebreide inleiding maakt Groenveld dankbaar gebruik van vele andere bronnen, waaronder Huygens' uitgegeven dagboek en briefwisse- lingen, maar ook van die van zijn meereizende zoons. Hierdoor komen we dingen te weten die Huygens zelf onbesproken laat, zoals details van zijn tussentijdse verblijf van bijna een maand in Spa. Achterin zijn de gedichten opgenomen die Huygens tijdens zijn reis geschreven heeft. Die waren eerder gepubliceerd, maar kunnen tegen de achtergrond van het reisverslag nu beter in hun context worden geplaatst. Zo krijgen Huygens- liefhebbers uit verschillende disciplines een geïntegreerd beeld van zowel Huygens de ambtenaar, als Huygens de dichter. De uitgave bevat een kaartje van het Luxemburgse deel van de reis en ook anderszins wordt de lezer geografisch steeds goed geïnformeerd. Maar waarom Huygens' kasteeltje Hofwijck zomaar van Voorburg naar Rijswijk verplaatst is? Floortje Tuinstra redacteur Archieven blad en vakspecialist Archieven bij Het Utrechts Archief. H. van Engen, G. Janssens, G. Kwanten en K.M. Pompe, Archives without borders. Proceedings of the Internatio nal Congress in The Hague, August 30-31, 2010 Vlaamse Vereniging voor Archief- Documentatie i.s.m Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (Antwerpen, 2012), Archief- kunde 12, ISBN 9789072679369, ill., 388 pp., 30,00. nummer 10 2013 49

Archievenblad | 2013 | | pagina 49