Nieuws Authority control: de verbindende schakel? KVAN SNAAI Lab Tessa Free Van authority control... naar context control Schakels Noten ^ai Annemieke de Boer schreef dit jaar haar scriptie aan de Hogeschool van Amsterdam. Lees in deze SNAAI Lab over haar onderzoek 'Multidisciplinaire ontsluiting: archieven en etnografica. Authority control als verbindende schakel?'. Koning Willem I richtte in 1816 het Koninklijk Kabinet van Zeldzaamheden (KKZ) op. Vanwege jarenlang wanbeheer werd het KKZ in 1883 opgeheven, waarbij de collectie werd verdeeld over andere musea. De etnografica raakten gescheiden van het museumarchief toen ze werden overgedragen aan het Rijks Ethnographisch Museum in Leiden, rechtsvoorganger van het huidige Museum Volkenkunde. Met de tegenwoordige digitale mogelijk heden hoeven archief en etnografica fysiek niet in elkaars nabijheid te zijn om ze toch samen te ontsluiten. Als onderdeel van het onderzoeksproject 'Geïntegreerde ontsluiting van museumobjecten en museumarchieven' van Maaike Lulofs1 heeft De Boer als afstudeeropdracht onderzocht welke rol 'authority control' hierbij kan spelen.2 Het begrip 'authority control' is van oudsher bibliografisch. De kern van het principe is dat er voor een entiteit (persoon, onderwerp et cetera) één record wordt gemaakt en gebruikt. In zo'n record is de voorkeursnaam opgenomen volgens een voorge schreven syntax, aangevuld met naamsvarianten en enkele identifi- cerende gegevens. Het record van een auteur wordt gekoppeld aan beschrij vingen van zijn werken. Dit is de basis van een catalogus. De voorkeursnaam is leidend: vanuit naamsvarianten wordt ernaar verwezen. Voor bibliografische catalogi is authority control onmisbaar; of zoals Larry Osborne aangeeft: I think it was Martha Manheimer who told me that if you don't have authority control you don't have a catalog; you only have a big list.'3 Bij etnografisch beschrijven worden thesauri toegepast. Een thesaurus is een hiërarchische structuur van voorkeurs begrippen. Alternatieven, synoniemen en/of spellingsvarianten worden aan het voorkeursbegrip gekoppeld. Thesauri zijn daarmee een vorm van authority control. Met de ontwikkeling van de Internatio nal Standard Archival Authority Records - Corporate bodies, Persons and Families (ISAAR-CPF)4 heeft dit principe ook in de archiefwereld meer bekendheid gekregen. Een ISAAR-beschrijving bevat een geautoriseerde naam - veelal de statutaire of meest gangbare naam van een organisatie - en naamsvarianten. In plaats van alleen enkele identifice rende gegevens wordt een uitgebreide beschrijving van de archiefvormer - of in een ruimere interpretatie: van de actor - opgenomen. Vervolgens wordt het zelfstandige ISAAR-record aan beschrij vingen van archiefmateriaal gekoppeld. De belangrijkste functie van het record is het bieden van archivistisch relevante contextuele informatie. De syntax van de naam is minder relevant. De International Standard for Describing Functions (ISDF)5 is ontwikkeld voor het beschrijven van functies, net als actoren een contextaspect van archieven. De opbouw van deze standaard is vergelijk baar met die van ISAAR en heeft dezelfde kenmerken van authority control. Er wordt ook wel geopperd om 'context control' als term te gebruiken in plaats van 'authority control'6. Het overeenkomende, kenmerkende aspect van authority control in deze drie disciplines is het meervoudig gebruiken van records via koppelingen, onderling of aan materiaalbeschrijvingen. Met dit principe als basis kan een digitaal, navigeerbaar en consistent informatie landschap worden vormgegeven. Bij het project van het archief van het KKZ en de collectie van het Museum Volken kunde zullen de records een thematische inslag hebben, zodat de uitgangspunten bij het opstellen van de records onderdeel moeten zijn van die records. De schakels tussen de archivistische en etnografische materiaalbeschrijvingen zijn de bij de collectievorming betrokken personen via ISAAR-records, de geografische herkomst van de etno grafica via trefwoorden uit de TGN7 en de verwervingsgeschiedenis. Voor dit laatste kunnen mogelijk ISDF-beschrij- vingen gebruikt worden. Door de koppeling via schakels en rechtstreekse verwijzingen verrijken beide informatie bronnen elkaar. 1 Lulofs, M., Geïntegreerde ontsluiting van museumobjecten en museumar chieven. Casus: Museum Volkenkunde - Archief van het Koninklijk Kabinet van Zeldzaamheden (Archiefschool/ Hogeschool van Amsterdam, 2011). 2 Boer, A.M.M., Multidisciplinaire ontsluiting: archieven en etnografica; authority control als verbindende schakel? (Hogeschool van Amsterdam, 2013). 3 Taylor, A.G., 'Teaching authority control', in: A.G. Taylor B.B. Tilled (red.), Authority control in organizing and accessing information; definition and international experience (London: Haworth Information Press, 2004), pp. 43-56. 4 ICA, ISAAR(CPF). Internationale norm voor archivistische geautoriseerde beschrijvingen van organisaties, personen en families (Antwerpen/ Leuven/Amsterdam: Archiefschool VVBAD, 2006). 5 ICA, ISDF. International standard for describing functions (Parijs: ICA, 2007). 6 Dryden, J., 'From Authority control to context control', in: J. Dryden (red.), Respect for authority (Binghamton: Haworth Information Press, 2007), pp. 1-13). 7 Thesaurus of Geographic Names, beheerd door het Getty Research Institute. Zie: http://www.den.nl/ standaard/42 en http://www.getty. edu/research/tools/vocabularies/tgn/ about.html. Beide URL's geraadpleegd op 5 augustus 2013. Tessa Free redacteur Archievenblad, student Archiefwetenschap (UvA) en medewerker beeldcollecties Regionaal Archief Alkmaar. nummer 10 2013 47

Archievenblad | 2013 | | pagina 47