Kozakken Wat is er heerlijker dan zelf ook eens voor onderzoek in je eigen archieven duiken en een historisch artikeltje publiceren? Tuurlijk, de leest van de schoenmaker die archivaris heet, is het toegankelijk maken van archieven en daar moet hij zoveel mogelijk bij blijven. Maar toch het bloed kruipt af en toe waar het niet gaan kan. Kouwenhoven Column m m II Terug naar de Kozakken. Deze vreemd uitgedoste soldaten op snelle kleine paardjes die veel jenever met peper dronken en op kaarsen knabbelden, hebben een onuitwisbare indruk achtergelaten, ook in onze archieven. Met rooie oortjes lees ik hoe ze half november 1813 bij Hattem de IJssel overstaken ten koste van slechts drie doden, twee aan Russische en één aan Franse zijde. Vervolgens constru eerden ze bij Veessen een schipbrug over de rivier. Van alle tachtig planken uit Hattem die over de schepen zijn geslagen, is bekend hoe lang, breed en dik ze waren en wat ze kostten. De originele stukken hierover zijn straks te zien in museum Geelvinck Hinlopen Huis in Amsterdam. geteisterd door kou, meehielpen met de blokkade van de vesting Deventer waar de Fransen het nog tot eind april 1814 volhielden. Ik ervaar hoe tege lijkertijd de streek werd geteisterd door hoog rivierwater, ijsgang, dijkwacht, bijna dijkdoorbraak in de ene polder en daadwerkelijke dijkdoorbraak in de andere polder. Uiteindelijk schrijf ik een artikel en maak gaandeweg een index op van alle 790 namen van mensen uit Hattem in het noorden tot Vaassen in het zuiden, die in de archieven zijn terug te vinden met hun diensten of leveranties c.q. schade. Hiermee is weer een aantal bronnen goed toegankelijk geworden en onder de aandacht gebracht. Wat hebben we toch een mooi vak! Zelf gebruik ik als motief meestal dat ik het publiek attent maak op bepaalde bronnen en dat ik voor hen ook nog wat te zoeken overlaat. Bovendien probeer ik altijd een onderzoekje gepaard te laten gaan met het toegankelijker maken van de des betreffende bronnen. Zo zit ik me momenteel te verlustigen aan de komst van de Kozakken in november 1813 en de 'omkeer van zaken' die dat aldus de burgemeester van Hattem teweegbracht. Let wel, hij sprak niet over bevrijding van het Franse juk of zoiets, maar, heel nuchter, over de 'omkeer van zaken'. Hij had ook geen zin en geen tijd voor vreugde-uitingen, want hij was razend druk met het fourageren; eerst van de Fransen en daarna van de Kozakken. Ik denk trouwens dat we de bevrij ding van 1813 niet moeten verge lijken met die van 1945, hoewel veel mensen dat ten onrechte doen. Ook ten onrechte is het nu al vieren van 200 jaar koninkrijk, want dat is pas over twee jaar aan de orde. Boven dien vind ik dat we hiervan niet teveel drukte moeten maken, omdat we het herdenken van de omwente ling, de rechten van de mens, de eerste grondwet en democratie van 1795/96, tweehonderd jaar later ook zo goed als aan ons voorbij hebben laten gaan. Ik lees hoe de herbergierster, weduwe Klaas Blom, in totaal 732 flessen jenever leverde voor 532 gulden; hoe veel streekgenoten transport werkzaamheden verrichtten voor de geallieerden met precieze be stemmingen; en hoe veel Hattemers in veertiendaagse detachementen, Voorts is het mijn mening dat Zwarte Piet gewoon moet blijven zoals hij is. i Gerrit Kouwenhoven streekarchivaris van Epe, Hattem en Heerde. Tekening: Peter Vlot. a nummer 10 2013 43

Archievenblad | 2013 | | pagina 43