Openingstijden Verrassende ontmoeting Noten Tabularium. Het publieke archief van de Romeinse republiek op het Capitool, nu onderdeel van de Musei Capitolini (foto's part. coll.). onderzoeker over gedegen geloofsbrieven beschikt. Als je eenmaal binnen bent word je vakkundig en vriendelijk geholpen, maar de toelatingsvoorwaarden nodigen niet bepaald uit tot onderzoek. De grotere archieven zijn vijf of zes dagen per week open. Dat wil zeggen: alleen 's morgens. Gedurende de zomermaanden zijn ze gesloten. Archiefwerk is per slot van rekening vermoeiend. Het mooie archief van de broederschap (nu college) van Santa Maria dell'anima - al zesen- halve eeuw bewaard op dezelfde locatie bij de gelijknamige kerk waar Adrianus V, de enige Nederlandse paus, is begraven - is één middag in de week open. Voor zover deze archieven websites hebben, laten die weinig los over wat er te vinden is. Het Archivio Segreto heeft inmiddels een zeer summiere lijst van archieven als PDF-bestand op zijn site. Alleen een kenner begrijpt wat de titels van de series inhouden, tenzij hij of zij de omvangrijke Vatican Archives van Blouin cs. heeft geraadpleegd.2 In de studiezaal van het ASV zul je het boek moeilijk vinden. De archi varissen daar vertrouwen liever op eigen geheugen en kennis om de onderzoeker door het oerwoud van inventarissen en rubricelle te voeren. Bij tal van andere particuliere archieven is het niet veel beter. Het archief van de familie Odescalchi, dat ik ooit uit nieuwsgierigheid bezocht, was netjes in een ruim vertrek geborgen. De enige inventaris dateerde uit de 17e eeuw, van het archief van een heerlijkheid dat de familie toen juist verworven had. Zonder hulp van de archivaris was er de facto niets te vinden. Ook voor dit soort archieven is de competente soprainten- denza doorgaans de beste ingang. Het kan ook anders. Bij toeval - zo dat bestaat - mochten mijn echtgenote en ik een introductiecursus archiveren geven bij een internationaal Tibetaans-Boeddhistisch cultureel centrum (Merigar West), waar we een indrukwekkende collectie Tibetaanse (blok)boeken en manuscripten aantroffen. De community is vast van plan haar a-typische archief en bibliotheek goed te ordenen en te beschrijven. Maar het meest verrassende was wel daar een hoogbejaarde Nederlandse adellijke dame te ontmoeten, die advies en hulp vroeg voor de beschrijving van haar oorlogs dagboek, correspondentie en andere documenten. Het beeld van Kees van Beijnums De ordening drong zich onwillekeurig bij me op. 1 www.archivi.beniculturali.it 2 Francis X. Blouin cs, Vatican Archives. An Inventory and Guide to Historiscal Documents of the Holy See (Oxford: Oxford University Press, 1997). Supple ment 1 verscheen in 2003: The Archives of the Congregation for the Docytrine of the Faith (Ann Arbor: Bentley Historical Libvrary, 2003). Nederlands pamflet. Een pamflet uit de periode van de remonstrantse en contra-remonstrantse conflicten. Het boekje bevindt zich in de serie 'Censurea Librorum', omdat de achttiende- eeuwse archivaris die de serie samenstelde, er waarschijnlijk geen raad mee wist. De begelei dende brief van de pauselijke nuntius in de Zuidelijke Nederlanden werpt licht op de zaak. 'Kijk', schreef hij 'hoe de protestantse ribellen elkaar nu te lijf gaan. Het zal niet lang meer duren of de Kerk kan haar oude positie weer innemen'. Sant'Ufficio, Rome. Archief van de Romeinse inquisitie (Sant'Ufficio), de serie Censurae Librorum. Santa Maria dell'Anima, Rome. Deel van het archief van het college, dat meer dan zes eeuwen op dezelfde plaats wordt bewaard en op een enkel stuk na volledig is. Peter Horsman onafhankelijk adviseur archivering bij Horsman Archiefadvies. nummer 10 2013 41

Archievenblad | 2013 | | pagina 41