Veni vidi archivio Een kennismaking met Italiaanse katholieke archieven Het Italiaanse archieflandschap is minstens zo versnipperd als de politiek. Binnen de door de redactie toegewezen ruimte is het dan ook onmogelijk een overzicht te geven dat ook maar de geringste pretentie van volledigheid zou kunnen hebben. Beperking is op zijn plaats en ik richt me dan ook vooral op een niet onbelangrijke niche: de archieven van de Rooms-Katholieke Kerk, hetgeen me de gelegenheid biedt een uitstapje naar Vaticaanstad te maken. Aan veel staatsarchieven is een archief opleiding verbonden. Dat geldt ook voor enkele universiteiten, waarvan de eerder genoemde La Sapienza de belangrijkste is. Archiefinspectie Particuliere archieven Peter Horsman Maar eerst een globaal overzicht van het openbaar archiefwezen. In vergelijking met Nederland is het gemeentelijk archief wezen veel minder ontwikkeld, zelfs in historisch belangrijke steden. Het zwaarte punt ligt bij de staatsarchieven, waarvan er heel veel zijn. In iedere provinciehoofd stad is in beginsel een archivio di stato. Voor wie wat minder op de hoogte is met de administratieve indeling van Italië, een korte toelichting. Het land is onderverdeeld in twintig regio's, zoals Lazio, Toscane, Umbrië, Lombardije, Sicilië en Sardinië. Elke regio is weer onder verdeeld in een aantal provincies, in totaal zijn dat er 110. Het aantal staatsarchieven is volgens opgave van de Centrale Directie 101, dus kennelijk heeft - ondanks de bewering op de website - niet elke provinciehoofdstad zijn eigen staatsarchief.1 De provinciale staatsarchieven beheren de archieven van de instellingen van vóór de eenwording binnen hun regio, plus de door 'perifere' staatsorganisaties gevormde archieven van na de eenwording. Archieven op nationaal niveau van na de eenwording worden beheerd door het Archivio generale di stato, gevestigd in de wijk EUR, en inderdaad gebouwd in de typische Italiaans-fascistische bouwstijl van de jaren '30. Veel van de provinciale archieven zijn gehuisvest in oude gebouwen die, hoe monumentaal ook, niet altijd geschikt zijn als archiefbewaar plaats, ondanks mogelijke bouwkundige aanpassingen. Zo is het archivio di stato di Roma, waar onder andere belangrijke archieven van de organen van de voormalige kerkelijke staat worden bewaard, ondergebracht in de voormalige zetel van La Sapienza, de oudste universi teit in Rome. In elk van de 20 regionale hoofdsteden is een sopraintendenza gevestigd, enigszins vergelijkbaar met de Nederlandse archief inspectie. De sopraintendenze houden zich vooral bezig met de ordening van gemeentearchieven en particuliere archieven. Met de administratie hebben ze niet of nauwelijks bemoeienis. De staatsarchieven en de sopraintendenze worden aangestuurd door een directeur- generaal, die met zijn staf de Direzione Generale per gli Archivi vormt, gehuisvest in een kantoorvilla in Via Gaeta, dus noch inwonend bij een staatsarchief, noch bij het ministerie. De directie host een aantal digitale netwerken: voor de staatsarchieven en voor de sopraintendenze. Laatst genoemd netwerk (SIUSA) bevat een indrukwekkend aantal toegangen van gemeentelijke (Italië kent nog meer dan 8000 zelfstandige gemeenten) en kerkelijke archieven. Opvallend dus, dat de informatisering in handen is van de staat en niet aan marktpartijen is overgelaten. Dat bevordert in elk geval de uniformiteit. Hoewel de staat door middel van de sopraintendenze bemoeienis heeft met particuliere archieven, nemen de staatsarchieven deze in beginsel niet in hun depots op. Dat is de voornaamste oorzaak dat het archieflandschap zo ver snipperd is. De meer dan 100 staats archieven vormen een uitdaging voor de span of control van de directeur-generaal - zeker als je daar ook nog de 20 sopra- intendeze bij optelt - maar in elk geval is er een duidelijke structuur en kun je op de site van de centrale directie de adressen en openingstijden vinden en kennis nemen van de vaak ongemeen rijke inhoud van de depots. Maar voor de talloze private archieven van families, bedrijven, kloosters en kerkgemeen schappen ligt dat ingewikkelder, al verrichten de meeste sopraintendenze goed werk, onder andere door middelen te vinden om archieven te ontsluiten. Een voorbeeld hoe versnipperd vooral het particuliere archieflandschap eruitziet, werd gedemonstreerd op een driedaags seminar eind oktober 2013 over kerkelijke archieven: Memoria Fidei. Na de gebruike lijke formele redevoeringen van een drietal aartsbisschoppen, gevolgd door een historisch-wetenschappelijk en een theologische keynote, volgde een dozijn afzonderlijke casestudy's: Propaganda Fidei, de Fabbrica di San Pietro, SantUf- ficio, om er maar enkele te noemen. Alle zelfstandige archieven in of rond het Vaticaan, maar buiten het befaamde Archivio Segreto Vaticano (ASV). En dat was nog maar het topje van de ijsberg aan kerkelijke instellingen, doorgaans met omvangrijke en rijke archieven en biblio theken, opengesteld voor onderzoek, mits dat wetenschappelijk is en de aspirant- 40 2013 nummer 10

Archievenblad | 2013 | | pagina 40