Zeer gemotiveerde groep In 2008 zocht het Nationaal Archief Suriname samenwerking met SOD-oplei- dingen. Het doel was om in Suriname te komen tot een volledig opleidingstraject, waarbij de gecertificeerde opleidingen SOD-I en SOD-II geheel verzorgd zouden kunnen worden door Surinaamse docenten, vertaald naar de Surinaamse DIV-situatie. Het idee was om dit te realiseren met een opleiding train-de- trainer. In januari 2009 reisden de toen malige opleidingsmanager en onder wijskundige Wilma Bok en ik af naar Suriname. Wilma nam de didactische training voor haar rekening en ik het vakinhoudelijk deel, waarbij ook steeds de aanpassing naar de Surinaamse situatie aan bod kwam. Het was een aparte ervaring om op een soort meta- niveau les te geven aan een zeer ontvangst kunnen nemen. In april dit jaar startte ik met het eerste deel van de opleiding train-de-trainer DIV-II, vergelijkbaar met de opleiding SOD-II. In 2014 volgt het tweede deel. De start van de opleiding DIV-II voor de cursisten is op dit moment in voor bereiding. Tijdens mijn laatste verblijf in Paramaribo had ik de mogelijkheid om een les DIV-I als toehoorder bij te wonen. Het was heel bijzonder om deze les, die werd gegeven door Helen Doelwijt, mee te maken en de tastbare resultaten van onze samenwerking in de praktijk gebracht te zien. Een vijftiental zeer gemotiveerde cursisten waren daarvoor naar het Nationaal Archief Suriname gekomen om kennis op te doen. Let wel, in hun eigen tijd en ook nog op vrijdag avond. Dat moet ik in Nederland nog maar zien gebeuren. gemotiveerde groep aspirant-docenten. Na afloop van de training ontvingen de veertien geslaagden een certificaat. Nu was het zaak om in Suriname ook daadwerkelijk met de SOD-I opleiding te beginnen. Dit heeft even op zich laten wachten, maar in de tussentijd vond wel de nieuwbouw van het Nationaal Archief Suriname plaats. De situatie in het oude pand, een gedeelte van een weeshuis aan de Dhoekieweg Oost, was uit archief- technisch oogpunt ronduit erbarmelijk. In de depots was geen klimaatbeheer sing en ze konden nauwelijks afgesloten worden, waardoor de elementen van het tropische klimaat er vrij spel hadden. Aan die onhoudbare situatie kwam in 2010 met de ingebruikname van het nieuwe gebouw aan de Mr. Jagernath Lachmonstraat gelukkig een einde. Tastbare resultaten Begin 2011 reisde ik weer af naar Suriname om een opfriscursus voor de aspirant-docenten te verzorgen. Niet lang daarna zijn de cursussen DIV-I - zo wordt de SOD-I opleiding conform het Archiefbesluit van Suriname genoemd - daadwerkelijk van start gegaan. Aan de eerste opleiding DIV-I, georganiseerd door het Nationaal Archief in 2011-2012, namen 30 cursisten deel. Daarvan zijn er inmiddels zeventien geslaagd. In de periode 2012-2013 waren er maar liefst 50 cursisten. Naar verwachting zal het merendeel het diploma binnenkort in Henk Duits tijdens een cursus in het Nationaal Archief Suriname. Ivo Opstelten en Maurits Hassan Khan aan de slag met een stapel dossiermappen, 2007 (foto's part. coll.). en ik bedachten dat het wellicht leuk, maar vooral leerzaam zou zijn als we de twee bewindslieden zelf een aantal dossiers voor zouden leggen, waar dan met de cursisten erbij over gediscus sieerd kon worden. En zo geschiedde. De beide gasten hadden er duidelijk plezier in en namen er alle tijd voor. Hadden we ze nou de verkeerde dossier mappen voorgelegd, of wilden ze gewoon alles maar bewaren? De balans opmakend was er nauwelijks voor vernietiging in aanmerking komend materiaal geselecteerd. Henk Duits hoofd Dienstverlening bij het Haags Gemeentearchief. nummer 10 2013 39

Archievenblad | 2013 | | pagina 39